Bat od A do Z

This topic contains odpowiedzi, has głosów, and was last updated by Avatar of  Comrade Dislav Comrade Dislav 3 lat, 8 miesięcy temu.

• Autor
    Szymon
    Participant

Witam :)
    Chciałbym dzisiaj wam przekazać porady dotyczące bata. Będziecie mogli tutaj znaleźć porady dotyczące sprzętu , zestawu oraz moje dotychczasowe doświadczenia. Zapraszam do lektury ( mam nadzieję , że przyjemnej ) :)

Zacznijmy od sprzętu.
    Osobiście posiadam dwa baty pierwszy ma 6 m i jest niższej półki , drugi ma 5 m i jest trochę wyższej.
    Od pewnego czasu łowię na bata 5m – jest to bat Jaxon Advance 500/20. Z pewnością mogę go polecić , jest wystarczająco długi , walka z każdą rybą na nim sprawia radość a przede wszystkim jest lekki co pozwala nam siedzieć z nim cały dzień i nic nas nie powinno boleć :) Warto wydać trochę więcej na bata, nie warto kupować niczego z najniższej półki bo z pewnością nie będziemy mieli z niego radości i może nas coś po dłuższym trzymaniu go w rękach boleć.
    Do niego będziemy również potrzebowali żyłki głównej , spławików , drabinki do nawijania zestawów , śruciny oraz haczyki z przyponami.
    Żyłka główna nie powinna być za gruba , polecam od 0,14 do 0,18.
    Spławiki : nie cięższy niż 1,5 g a nie lżejszy ( według mnie ) niż 0,8 g
    Haczyki : ja używam haczyków nr.16 aż do nr.20 , można też większe :) Przypony w lato to 0,12 mm a na wiosnę od 0,08 mm do 0,10 mm o długości od 20 do 30 cm.

Fotka :)

Wielką wagę powinniśmy przywiązać do podbieraka. Według mnie do bata powinno się używać dłuzszego , ja używam 3,25 m i starczy. Podbierak :

Montaż zestawu :
    Do bacika przywiązujemy żyłkę główną krótsza o około 30 cm od bata. Do niej przymocowujemy spławik. Następnie przywiązujemy przypon z haczykiem a na końcu dodajemy śruciny by wyważyć spławik.
    Nasz zestaw jest gotowy.
    By przewozić bacika z gotowym zestawem , zestaw nawijamy na drabinkę natomiast bata składamy. Zestaw na drabince gumką spinamy do bata.

Porady :
    Przed wędkowaniem na bata warto jest zanęcić łowisko. Rzucamy troszkę kul zanętowych i następnie łowimy w miejscu gdzie zanęciliśmy. Nasz zestaw powinien być jak najdelikatniejszy oraz przystosowany do ryb które chcemy łowić albo które możemy złowić w danym łowisku :)

To by było na tyle. Jeśli macie jakieś pytania , piszcie pod tematem chętnie odpowiem. Połamania bata na rybkach :)

Pozdrawiam Szymon

• This topic was modified 3 lat, 9 miesięcy temu by Avatar of  Szymon Szymon.
    • This topic was modified 3 lat, 9 miesięcy temu by Avatar of  Mariusz Mariusz. Reason: Wstawiłem fotki do postu zamiast linka
    Kiełbik
    Participant

Dodaj jeszcze o gruntowaniu łowiska, moim zdaniem najwazniejsza sprawa w połowach metodą spławikową. Do tego słuza gruntomierze które mozna kupic po 2-3 zł i znacznie zwiększyc skutecznosc łowienia.
    Na bacika ja gruntuję zazwyczaj na styk lub 5-10 cm od dna, lecz zalezy tez od zanęty jaką stosujemy! Pozdrawiam

Comrade Dislav
    Participant

Racja!
    Gruntujemy jednak najczęściej pod rodzaj ryby, którą chcemy poławiać (zależy w których partiach dany gatunek żeruje).
    Dodam troszeczkę od siebie.
    Bata najczęściej wybieramy łowiąc na zawodach wędkarskich – można nim szybko skubać rybki.

