Okulary polaryzacyjne

This topic contains odpowiedzi, has głosów, and was last updated by Avatar of  Comrade Dislav Comrade Dislav 3 lat, 3 miesięcy temu.

• Autor
    Czarek89
    Participant

Siemacie, robi się słonecznie a ja nie mam okularów. Jakie polecacie – dobrej jakości okulary polaryzacyjne nad wodę? Coś do 70 – 80 zł. Wiem że prosto wpisać w google i poszukać ale chciałbym cos sprawdzonego, okulary używane przez wędkarzy.

drygal26
    Participant

Kolego ja używam tego modelu i jak za taką kaskę rewelacja :)

http://www.jaxon.pl/Katalog/263_189_odziez/5099_okulary-polaryzacyjne/Produkt/51240_okulary-polaryzacyjne-ak-okx34.aspx

• This reply was modified 3 lat, 7 miesięcy temu by Avatar of  drygal26 drygal26.
    wiechoslaw
    Participant

Wizualnie te okulary Jaxona są super ale co dalej….ale ja w innej sprawie!Też chcę kupić okulary a będąc laikiem w tym temacie , musze przed zakupem wyjaśnić jedną sprawę.Np.piszą – rozjaśniające okulary polaryzacyjne z jednoczesnym efektem rozjaśniania i wyostrzania obrazu ( żółte soczewki )- tzn. jak spojrze na słońce to zostane oślepiony?! Albo jak zakupię z ciemnymi soczewkami , które ochronią mnie od słońca, pozwolą też dość jasno widzieć podwodne przeszkody czy ryby ?! Czy muszę wybierać między dobrą widocznością w wodzie a odpowiednią ochroną przed słoneczkiem ?! Sam nie wiem ale sądze , że wybiore te od słoneczka, bo jak mnie oślepi to i tak w wodzie nic nie zobacze(oj chyba mnie poniosło) A co wy panowie w tym temacie sądzicie?????

PanMicz
    Participant

Witam
    Ja przez kilka lat byłem posiadaczem okularów polaryzacyjnych w moim przypadku wybór padł na firmę Arctica.
    Biorąc pod uwagę że jestem osobą która ma czasem problemy z dokonaniem wyboru trochę wybredzałem przy ich wyborze.
    Oczywiście przed zakupem naczytałem się opinii na forach oraz sprzedających na allegro i o to moje spostrzeżenia.
    Oczywiście okulary polaryzacyjne są bardzo pomocne przy wędkowaniu. Jako dość aktywny spinningista mogłem się o tym przekonać choć moje oczekiwania okazały się zbyt wygórowane. Oczywiście okulary polaryzacyjne likwidują refleksy im większy kąt spoglądania na wodę tym okulary się lepiej spisują. Jeżeli spoglądamy dalej lub gdy woda faluje możemy mieć problem z zaobserwowaniem czegokolwiek. Duży wpływ na to co widzimy ma aura przy czystym niebie jest super, przy zachmurzeniu gdy chmury odbijają się od wody mamy problemy z widzeniem falowanie też utrudnia podgląd tego co dzieje się pod powierzchnią.

Mimo to że moje oczekiwanie dotyczące okularów polaryzacyjnych były wygórowane, po prostu myślałem że będę widział więcej (mogło tak wynikać z reklam i slajdów u sprzedawców) na chwile obecną uważam że okulary takie powinny być na wyposażeniu każdego spinningisty. 100 zł za okulary nie szkodzi bardzo szybko się zwrócą, pomagają prowadzić przynętę omijać zaczepy, gdyby nie okulary moje pudełka z przynętami były by z pewnością uboższe. W wielu przypadkach udało się zaobserwować ruchy ryb zainteresowanych przynętą lub sam atak ( max 10 m od kija ) widzimy czy przyśpieszyć czy zwolnić w chwili gdy ryba traci zainteresowanie przynętom.

wiechosław – obecnie w sprzedaży jest dostępnych wiele modeli okularów z wymiennymi szkłami pomarańcz i czarne dla ciebie będzie to najlepsze rozwiązanie. Nie martw się że pomarańczowe cie oślepią gdyby to było aż tak niebezpieczne nie wprowadzili by tego do sprzedaży. Czarne nie zaciemniają tylko przyciemniają i zwiększają kontrast nie ma obawy o problemy z widocznością.

Czarek89 i wiechosław polecam okulary polaryzacyjne to dobra inwestycja szczególnie dla spinningistów.

