Jak dobrać wędkę?

Odpowiednio dobrana wędka to niewątpliwie podstawa w wędkarstwie. Jeśli chcemy, aby nasz połów był skuteczny, a łowienie przyniosło wiele pięknych ryb, konieczne jest posiadanie dobrej wędki. Wędka jest przyrządem, który służy do połowu ryb. Podstawową wędki jest wędzisko, do którego umocowana jest żyłka wędkarska, zakończona haczykiem z przynętą. Przypuszczalnie zamysł wędki pochodzi z Hawajów, której pierwowzorem była linka z haczykiem przyczepiona i ciągnięta przez łódkę. Podobnej do obecnej wędki tzn. półtorametrowego wędziska, po raz pierwszy użyto w Chinach. 13194379763_339e31db38_z

Wędzisko z pewnością poprawia skuteczność naszego wędkowania, Skuteczność połowu zależy, bowiem również od zasięgu naszego przeławiania. Umożliwia celne zarzucenie przynęt, wykonanie zacięcia, czyli wbicie haczyka w wargi ryby. Dodatkowo wędzisko amortyzuje energiczne ruchy, które wykonują ryby, umożliwiając holowanie i lądowanie. Aby wędzisko spełniło jak najlepiej swoją funkcję jego wymiary muszą być ściśle określone, na tyle lekkie, by zbytnio nie ciążyło, i na tyle długie, wystarczająco wytrzymałe i równocześnie elastyczne.

Początkowo tradycyjne wędziska wykonuje się z drewna, obecnie jednak popularniejszym materiałem jest kompozytowe włókno węglowe. Długość wędzisko wynosi najczęściej 3 metry, jednak jego długość może osiągnąć nawet kilkanaście metrów. Uprzednio w tradycyjnych wędkach, żyłkę mocowano bezpośrednio do szczytówki, na końcu wędziska. Wędzisko wraz z kołowrotkiem posiadają przelotki, które stanowią pewnego rodzaju oczka, przez które przewleka się żyłkę oraz uchwyt do mocowania kołowrotka, ( na który nawija się żyłkę).Istnieje wiele rodzajów wędek, każda z nich różni się zastosowaniem w zależności od metody połowu.

Bat to najprostszy rodzaj wędki o długości zazwyczaj od 2 do kilkunastu metrów. Bat nie posiada przelotek przez kołowrotek, a na końcu szczytówki umieszczony jest specjalny łącznik, który umożliwia zaczepienie żyłki. Batem najczęściej łowi się w stałych łowiskach stosując metodę spławikową. Wędkę spinningową jak sama nazwa wskazuje używamy do łowienia metodą spinningową. Pierwsze tego typu wędki wykonane były z włókna szklanego, obecnie jednak coraz częściej stosowane jest włókno węglowe. Zazwyczaj jego długość nie przekracza 3 metrów.

Spinning jest sposobem wędkowania zarówno z lądu jak i z łódki. Wędka spinningowa przeznaczona jest zarówno do połowu ryb drapieżnych jak i spokojnego żeru. Budową nie różnią się od zwykłych wędek, są jednak krótsze i bardziej odporne. Najczęściej posiadają również średni lub duży kołowrotek. Używana jest do łowienia we wszystkich typach łowisk. Wędka podlodowa stosowana jest połowu z lodu. W pokrywie lodowej, odpowiednio grubej wywierca się dziurę wiertłem. Wędki tego typu są ze względu na taki typ połowu bardzo krótkie i małe. Niewielkie rozmiary nie wykluczają jednak szerokiego zastosowania, wędką podlodową można łowić na wiele sposobów: metodą spławikową, błystką czy mor myszką.

Projekt tego typu wędki to zazwyczaj wymysł samych wędkarzy. Do wędek podlodowych wykorzystywane są miniaturowe kołowrotki zwane multiplikatorami łożyskami lub z bardzo prostymi mechanizmami hamulcowymi. Wędka odległościówka to typ wędki zbudowany z włókna węglowego, który może mieć budowę segmentową jak i teleskopową. Mają one najczęściej małe przelotki na wysokiej stopce, a ich długość przekracza 4 metry. Odległościówka posiada kołowrotek łożyskowy i przeznaczona jest do połowu na spławik, białą rybę. Jest typem bardzo delikatnej wędki, do której zaleca się stosowanie lekkiego zestawu. Wędka muchowa podobnie jak odległościówka zbudowana jest najczęściej z włókna węglowego.

Muchówka, bo tak potocznie zwany jest ten rodzaj wędki stosowany jest przy metodzie sztucznej muchy. W zestawie używane są specjalne kołowrotki z ruchomą szpul, a także grubych linek muchowych. Pozwalają one precyzyjnie podać lekką przynętę na pożądaną odległość. W końcowej części żyłkowego przyponu przymocowana jest mucha wędkarska, która ma na celu imitację różnych stadiów rozwoju owada. Wędkarstwo muchowe to również niewątpliwe doznanie estetyczne i wymaga od wędkarza szczególnych umiejętności zarówno obserwacyjnych jak i zręcznościowych.

Najczęściej ten rodzaj wędkarstwa wykorzystuje się w przypadku połowów pstrąga, lipienia pospolitego czy klenia. Niektóre z tych wędek miało budowę węglową, dlatego warto wyjaśnić jakiego typu wędki kryją się pod tym właśnie pojęciem. O wędkach węglowych możemy powiedzieć, że dosłownie słuchają się naszej ręki, a to przekłada się na wykonywanie zacięcia czy holu ryb. Wykonując nawet bardzo delikatne ruchy ryb, bez żadnego opóźnienia trafiamy na idealny moment by móc zaciąć rybę. Jest znacznie lżejsza, co również poprawia jej czas reakcji, a tym samym przekłada się na skuteczniejsze zacięcia.

Dzięki temu nie kaleczymy ryb i jesteśmy pewni, że ich nie rozerwiemy. Lekkość wykonania, sprawia również, że nie męczymy się trzymając wędkę nawet kilka godzin w ręce. Możemy zatem stwierdzić, że wędka to niezbędna część wędkarstwa, która czyni go świetną rozrywką i piękny sportem, a z drugiej strony może być również utrapieniem, jeśli dobierzemy ją źle.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.