Głowacica

Budowa: ten drapieżnik ma wydłużony i walcowaty kształt. Głowa jest długa, duża i spłaszczona. Jej paszcza może wystraszyć z powodu obfitego uzębienia. Należy do ryb z rodziny łososiowatych, a więc ma nagą głowę, bez łusek, oraz płetwę tłuszczową – między grzbietową a ogonową. Grzbiet i głowę ma ciemną,  a brzuch jasny, szarobrunatny. Rozmiarami dorasta do 80 cm długości, jej ciężar wynosi około 4-6 kg. Jednak zdarzają się osobniki znacznie przekraczające te normy i mogące się pochwalić długością 150- 200 cm i waga do 20 kg. Ustalony dla niej wymiar ochronny wynosi 60 cm.
Występowanie: Możemy ją spotkać w okolicach Nowego Sącza, Czorsztyna, dolinie Popradu, okoli dorzeczu Dunaju, dorzeczy Dunajca.
Jak łowić?: Głowacicę łowi się metoda spinningową. Wędzisko musi być odpowiednio mocne, niezbyt elastyczne gdyż rybę tę należy zacinać bardzo agresywnie. Grot kotwiczki musi umieszczony na błystce powinien wbić się w jej kościstą szczękę. Na wędzisko zakłada się kołowrotek o stałej szpuli. Żyłka powinna być mocna, o grubości 0,40 mm. Doświadczeni wędkarze radzą używać cienkiego metalowego przyponu, gdyż szamocąca się w czasie holowania ryba może silnymi zębami przeciąć żyłkę. glowacica
Głowacica łapie się na średniej wielkości błystki wahadłowe z grubszej blachy miedzianej lub mosiężnej, uzbrojonej w jedna trójramienną kotwiczkę stalową. W czystej wodzie podczas ładnej pogody najlepiej sprawdzą się niepolerowane błystki koloru miedzianego. W lekko mętnej natomiast idealne będą błystki mosiężno – srebrzyste i polerowane tak, aby widoczne były w wodzie z odległości 1 m. Nie należy stosować dużych i ciężkich błystek, ponieważ szybko zapadają między kamienie i jeśli prąd wody jest wartki, to trudno je odhaczyć.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.