Bat dla początkujących

Łowienie batem jest dla wielu wędkarzy egzotyką. Nie wynika to z trudności takich połowów, lecz z popularności tej metody. Kojarzona jest z połowem małych ryb, wykorzystywanych później w połowach żywicowych. Postanowiłem zatem krótko opisać w jaki sposób łowić batem – kilka podstawowych informacji dla początkujących, którzy za pomocą bata mogą dobrze opanować metodę spławikową.

 

Bat jest to zatem kij wędkarski, który nie jest wyposażony w przelotki. Jego długość wynosi zazwyczaj 5-6 metrów. Nie ma zainstalowanego kołowrotka – jest bardzo lekki, dzięki czemu zarzut i późniejsze korzystanie nie sprawia problemów nawet najmłodszym wędkarzom.

bat-dla-poczatkujacych

Słów kilka o zestawie:

Na końcu szczytówki zaczepiona jest żyłka z zestawem, który siłą wymachu zarzucamy do wody. Brak kołowrotka skutkuje tym, że długość bata + długość zaczepionej żyłki to maksymalna odległość, na jaką możemy zarzucić.

Jeśli chodzi o spławik, to poleca się korzystanie z lekkiego, z wypornością ok. 1 g. Do tego haczyk w kolorze przynęty, w granicach rozmiaru 16-18. Żyłkę, jaką należy stosować ze względu na łatwość holu to ta, która oznaczona jest jako miękka (soft), z przyponem nieco cieńszym od samej żyłki (o ok. 0,02 mm).

W zasadzie nasz zestaw jest gotowy. Pamiętaj, aby był on krótszy od wędki o ok. 30-40 cm. Dodatkowo warto przygotować sobie jeszcze przed połowem kilka zestawów, które w szybki sposób będziemy mogli założyć na naszego bata (np. jeśli zmieni się pogoda, zerwiemy zestaw itp.).

Jeśli chodzi o to co założyć na haczyk, to powiem krótko – wszystko, co jest na danym łowisku skuteczne. Należy po prostu dostosować przynętę do warunków oraz poławianych ryb. Najczęstszymi przynętami wędkarskimi podczas połowu na bata są białe robaki, kukurydza, ciasto, pinka, chleb.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.