Dorsz

Ma wydłużone ciało, klinowato zwężające się do tyłu. Głowa duża z zaostrzonym pyskiem, na dolnej szczęce wąsik. Obfite upłetwienie: oprócz piersiowych, brzusznych i ogonowej trzy płetwy grzbietowe i dwie odbytowe. Grzbiet i boki ciała pokryte marmurkowatym wzorkiem, w którym przeważają kolory szary, oliwkowy i beżowy, z plamkami czerwieni. Z wielu form w Bałtyku występuje tylko podgatunek Gadus morthua callarias, mniej licznie pojawiają się podobne do niego motela, witlinek, plamiak, czarniak i rdzawiec. Jest drapieżnikiem, ale łyka niemal wszystko; z dorszowych żołądków zdarzało się wyjmować nawet bryły bursztynu i opakowania po konserwach. Dorasta do czterdziestu kilogramów przy półtora metra długości.dorsz
Gdzie?; Przy dnie, już kilkaset metrów od brzegu. Właściwe łowiska występują jednak w odległości kilku kilometrów, na dwudziesto – do trzydziestometrowych głębokościach. Za jedno z najlepszych uchodzi Ławica Słupska.
Kiedy: Najlepszy okres przypada na maj. Po letnim osłabieniu aktywności nadchodzą też nie najgorsze miesiące jesienne, do końca października.
Na co?; Filety z ryb, drobne ryby morskie (tobiasze, węgorze), krewetki, ciężkie błystki denne.
Jak łowić:? Na przynęty naturalne – ciężkie przystawki, w miejscach płytszych także zestawy spławikowe. Na pilkery – przez podrywanie z dna i opuszczanie; można też zarzucić daleko i ściągnąć  skokami, przy czym brania następują najczęściej w momencie odrywania przynęty z dna. Czasami skuteczność pilkera podnosi dodatkowe założenie tobiasza lub węgorzycy. Brania często następują natychmiast po zatrzymaniu śruby. Sprzęt musi być bardzo solidny. Kotwiczka bardzo ostra, gdyż inną trudno wbić w twarde wargi dorsza.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.