Zanęty karpiowe.

This topic contains odpowiedzi, has głosów, and was last updated by Avatar of  waldemar-popas Waldemar Popas 6 lat, 4 miesięcy temu.

• Autor
    Grzybol
    Participant

Opiszcie jakie zanęty stosujecie by zwabić Karpia.
    Zanęcacie samą proteiną czy jakąś mieszanką zanęt i z jakimi efektami?

Comrade Dislav
    Participant

Nie jestem rasowym karpiarzem ale łowię często feederami i czasami nastawiam się i na te rybki.

Nigdy nie używałem protein – zawsze standardową sypką mieszankę. Różnica jaka jest od mieszanki na inne ryby to jej grubość – kawałki kukurydzy takie, że przez sito by nie przeszły za nic :D
    Do tego w nowych zanętach idzie znaleźć kawałki pelletu z tego co zaobserwowałem ostatnio. W każdym razie w odróżnieniu od zanęt na mniejsze ryby, zanęta przygotowywana na karpie u mnie ma inny kolor niż dno zbiornika na którym będę łowił. Dlaczego? Jeśli jest kontrast to drobnica nie będzie się bardzo interesować z obawy przed wystawieniem się na atak drapieżnika, a większe ryby się tym już tak bardzo nie przejmują – czują się pewnie i łatwiej podpływają do mieszanki, z której lokalizacją nie mają problemu.

Dodaję zawsze więcej elementów z białkiem i tłuszczami nasionek oleistych (różne pochodzenie zależnie od tego co jest pod ręką :D). Jeśli chodzi o aromat to wyjścia są 2
    -Słodkości
    -Owoce
    Stara dobra truskawa to u mnie wciąż numer 1 na te rybki – może faktycznie próbuję rzadziej nowości ale skoro działa zadowalająco to po co zmieniać :)

Szymon
    Participant

Jeśli już jadę na karpia to tylko kulki proteinowe, kukurydza i rzadziej pelllet. Nie nęce zwykła zanęta żeby w łowisko mi nie weszły np. płotki.

Grzybol
    Participant

A więc widzę że zdania są podzielone. Ja tam osobiście nie3 jestem zwolennikiem kulek proteinowych. Jeżeli już łowię to również sypkie zanęty, i tak jak kolega Comrade Dislav
    stawiam na truskawkowy zapach :D Lecz oprócz “truskawki” używam również zanęt o zapachu Waniliowych i Miodowych.
    A jeżeli już mówimy o karpiach to oto moja dzisiejsza niespodziewana zdobycz która skusiła się na białe robaki, a zanęcałem czarną zanętą Traperana płoć :)

Rybka oczywiście po wykonaniu zdjęcia trafiła z powrotem do wody :)

Załączniki:
    1. Karpik-Dolsk

Karpik-Dolsk.jpg

Patryk Grabowski
    Participant

Od paru dni nęce łowisko. Jest to staw gminny, jest zarybiany jedynie przez tutejszych wędkarzy. Ale występują w nim piękne okazy karpia, lina i karasia. Na te pierwsze właśnie zapoluje. Chociaż gdy złapie pięknego lina czy karasia też się będę cieszył. Teraz może napisze coś o zanęcie. W jej skład wchodzą ziemniaki pokrojone w kostke, zasypane kaszą manną i cukrem waniliowym (ok.1kg). Do tego sypie puszke kukurydzy, pęczak i kilka garści pelletu wanilia fish 14mm. Mam nadzieje że to wystarczy. Będę sypał do czwartku – piątku, następnie idę na nocke i zobaczymy jakie będą tego efekty.

Comrade Dislav
    Participant

Skąd wziąć 1kg cukru waniliowego :D ? Czy to nie koszt około 100zł?

Mix bardzo duży – czy poszczególne części jakoś przed sypaniem przygotowywałeś? Niemniej ciekawa kompozycja i czekam na relację – sam co prawda ograniczyłbym się mocno do kilku składników ale jak wspominałem nie jestem rasowym karpiarzem.

