Dzisiaj chciałbym skupić się na krótkiej charakterystyce trzech rodzajów popularnych w okresie letnim przynęt pochodzenia roślinnego.
Makaron jako przynęta
Makaron to znakomita przynęta dobrze trzymająca się haka rekomendowana do użytku na wodach stojących. Do wyboru mamy makaron domowy – ważne żeby był nieco twardszy z wiadomych względów oraz makaron własnoręcznej roboty. Aby zrobić dobry, trzymający się na haczyku przynętowy makaron należy do ciasta dodać więcej jajek, a zwłaszcza białka. Makaron w postaci kolanek świetnie sprawdza się w polowaniu na średnie i duże ryby. Polecany przede wszystkim do łowienia leszczy w jeziorach. Ważną cechą makaronu jest jego elastyczność, co wpływa na dobre maskowanie haczyka i dużą skuteczność podczas wędkowania.
Pieczywo jako przynęta na ryby
Naszą drugą przynętą jest pieczywo, a w zasadzie polecamy tylko jasne pieczywo, a więc bułki, chleb tostowy, czy jasny chleb. Na haczyk możemy nabić skórkę chleba lub bułki które stosowane są do połowu ryb żerujących z powierzchni, a więc wzdręgi, klenie, karpie czy amury. Ważny jest rozmiar przynętowych kawałków pieczywa – nie może być zbyt ciężki.
Na ryby żerujące w toni ( płocie, jelce, wzdręgi, klenie, karpie ) przewidziany jest miękisz z pieczywa. Świeże, namoczone kawałki chleba odrywa się i w zależności od wymagań łowiska nakładamy je na haczyk odpowiedniej wielkości. Ciasto chlebowe najlepiej wychodzi z klejonego miękiszu świeżego chleba, ugniatanego z odrobiną wody. Tak przygotowane ciasto nie klei się do palców i zakłada się na haczyk w formie niedużych brył. Jeżeli ciasto nie jest nad wyraz twarde to grot haczyka można ukryć w przynęcie. Rozmiary haczyków używane przy przynęcie z ciasta chlebowego nie powinny być mniejsze niż nr 16.
Owoce jako przynęty na ryby
Sezon letni to wszechobecne owoce, z których jako przynętę na klenie polecamy wiśnie i czereśnie. Poza sezonem można pokusić się na połów na wiśnie z kompotu, o ile nie będą zbyt rozmiękczone. Jeżeli wiśnie na haku to tylko z pestkami, gdyż wtedy ich stabilność jest znacznie lepsza.
Pestki mogą wpłynąć na niższą skuteczność zacięć, jednak warto je nie wyjmować. Zakładamy je pojedynczo, na haczyk z krótkim trzonkiem i okrągłym kolankiem. Grot powinien być ukryty w przynęcie. Przy łowieniu na owoce absolutnie nie stosujemy kotwiczek, gdyż te są stosowane tylko w wędkarstwie gruntowym przy zbrojeniu martwych rybek. Na większe owoce, jak chociażby śliwki złowimy roślinożernego amura, jednak wymaga to uprzednio kilkudniowego podnęcania tą przynętą.
A wy jakie przynęty stosujecie w okresie letnim? Jakie owoce według Was są skuteczną przynętą?
Źródło zdjęcia: flickr.com
NIe jestem jakoś przekonany do owoców. Co do makaronu to tak, biorą ładne leszcze, Zastanawiam się tylko czy na sałatę mogę złapać amura, czy nie będzie gorsza np. od kukurydzy.
Kolego polecam sałatkę jak najbardziej i zestaw powierzchniowy z przelotowym ciężarkiem na krętliku bez rurki bezpośrednio na żyłkę i po zarzuceniu popuścić linkę aż sałata wypłynie .Na amura polecam też mirabelki oraz na płycizny kłącza i pędy tataraku to ich przysmak
Bardzo często łowię na owoce w Wiśle i Odrze ,klenie i amury bardzo dobrze reagują na takie przynęty nie zgodzę się z tobą co do zbrojenia czereśni ja łowię tylko na małe podwójne kotwiczki i z owoców osuwam delikatnie pestki a przypon przewlekam igłą i chowam oba groty w owocu , z pestkami bywają puste zacięcia mimo mocnego brania owocożerców .Polecam kolegom spróbować owocowego menu
Comments are closed.