Kiedy przycinać trawy ozdobne

Kiedy przycinać trawy ozdobne

Trawy ozdobne pielęgnacja

Zadbany ogród dostarcza radości przede wszystkim jego właścicielom. Można w nim nie tylko podziwiać rośliny, ale również odpocząć po ciężkim i stresującym dniu. Dbanie o rośliny wymaga jednak sporo czasu. Jeżeli cierpimy na jego brak, postarajmy się posadzić w ogrodzie mało wymagające rośliny, a do takich należą między innymi trawy ozdobne.

Trawy ozdobne – gdzie warto je posadzić?

Miejsc, w których warto zasadzić ozdobne trawy jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trawy mogą nam pomóc w stworzeniu atrakcyjnych wizualnie rabat. Wiele zależy od tego, jakie gatunki traw ozdobnych zdecydujemy się wybrać do swojego ogrodu. Trawy z powodzeniem możemy zasadzić w pobliżu roślin, które szybko przekwitają. Mowa tu chociażby o tulipanach oraz makach. Kiedy stracą swój atrakcyjny wygląd, rabatę w dalszym ciągu będą zdobiły trawy, które zachowują dobry wygląd przez niemal cały rok. Niektóre gatunki traw, zwłaszcza te, które tworzą bujne i efektowne kępy można zasadzić z dala od innych roślin.

Niektóre trawy, takie jak chociażby kostrzewa wspaniale wzbogacą zaś wygląd ogrodów skalnych. Jeżeli posiadamy balkon lub taras, wybrane przez nas gatunki traw ozdobnych możemy zasadzić także w donicach. Przed zasadzeniem rośliny, zawsze należy sprawdzić jakie wymagania posiada wybrany przez nas gatunek. Większość traw ozdobnych preferuje słoneczne stanowiska. Wyjątek stanowią trawy o pstrych liściach, które dobrze czują się w półcieniu. Unikajmy sadzenia traw w miejscach cienistych, bo nie będą one rosły bujnie. Jeżeli chodzi o glebę, trawy nie mają zbyt wielkich wymagań. Zadowoli je przeciętnej jakości gleba ogrodowa o średniej wilgotności.

Trawy ozdobne – pielęgnacja.

Większość gatunków traw ozdobnych nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za pracami ogrodowymi lub nie mają przysłowiowej ręki do roślin. Trawy ozdobne są bardzo odporne zarówno na choroby jak i na atak szkodników. Wiele z nich posiada także dużą odporność na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jeżeli chcemy jednak przyśpieszyć wzrost traw i poprawić ich wygląd, możemy wspomagać je nawozami.

Najlepszą porą na rozsypanie wokół nich nawozu jest wiosna. Najkorzystniejszym wyborem będzie wieloskładnikowy nawóz mineralny. Unikajmy jednak nawożenia traw, które są bujne i w dobrej kondycji. Przenawożone rośliny często tracą bowiem swój atrakcyjny wygląd. Większość gatunków traw ozdobnych jest także odporna na suszę. Regularne podlewanie tych roślin jest więc zbyteczne. Można to jednak robić wtedy, gdy przez bardzo długi czas nie pada deszcz. Aby trawy były piękne, należy również regularnie je przycinać.

Przycinanie traw ozdobnych – co warto wiedzieć?

Cięcie traw ozdobnych to jeden z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, którym należy poddawać te rośliny. Z całą pewnością trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Bez wątpienia dobrze wyposażyć się w dobrej jakości sekator. Oczywiście do cięcia niektórych gatunków traw możemy wykorzystać nożyczki ogrodnicze. Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy przycinać trawy ozdobne. Unikajmy przycinania ich jesienią. Zasuszone źdźbła traw ochronią bowiem rośliny przed zimowym mrozem.

Nie sposób również odmówić im atrakcyjnego wyglądu. Za przycinanie najlepiej zabrać się więc wiosną. Możemy to zrobić w drugiej połowie marca, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Większość gatunków traw ozdobnych należy przycinać około 10 centymetrów nad ziemią. Te większe kępy należy oczywiście przyciąć nieco wyżej, nawet do 20 centymetrów nad ziemią. Gatunki takie jak miskant chiński, trawa pampasowa czy proso rózgowate wymagają corocznego przycinania. Podobnie rzecz ma się z imperatą oraz ostnicą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że niektórym trawom zabieg pielęgnacyjny w postaci przycinania jest całkowicie zbędny.

Które gatunki nie wymagają przycinania?

Jak zostało wspomniane powyżej, nie wszystkie gatunki traw ozdobnych wymagają systematycznego przycinania. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o kostrzewie, która jest chyba najpopularniejszą trawą ozdobną. Większość odmian kostrzew zachowuje po zimie bardzo atrakcyjny wygląd. Zamiast przycinania, wystarczające będzie wyczesanie kostrzewy. W podobny sposób należy postąpić z turzycą. Regularnego przycinania nie wymaga również liriope szafirkowata.

Jak rozmnażać trawy ozdobne?

Wielu osobom zależy na rozmnażaniu traw ozdobnych zwłaszcza, jeśli chcemy, aby zdobiły one więcej zakątków naszego ogrodu. Na szczęście rozmnażanie tych roślin do trudnych nie należy, dlatego poradzi sobie z tym każdy, nawet początkujący ogrodnik. O rozmnażaniu traw ozdobnych powinniśmy pomyśleć wiosną. Rozmnażanie odbywa się poprzez tak zwany podział kęp. Niezbędne jest więc wykopanie rośliny i podzielenie jej na kilka mniejszych, koniecznie ukorzenionych fragmentów. W opisany sposób możemy rozmnożyć znakomitą większość gatunków traw ozdobnych. Jeżeli chcemy, możemy zdecydować się również na rozmnażanie traw poprzez wysiew nasion. Nie wysiewajmy ich jednak bezpośrednio do gruntu, ale do doniczek wypełnionych żyzną ziemią. Kiedy urosną, z powodzeniem można przesadzić je na miejsce docelowe.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.