Auschwitz tours

Auschwitz tours

Wycieczka do Auschwitz Birkenau

Jadąc na wycieczkę do Auschwitz-Birkenau Kraków, odwiedzisz byłe obozy koncentracyjne, eksterminacyjne. Wybudowane przez nazistowskie Niemcy. Obozy w 1940 roku w Oświęcimie (Niemcy, Auschwitz) były położone w koszarach wojskowych. Obozy są symbolem Holocaust i strasznego nękania niewinnych ludzi. Nazwa Auschwitz-Birkenau Kraków w Niemczech oznacza nazwy trzech miast, Oświęcim (Auschwitz), Brzezinka (Birkenau) i Monowice (Monowitz).

Przestrzeń obozów wlicza:

Auschwitz I – pierwszy, nazwany macierzystym obozem. To był główny przymusowy obóz pracy i centrum administracyjne całego obiektu.

Auschwitz II – Birkenau – początkowo to był obóz koncentracyjny, później został miejscem eksterminacji, gdzie były zlokalizowane komory gazowe oraz krematorium.

Auschwitz III Monowitz – przymusowy obóz pracy nad Buna Werke przemysłowy kompleks  I.G. Farben.

Kraków Auschwitz Birkenau

Po wyzwoleniu więźniów w 1945 r. i zakończeniu działań wojennych w 1947 r. na terenach poobozowych utworzono pomnik i muzeum. Muzeum założone na byłym obozie lądowym. Muzeum zostało wybudowane żeby przypomnieć krzywdy wyrządzane przez Niemcy i by zapobiegać podobnym praktyką. Teraz turyści mogą odwiedzić dwie części obozu: Auschwitz I and Auschwitz II Birkenau.

Podczas zwiedzania Kraków Auschwitz można zobaczyć stałą wystawę, która składa się z odwiedzania obozów lądowych i oryginalnych zrekonstruowanych baraków. Oprócz tego, zobaczysz dużo udokumentowanych zdjęć, fotokopii dokumentów, modelów i rzeźb. W bloku 11 możesz odwiedzić celę więzienną  Świętego Maksymiliana Kolbe. Na ekspozycji znajdują się również oryginalne stroje więźniarskie, prycze, inne wyposażenie pomieszczeń więźniarskich. Wśród eksponatów, które zwracają uwagą, są walizki deportowanych Żydów, spakowanych z dobytkiem oraz pocztówki podpisane, ale nigdy nie wysłane do rodzin.

Auschwitz Kraków

W muzeum znajdują się bardziej osobiste eksponaty zmarłych więźniów, które można pokazać zwiedzającym. Wystawa znajduje się w blokach 4, 5, 6, 7 i 11. Wycieczki do Auschwitz polegają na odwiedzeniu również drugiego obozu sieci, Auschwitz II-Birkenau. Było to miejsce zagłady, największy niemiecki nazistowski obóz zagłady. W Birkenau zginęła największa liczba więźniów Auschwitz, ponad 1 milion. W tym miejscu zaplanowano i zbudowano specjalnie zaprojektowane komory gazowe wraz z krematoriami. Początkowo ulokowano je w prowizorycznych chatach, później w specjalnie zaprojektowanych budynkach.

Auschwitz Birkenau Krakow

Obszar Auschwitz Tours obejmował 140 hektarów i został podzielony na kilka większych części. Obóz kobiecy, otwarty w 1942 r. początkowo był pierwszą częściom obozu, w której znajdowało się około 1000 radzieckich jeńców wojennych z Auschwitz. Później była to męska część obozu. W sierpniu 1943 r. otwarto obóz rejestracyjno-kwarantannowy dla więźniów męskich. Obóz rodzinny dla Żydów z Theresienstadt, otwarto we wrześniu 1943 r. Obóz cygański – pierwsza część została otwarta w lutym 1943 r., dla rodzin cygańskich (Zigeunerlager).

Został zlikwidowany w sierpniu 1944 roku. Kanada, otwarta w grudniu 1943 r. tak nazywały się baraki obok krematorium IV, które pełniły funkcję kompleksu magazynowego, w którym przechowywany był skonfiskowany bagaż ofiar to kolejny obóz. Za Kanadą znajdował się budynek zwany Nową Sauną, do którego przywożono nowych więźniów. Meksyk – obóz przejściowy dla Żydówek z Węgier, otwarty w 1944 r. funkcjonował bez światła, wody i kanalizacji. Dom Czerwony i Biały (Bunkier II) – murowane chałupy wysiedlonych mieszkańców Brzezinki, zamienione na urządzenia gazujące. Krematoria II, III, IV i V – zespół komór gazowych i krematoriów  służących do spalania zwłok. Kompleks oczyszczalni ścieków, budynki SS, ogromne szopy na ziemniaki i wiele innych budynków.

Nazistowski obóz koncentracyjny – wycieczka do Birkenau

Oprócz ekspozycji stałej zwiedzający mogą również obejrzeć ekspozycje zwane wystawami narodowymi, które ukazują różnorodność narodowości więźniów. Mają pokazać, że więźniami byli nie tylko Żydzi, ale także Polacy, Chorwaci, Cyganie, Bułgarzy i wielu innych. Warto wspomnieć, że pierwszymi więźniami krakowskiego Auschwitz byli Polacy z więzień w Tarnowie i Nowym Sączu.

Obecnie historycy szacują, że do obozu trafiło co najmniej 1,3 mln osób, m.in .:

  • 1 milion Żydów
  • około 150 tysięcy Polaków,
  • 23 000 Romów
  • ponad 30 000 innych osób różnych narodowości.

Wycieczka do Auschwitz Birkenau – Muzeum Auschwitz Birkenau

Zwiedzanie Auschwitz to dobra lekcja historii i pozwala poznać świat więźniów obozu. Wycieczka na długo pozostanie w Twojej pamięci. Przejście pod bramę z napisem Arbeit macht frei (po polsku praca czyni cię wolnym) pokazuje brutalność nazistowskich Niemców. Pomimo tego, że zwiedzanie Auschwitz nie jest przyjemne i dostarcza wielu szokujących informacji, powinno być obowiązkowe.

Muzeum jest otwarte dla turystów prawie przez cały rok, z kilkoma wyjątkami. Aby odwiedzić jego dwie części, Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau, na każdą część należy przeznaczyć około 90 minut. Podczas wizyty wyświetlany jest dokumentalny, film nakręcony przez niemieckich oprawców. Film pokazuje brutalność i okrucieństwo wobec więźniów oraz skrupulatność Niemców. Rejestrując fotografie swojego ludobójstwa, świat zobaczył ich dokładność w relacji, ale i jakie straszne rzeczy robili. W muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów, które warto obejrzeć w skupieniu, dlatego na zwiedzanie Auschwitz warto zarezerwować cały dzień. Przykładowe ceny wycieczki to około 100 złotych za dzień.

Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.