Łosoś

Budowa: Łosoś należy do najcenniejszych ryb naszych wód, zarówno pod względem gospodarczym, jak i dla sportu wędkarskiego. Jego ciało ma wrzecionowaty kształt i z boków jest lekko ścieśnione. Linia boczna dobrze widoczna. Na linii grzbietu, w tylnej części ciała, tak jak u wszystkich łososiowatych, występuje mięsisty wyrostek zwany płetwą tłuszczową. Płetwa ogonowa lekko łukowato wcięta. Głowa duża z wielką silnie uzębioną paszczą. U samca w okresie tarła żuchwa ma kształt haja zakrzywionego ku górze, a ubarwnienie zmienia sie na jaskrawsze. Rozmiarami dorasta do 150 cm długości osiągając przy tym 32 kg wagi.losos
Występowanie:  Jako znakomity pływak większość czasu spędza w morzu żerując na pełnej wodzie i dlatego osiąga tak duże przyrosty masy. Na tarło podąza do źródeł podgórskich, gdzie składa ikrę na żwirowiskach i szutrowiskach zmywanych obficie czystą i zimna wodą. Aby dotrzeć na tarlisko, w niektórych rzekach musi przebyć ponad 1000 km pod prąd.
Ze względu na rozwój przemysłu w kraju, rozwój osiedli i dróg, budowę przegród oraz zbiorników zaporowych – łosoś w swej wędrówce na tarło i powrocie napotykał wiele przeszkód. Aby nie dopuścić do całkowitej utraty tego gatunku, jak to się stało w przypadku jesiotra, zaczęto przeciwdziałać tym negatywnym skutkom. Efektem było rozpoczęcie hodowli łososioa w ośrodkach zarybieniowych.
Jak łowić?: Łososia łowi się metoda spinningową ( wędzisko długości 2,5-3 metrów) albo muchową. Ponieważ wymaga to większego doświadczenie, drogiego sprzętu i specjalnych zezwoleń, nie będziemy się rozpisywać na temat szczegółów połowu. Wymiar ochronny łososia wynosi 50 cm, a dziennie można złowić tych ryb 2 sztuki.

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.