Certa

Budowa: Certa to bardzo ciekawa ryba której ciało jest wydłużone i ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Na linii grzbietu przez jej całą długość znajduje się wąski pas nie pokryty łuskami. Podobna smuga znajduje się także na linii brzucha. Otwór ustny certy znajduje się w dolnej części pyska i ustawiony jest poziomo. Wierz głowy i grzbiet są ciemne, boki ciała i brzuch – srebrzyste. Rozmiarami dorasta do 40 cm długości i do 1 kg wagi. Jej wymiar ochronny wynosi 30 cm. certa
Tryb życia: Miejscem jej żerowania jest dno, a więc łowi się ją wyłącznie z gruntu. Przynęta powinna leżeć na dnie lub lekko unosić się nad nim, nie wyżej jednak niż w odległości 5 cm. Należy zacinać natychmiast każde branie przynęty przez zwabiona nią certę, która zazwyczaj chwyta ja bardzo ostrożnie i delikatnie. Certa lubi przebywać w czystej i dość głębokiej wodzie o niezbyt silnym prądzie i dnie piaszczysto – żwirowatym. W rzekach bierze ona przynętę najchętniej na skraju spokojnej wody, o łagodnym prądzie.
Jak łowić?: Certę łowi się na larwy owadów. Często używa się larwy jętki, ochotki, muchy plujki oraz chruściki. Niekiedy dobre wyniki daje również zastosowanie dobrze wytartych dżdżownic. Certy łowi się także na ziemniaki, groch, sparzone płatki owsiany czy pasty. Polując na ta rybę radzimy używać żyłki o przekroju 0,25-0,30 mm i przyponu o grubości 0,15mm – 0,20mm.
Okres ochronny dla certy trwa w obrębie Wisły i Odry od 15 kwietnia do 31 maja, a w obrębie innych rzek – od 1 maja do 30 czerwca.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.