Amur biały

Należy do rodziny karpiowatych. Tułów ma smukły, o brunatnozielonej barwie grzbietu i złocistej – boków: łuskę dużą, oczy umieszczone nisko i tuż przy pysku. Stanowi to cechę charakterystyczną , po której bez trudu można go odróżnić od kleina, z którym bywa mylony. Dorasta blisko trzydziestu kilogramów przy przeszło metrowej długości. Zazwyczaj łowi się sztuki niewiele ponad półmetrowe.amur_bialy

Jako gatunek wschodnioazjatycki, do naszych wód wprowadzany od kilkudziesięciu lat, nie mając stałych stanowisk. Nie zaaklimatyzował się na tyle, by przystępować do tarła naturalnego. Jest więc rozmnażany sztucznie w ośrodkach rozporządzających wodami podgrzanymi. Wsiedlany jest jako atrakcja wędkarska, bądź w roli żywej kosiarki; jako typowy roślinożerca bywa wykorzystywany do oczyszczania zbiorników zarastających. Czyni to czasem nazbyt skutecznie. Trzebiąc bowiem roślinność strefy przybrzeżnej, pozbawia pozostałe gatunki naturalnych miejsc tarłowych.

Kiedy:? Od wczesnej wiosny do października, przy czym największe nasilenie przypada na okres od czerwca do września.
Jak łowić?: Najbardziej typowe są przynęty roślinne, jak sałata, zielone gałązki wierzby lub mniejsze liście, przekłute przez łodyżkę, zielone gałązki wierzby z liśćmi spiętymi haczykiem, młode pędy trzciny, śliwki kasza manna ugotowana na gęsto z cukrem waniliowym. Oprócz tego również rosówki oraz białe i czerwone robaki.

Przystawka; przepływanka – zazwyczaj najskuteczniejsze jest łowienie przy dnie, ale można na różnych głębokościach, czasem także z powierzchni; zdecydowaną wyższość wykazują metody odległościowe. Sprzęt musi być dostosowany do siły i waleczności amura, który rzuca się w nieoczekiwanie szybkie ucieczki w różnych kierunkach, w tym także z podobnym do kleniowego biciem w brzeg.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.