Jak wybrać odpowiednią wędkę ?
    Przed zakupem rozkładamy i trzymamy w jednej ręce (chwytamy wędkę opierając dolnik na łokciu, chyba, że bat jest do ekstremalnie szybkościowego łowienia to trzymamy go samym nadgarstkiem – jednak to już są uklejówki i są drogie). Po 1 czy nie ciąży nam w ręce (bądź co bądź musimy kilka godzin go tak trzymać). Przy bacie 7m waga powyżej 500g jest już dość ciężka i niewiele pomoże dobre wyważenie kija – ręka nas rozboli i wędkowanie stanie się nieprzyjemne. Po drugie, niemalże równie ważne czy bat jest wystarczająco sztywny – jeśli część szczytowa(ostatnie elementy) ugina się pod 5 metrowym batem i trzymamy w ręce “banana” to może nam się nieprzyjemnie wędkować. Z pewnością taki bat będzie wytrzymały bo najprawdopodobniej wykonany jest z grubszych ścianek ale będziemy mieć problemy przy zacinaniu ryby.

Poradnik zapowiada się bardzo fajnie, ale myślę, że powinieneś stworzyć z tego tematu prawdziwą kopalnię wiedzy uzupełniając go o różne rzeczy.

Warto dodać informacje o zamontowaniu łącznika (ewentualnie amortyzatora chociaż ja osobiście przy bacie wolę sam łącznik na szczytówce) z takich podstawowych. Nie każdy bat ma wbudowany łącznik, a prawdę mówiąc te agrafki firmowe w większości przypadków nadają się jedynie do wymiany.

Pozdrawiam!

Szymon
    Participant

Postaram się w najbliższym wolnym czasie dopisać to co mówicie :) Dzięki za pomoc , bo myślę , że o to chodzi abyśmy wszyscy sobie pomagali :)

Comrade Dislav
    Participant

Zdecydowanie!
    Warto stworzyć jeden obszerny poradnik opisujący cały temat, a później gdy pojawią się dodatkowe pytania uzupełniać go :)
    W końcu od A do Z – wspólnymi siłami do celu.

Rysiiek
    Participant

Kolego, na bata stosujesz żyłkę główną 0,14 do 0,18 ? Uważam, że to znacznie za dużo. Maksymalnie to 0,12 a przypon od 0,10 i niższe..dlaczego taką grubą, może podasz uzasadnienie.
    Grubości żyłek jakie podajesz to stosuje się już przy lekkim spiningu czy odległościówce, ale nie na bacie.

Rysiiek
    Participant

A to co napisałeś o spławikach również daje wiele do myślenia. Nie można określić jednoznacznie, jakie gramatury sie stosuje, bo aby wybrać odpowiedni bierze się pod uwagę kilka czynników i wyciąga wnioski.
    Spławik dobiera sie do ryb, które chcesz łowić, przede wszystkim głębokości łowiska, intesywności żerowania a także do warunków jakie panują na zewnątrz, czyli np. wiatr, wysokość fali itp.
    Dopiero po sprawdzeniu tych kilku rzeczy można dobierać spławik pod konkretne łowisko.

Rysiiek
    Participant

Comrade Dislav.
    Poruszyłeś ważny temat, czyli łącznik.
    Polecam łącznik firmy stonfo do zamocowania na szczytówce. Szanowane sklepy wędkarskie powinny go mieć.
    Zachęcam do zabrania szczytówki do sklepu i dobrania na miejscu odpowiedniego łącznika, z mierzeniem w domu może byc ciężko.