• This reply was modified 3 lat, 7 miesięcy temu by Avatar of  PanMicz PanMicz.
    Comrade Dislav
    Participant

Wszystkie okulary polaryzacyjne powinny posiadać filtr polaryzacyjny (z wiadomej przyczyny – inaczej to zwykły nic nie warty kawałek plastiku, który ktoś nieuczciwie wprowadza na rynek).
    Jeśli chodzi o kolory soczewek to nie ma się co martwić, że są okulary “rozjaśniające” i “przyciemniające” bo filtr zastosowany blokuje szkodliwe działanie promieni UV niezależnie od ich przeźroczystości itp. Wszystko zależy od filtra (są filtry chroniące niemalże całkiem, a są też 100%).
    Jaka zatem jest różnica pomiędzy jasnymi (np. żółtymi) soczewkami, a ciemnymi (np. brązowe) ? To co w nazwie – jedne rozjaśniają i wyostrzają obraz zmniejszając refleksy (polarów nie używa się tylko w słoneczne dni – te jasne moim zdaniem bardzo dobrze przy zachmurzeniach nawet tych chwilowych dają sobie radę), drugie natomiast przyciemniają obraz ale dają mu też większy kontrast i ostrość – osobiście uważam, że brązowe są najbardziej uniwersalne i nie oszukujmy się – to jest jednak zmiana normalnego światła dla naszych oczu – oczy się nie psują ale patrząc kilka godzin przez polaroidy z pewnością nam się oczy zmęczą, a moim zdaniem w tych ciemniejszych męczą się zdecydowanie wolniej.
    Co do tego jakiej marki okulary kupić ?
    Do 60zł to prawdę mówiąc obojętne – zamiast na firmę trzeba patrzeć na walory użytkowe okularów:
    - Jaki chcemy kolor
    - Czy są wygodne (nie upijają gdzieś)
    - I czy mają szerokie (z góry na dół) rączki (lub wypełnione dodatkową szybką). bo słońce nie zawsze świeci nam w twarz / w plecy i boczne światło przy cienkich rączkach potrafi przeszkadzać.
    Około 80zł i w górę polecam pooglądać okulary marki Solano – bardzo dobra jakość ale jednak trzeba troszkę zapłacić. Ja osobiście używam okularów za 40zł – wybrałem sobie takie jakie były mi potrzebne i nie przepłaciłem :)

wiechoslaw
    Participant

PanMicz i ComradeDislav- wielki szacun za wiedze i jej wyłożenie .Dzięki, bardzo mi pomogliście . Troche się rozejżałem, ale tylko tak przez szybke i spodobały się z Daiwy .W sobote odwiedzę kilka sklepów i posiadając zdobytą wiedze , może coś wybiorę .

Czarek89
    Participant

Długo mnie tutaj nie było, ale dzieki Panowie za szeroki wywód w tej sprawie. Widze że na Podbieraku stajecie sie fachowcami w udzielaniu porad innnych :D Dzieki okulari juz dla siebie znalazlem. https://www.tamaj.pl/okulary-polaryzacyjne/4734-solano-okulary-polaryzacyjne-fl-1133-1134.html

Miszka
    Participant

Panowie zwracajcie uwagę, czy wybierane przez Was okulary sa naprawdę polaryzacyjne… Mój kolega kupił kiedys Jaxony, niby polaryzacyjne, co jak sie okazało było ściemą. Nie pamieam modelu więc nie chcę wprowadzać w błąd. Aby sprawdzić, czy dany model naprawdę posiada polaryzację warto zrobić mały test.
    - Zakładamy okulary i wyjmujemy tel. komórkowy. Patrzymy na wyświetlacz i obrazamy go powoli o 90 stopni. Dobre okulary powinny po takim obrocie wygasić wyświetlacz, średniej jakości przy orbocie o 45 stopni, a pseudo polaryzacyjne nie wygaszą go wcale!
    Ja polecam okualry z marki Solano. wysoka jakość wykonania i modnie wyglądają, ale odnośnie marki to kto co lubi.

Ratel miodożer
    Participant

A co sądzicie o tańszych okularach? Tu przykład takich za 27 zł. Często gubię lub niszczę okulary i szukam czegoś taniego o wiem jak wkrótce skończą. Myślicie że warto?

http://www.na-ryby.com/okulary_polaryzacyjne_robinson.html

Comrade Dislav
    Participant

Jak niszczysz to kup z pełnymi oprawkami. Zapłacisz do 10zł więcej, a posłużą pewnie dłużej niż takie.

Zobacz 10 posty - 1 do 10 (z 10 wszystkich)

You must be logged in to reply to this topic.

Jak pisać na forum?

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.