Grzybol
    Participant

Tylko nie syp ogromnych ilości, bo nic z tego nie będzie, jeżeli już masz podkarmiać cały tydzień, to codziennie po trochu, ryba się przyzwyczai i będzie tam siedzieć.

@Comrade Dislav a co do cukru waniliowego to można trochę po tzw, “bandzie” polecieć :D
    Dostaniesz ten cukier dostać w każdym sklepie :D gdyż jest stosowany do ciast. Jest w takich saszetkach. Jedna/dwie powinny spokojnie starczyć na wiadro zanęty. Możesz też dodać olejku waniliowego, również stosowanego do wypieków. Są to groszowe sprawy :)

Comrade Dislav
    Participant

Cukier, o którym mówisz to tani cukier WANILINOWY i faktycznie można dostać wszędzie. Olejek do ciast natomiast jest robiony na jakimś alkoholu z tego co pamiętam (kiedyś polizałem namoczony palec :D) i nie pasuje mi do zanęty – tak czy siak nie pachnie jak prawdziwa wanilia.

Ja robię sobie “cukier” waniliowy sam bo prawdziwy kosztuje naprawdę dużo. Mój robiłem na bazie bezwonnego cukru prostego, o którego wrzucałem posiekaną drobno laskę wanilii. Co kilka dni szczelnie zamknięty słoiczek, w którym się znajdował otwierałem i mieszałem wszystko – po +/- 2 tygodniach aromat był naprawdę niepowtarzalny. Sprawdziłem też eksperymentalnie datę ważności – po około 4 miesiącach mój specyfik zaczął tracić intensywność zapachu – w takim wypadku wystarczy dodać kolejną laskę wanilii.

Wanilia jest droga i ta używana do dodatków wędkarskich niekoniecznie będzie oryginalna bo przy zanęcie za 10zł nie można się spodziewać, że koszt produkcji zanęty wyniesie 5zł tylko 2zł. Trzeba improwizować ;)

Grzybol
    Participant

No pewnie, trzeba sobie radzić, a co do tego olejku i cukru, to spotykałem się już że wędkarze dodawali go do zanęty. A powiedz mi jeszcze na jaką ilość, stosowałeś taką jedną laskę wanilii (chodzi mi o proporcje). Gdyż sam bym coś takiego zrobił :)

Patryk Grabowski
    Participant

Źle mnie zrozumieliście, nie sypie kg cukru waniliowego :D heheh, chodzi mi tu o “ziemnioczki” :D

Rysiiek
    Participant

Ja też karpiarzem nie jestem, ale jak czytałem o nęceniu przez nich to robią to tak…, że jeśli jest to np 5 dni to do 3 sypią najwięcej..a później drastycznie zmniejszają dawkę. Tak aby ryby były przyzwyczajone do posiłku, a nie przejedzone

Patryk Grabowski
    Participant

Ja sypie max 1,5 kg zanęty. Łowisko jest płytkie bo 1 -1,5m. A jak wejde w woderach to na dnie pusto. Zanęty nie ma. Czyli rybki się kręcą.

Comrade Dislav
    Participant

1 laska wanilii starczała mi na słoiczek około 200 – 250ml. Różnica pomiędzy taką wanilią, a waniliną ze sklepu jest niewyobrażalna. Czuć po prostu piękny aromat – nigdy nie przepadałem za zapachem wanilii, wydawał mi się mdły – problem polegał na tym, że to nie był zapach prawdziwej wanilii, a właśnie waniliny. Nie mówię, że wanilina nie działa – po prostu to jednak nie jest to samo.

Patryk Grabowski
    Participant

Co sądzicie o pellecie wanilia fish? Słodko śmierdzący powinien nadać się na karpia, lina i karasia?

Comrade Dislav
    Participant

Waniliowo słodkie – na karpia z pewnością, nie wiem jak z linem ale na listę zwabionych rybek podpiął bym leszcza – z tym, że te z kolei pewnie zwieją gdy pojawią się karpiki.

Zobacz 15 posty - 1 do 15 (z 18 wszystkich)

You must be logged in to reply to this topic.

Jak pisać na forum?

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.