Szymon
    Participant

Kolego Rysiiek :
    0,12 na żyłkę główną może się okazać zbyt słabe. Stanowczo za grub 0,14 – 0,18 ? Niby czemu ?
    Bat to nie jest metoda na karpia i jeśli masz żyłkę główną cienką np.0,14 itp. to spławika nie weźmiesz za dużego …

Rysiiek
    Participant

czyli wg Twojej teorii…jeśli jest cienka żyłka..to jest problem z doborem spławika tak? …nigdy o tym nie slyszalem

Przede wszystkim, żyłka czym ciensza tym jest mniej widoczna.
    Żyłka dobrej firmy ma wytrzymałość ok 1kg. do tego dochodzi amortyzacja kija i umiejętności wędkarza.
    Na zestaw 0,12 i 0,10 na przyponie jesteś w stanie wyjąć ładną sztukę.

Poza tym bat ma swoją wytrzumałość i jeśli żyłka będzie za gruba, a ryba silna albo stracisz zestaw bo ryba odpłynie z łącznikiem (jeśli mocowanie nie wytrzyma) albo bat pęknie.
    Zapewniam Cię, że znam takie przypadki.

Bat jest to metoda do finezyjnego, delikatnego wędkowania.

• This reply was modified 3 lat, 8 miesięcy temu by Avatar of  Rysiiek Rysiiek.
    Oskax
    Participant

Niema problemu z doborem spławika do danej grubosci zylki

Pozdrawiam

Comrade Dislav
    Participant

Jak wyżej – jeśli chodziło o igielit przeznaczony do zamocowania spławika na żyłce to zawsze można dobrać inny rozmiar – koszt takiej paczuszki jest niewielki – około 10zł za Stonfo co powinno wystarczyć w sumie na około 50 zestawów o podobnej gramaturze.

Co do bata jako finezyjnej metody – zgoda jednak nie zapominajmy, że w innych krajach (włosi…) dość popularne są baty karpiowe – są to w sumie obwisłe kondomy o zerowej szybkości za duże pieniądze (i nie można było kupić szklaka za 50zł ;D ?) ale można walić tym o beton. U nas mało popularne. Można też zobaczyć “finezyjne” łowienie karpi tyczką z topem wyposażonym w system walki (hol karpia trwa kilkadziesiąt sekund – po prostu się ciągnie rybę gumą). Każda metoda ma swoje odchyły – jedni uwielbiają łowić leszcze na paprochy (a i mi się Lin trafił na żółtego przy bocznym troku), inni karpie na baty. Niemniej baty u nas raczej stosowane są do szybkościowego połowu drobnej ryby na zawodach gdy większe ryby nie chcą wejść w łowisko (niektóre firmy wydają nawet całe serie Alborella tzn. uklejówek sprzedawane w zestawach o kilku długościach – lekkie jak piórko ale ja bym się bał o przyłów przy takiej wędeczce)

Rysiiek
    Participant

Kolego Comrade Dislav.
    Oczywiście masz rację, jednak to co opisałeś to są raczej skrajności. Pewnie, że można łapać karpie na bata itd ale po co ?
    Przy rekreacyjnym wędkowaniu raczej to nie wchodzi w gre. Chyba, że ktoś ma nadmiar gotówki i nie wiea na co wydawać pieniądze.

A co do igielitu…dużo lepszym rozwiązaniem jest silikon naturalny, jest bardziej miękki, lepiej trzyma spławik i łatwiej można regulować grunt.

Comrade Dislav
    Participant

Jak wyżej – do rekreacji wystarczy igielit – chyba jest trochę tańszy ;) Ale masz rację – lepszy jest silikon.
    Co prawda batem łowię zazwyczaj płocie to nie wyobrażam sobie rekreacyjnie łowić szybkościowo ukleje :) tutaj jest druga skrajność tylko u nas rzeczywista – zawodnicza można powiedzieć. We włoszech dość często na zawodach znowu takimi batami karpiowymi łowili – nie powiem, że bym coś takiego zrobił bo uważam to za nielogiczne- – naturalnie to jest skrajność ale nie wszędzie.

Zobacz 14 posty - 1 do 14 (z 14 wszystkich)

You must be logged in to reply to this topic.

Jak pisać na forum?

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.