Jelec

Budowa: Jego ciało jest tylko lekko wygrzbiecony, z boków natomiast  – znacznie ścieśnione. Zabarwienie grzbietu jest szarawe ze srebrzysto-ołowianymi cieniowaniami. W kierunku brzusznym barwa ta stopniowo staje się coraz jaśniejsza. Ponieważ wyglądem zewnętrznym jelec przypomina jazia i klenia, dlatego trudno je odróżnić. Ryby te przeważnie osiągają rozmiary od 20 – 25 cm i wagę do 200-300 g, jednak w wodach podgórskich niektóre okazy mogą dojść do 40 cm i wagi 60-70 dkg. Złowienie takiego jelca wymaga od wędkarza dużej ostrożności i znajomości jej zwyczajów. jelec
Występowanie: Jelce najczęściej występują w podgórskich i środkowych biegach rzek i tam tylko możliwe jest ich specjalistyczne łowienie. W szerokich korytach rzek nizinnych trudno jest odkryć ich miejsca bytowania. Natomiast w jeziorach gromadzą się w płytkich miejscach ( do 3 metrów głębokości) o dnie piaszczystym, łagodnym spadzie, w pewnym oddaleniu od twardych , niezbyt wysokich brzegów. Nie określono dla tego gatunku wymiaru ochronnego.
Jak łowić?: Radzimy wziąć pod uwagę fakt, że zarzuconą nań przynętą może zainteresować się jakaś inna, większa ryba . Zatem radzimy na jelca użyć solidniejszego zestawu gruntowego wędki, z wędziskiem długości 3,5 m o elastycznej, ale nie za giętkiej szczytówce, z żyłką grubości 0,25-0,30 mm i haczykiem nr 6-8, o krótkim trzonku z odgiętym nieco grotem.
Nie ma sensu nęcenie jelców, gdyż zanęta wabi inne gatunki ryb, a większe okazy jelców nie są skłonne opuszczać swoich kryjówek. Jedyna drogą która wiedzie do sukcesu – to wykrycie stanowiska bytowania tej ryby. Wtedy bez nęcenia atakuje ona usilnie przynętę.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.