Charakterystyka błystki obrotowej

Błystki obrotowe są doskonałą przynętą nawet wtedy, kiedy rybom nie chce się żreć. Po raz pierwszy błyski wypuściła na rynek francuska firma Mepps na początku minionego wieku. Niewiele później jej wyroby zyskały ogromną popularność, która przerosła najśmielsze oczekiwania. Dopiero w obecnych latach straciła nieco na popularności. Jest to efektem zastosowania miękkich przynęt, a także, po trosze, woblerów, którymi łowienie dopiero w ostatnich latach stało się modne. Do najpopularniejszych modeli należy (różniące się szerokością skrzydełka): aglia , long , comet. Wszystkie te kształty listków pozwalają dopasować obrotówkę do każdego łowiska i różnych warunków, jakie mogą na nim panować. W wodzie w szybkim nurcie long stawia najmniejszy opór, w stojącej jak jezioro najłatwiej łowić agilią, nie oznacza to jednak, że nie można stosować longa w jeziorze, a aglii w rzece. Zależy to jedynie od inwencji łowiącego i celu, jaki chce on osiągnąć. blystka-long                                                                                                                       Błystki obrotowe z wydłużoną paletką w standardzie “Long”  

Obecnie na rynku producenci (w Polsce jest to firma HRT), doskonale wiedzą, iż przyzwyczajenie jest drugą naturą wędkarza, produkują, zatem obrotówki, których skrzydełka mają takie same kształty, ale są wykonane z blachy o różnej grubości. Są najczęściej stosowane przez spinningistów, którzy przyzwyczaili się do jednego modelu i używają go w różnych sytuacjach. Wykorzystują obrotówkę ze skrzydełkiem cienkim na wody stojące, a z grubym na łowiska rzeczne.  Skrzydełko grube wiruje wolniej, dzięki czemu łowiącemu łatwiej wprowadzić przynętę w pobliże dna. Ataki na taką przynętę odbywają się wówczas, kiedy jednostajna dotąd praca skrzydeł zostaje zakłócona. Może to się odbyć przypadkowo, kiedy obrotówka poruszana jest silnym nurtem i jakiś wodny prąd przyklei na moment skrzydełko do korpusu. blystka-2                                                                                                         Błystki obrotowe o stosunkowo szerokiej paletce, w standardzie “Aglia”

W wodach stojących skrzydełko ociera się często o podwodną roślinę. Dla każdego rzecznego drapieżnika taka zmiana rytmu jest sygnałem do ataku, gdyż odzywa się w nim wówczas instynkt selekcjonera. Musimy, zatem nauczyć się wyczuwać obroty skrzydeł na rękojeści, dzięki czemu będziemy mogli świadomie prowokować takie zakłócenia. Do takiego zabiegu idealnie nadaje się wędzisko sztywne (odnosi się to zwłaszcza do jego szczytówki). Największą rolę odgrywa tu jednak żyłka. Musi być ona sztywna i mało rozciągliwa. Nic, bowiem tak dobrze nie przenosi drgań jak linka kompozytowa albo plecionka. Jednak przy silnych skrętach obrotówki, szybko ulegają one zniszczeniu. Obrotówki idealnie nadają się wówczas, gdy drapieżniki słabo żerują. Jest to bowiem przynęta, która wytwarza niezwykle silną falę hydroakustyczna. Dodatkowo mało która przynęta jest tak łatwa w użyciu, toteż szybko poznaje się jej możliwości. Przy użyciu obrotówki możemy złowić każda rybę od płotki, aż po suma. Należy jednak pamiętać, że silny opór wody działający na skrzydełko wypycha obrotówkę do powierzchni. Toteż są one idealne w wodach płytkich i średnio głębokich. blystki-comet                                                                                                                   Seria błystek obrotowych o eliptycznej paletce (standard “Comet”)

Błystka obrotowa jest idealna przynętą na łowiska, w których jest wynurzona roślinność. Podstawowym modelem jest tutaj obrotówka bez korpusu. Są one produkowane przez wiele światowych firm, ale bardzo łatwo jest zrobić taką samą z każdej dociążonej błystki, odrzucając jej korpus. Tak skonstruowaną przynętę zarzuca się pomiędzy roślinność w oczku i odpowiednio manewrując szczytówką ściąga ją tak, aby omijała ona roślinność. Oczywiście nie można liczyć na to, że ominiemy wszelkie zaczepy, takie mogą się zdarzyć. A uwalnianie przynęty może zepsuć nam łowisko. Aby jednak takie problemy, choć trochę zniwelować, wędkarze usiłują tak zabezpieczyć kotwiczkę, żeby odbijała się ona od zaczepów, a rybka mogła się na nią zapiąć. Dodatkowo w celu ochrony stosowana są chwosty, które jednocześnie są doskonałym wabikiem. Wykonywane są z sierści lub wiskozowej włóczki. Łowiąc wśród zbiorników o wynurzonej roślinności, przy dnie, w kamieniach, w pół wody czy też tuż pod powierzchnią wśród fal należy zawsze pamiętać, że obrotówka jest skuteczna wtedy, gdy się ją prowadzi w zmiennym tempie.

Źródło zdjęć: tamaj.pl
1 Comment
 1. Avatar of Comrade Dislav
  Comrade Dislav 5 lat ago

  Poważnie traktuję tylko 3 masowych producentów:
  Mepps (klasa sama w sobie ale drogie)
  D.A.M. z ich nieśmiertelną serią Effzett’ów, które do dziś mam w pudełkach i polecam.
  Wirek – szczególnie te stare, niewielkie obrotóweczki, w które okonie waliły jak głupie.
  Warto też zwrócić uwagę na rękodzieła bo niektórzy mają ręce stworzone do tworzenia przynęt – również obrotówek.

  Obrotówki to rzecz, od której wielu spinningistów zaczyna i myślę, że to dobry wybór ;)

 2. Avatar of Olejnik
  Olejnik 5 lat ago

  Comrade masz racje… Mepps bardzo dobry ale według mnie za drogi.

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.