Jaź

Budowa: Wydłużone ciało jazia jest dość wysokie i ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Linia boczna tworzy łuk lekko wygięty ku stronie brzusznej. Otwór ustny mieści się na końcu pyska i skierowany jest nieco skośnie ku górze. Grzbiet i boki nad linią boczną są ciemne, niemal czarnoniebieskie, dolna część boków ciała i brzuch – jasnożółte. Ryba przypomina jelca i klenia. Jego przeciętne rozmiary dochodzą do 50 cm długości, jednakże zdarzają się często większe okazy, nawet dochodzące do jednego metra i wadze do 8 kg. Wymiar ochronny dla jazia obowiązuje powyżej 25 cm. jaz
Występowanie: Jest to ryba raczej rzeczna, lecz spotykana także w jeziorach. Przebywa w partiach czystej, chłodnej wody, niedaleko brzegów.
Jak łowić?: Uważa się, że Jaź to najprzyjemniejsza ryba dla rybaka – zawsze chwyta przynęty i nie bardzo w nich przebiera.  Złapiemy go na: zsiadłą krew, wiśnie, rodzynki, glisty, muchy, chrząszcze, ćmy oraz gotowany groch.  Jednak jest to wędkarsko bardzo „atrakcyjna” ryba.
Kiedy łowić?: Jazia złowimy od wiosny, przez całe lato. Wypływają przed zmrokiem z głębszych partii wody i polują na opadające na wodę owady. Jest to szansa na jego złapanie, jednak przynęta musi być wtedy żywa – a więc i dobrze przymocowana na haczyku. Na chrabąszcze i ćmy łowi się jazia wędką bez spławika, prowadząc przy tym przynętę po powierzchni wody. Inna przynęta, np. pasikonik może być zatopiona na głębokości 20-30 cm, jeśli zastosuje się nieznaczne obciążenie i mały spławik.
Jaź jest rybą dość bojaźliwą, więc podczas dużej przejrzystości wody trzyma się kryjówek dających jej schronienie. Gdy znamy te kryjówki możemy do połowu użyć gruntówki z ciężkim ołowiem dennym i możliwie cienkim przyponem długości około 1 m. Z góry trzeba być jednak przygotowanym na utratę sporej ilości haczyków i ciężarków.
Na zakończenie można dodać, że w stawach hodowlanych i stawach parkowych hodowana jest odmiana jazia o złocistoczerwonym ubarwieniu. Jest to złota orfa, traktowana przeważnie jako ryba ozdobna.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.