Metoda spławikowa – podstawowe informacje

Wędkarstwo spławikowe jest obok wędkarstwa spinningowego jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w Polsce. Istnieje wiele jego odmian, jeśli chodzi o wędkarstwo spławikowe. Możemy wyróżnić metodę angielską, bat, metodę odległościową, zwana popularnie odległościówką, przepływanka, metoda bolońska. Spławik jest z pewnością jedną z moich ulubionych metod połowu, ten sposób wędkowania jest również bardzo popularny wśród starszych i bardzo doświadczonych wędkarzy. Nie jest chyba tajemnicą, że podstawę wędkarstwa spławikowego stanowi oczywiście spławik- kluczowa przynęta spławikowa.

Innymi elementami sprzętu jest również wędzisko, kołowrotek, żyłka oraz spławik, które to znacznie zwiększają skuteczność naszego połowu. Nieocenione są również zanęty spławikowe. Spławik to rodzaj optycznego sygnalizatora zachowań wędki pod powierzchnią wody. W momencie brania spławik porusza się, chwieje i podskakuje, znika pod wodą, żeby zaraz się wynurzyć. Dla wprawnego oka doświadczonego wędkarza jest to od razu informacją, co ryba robi z przynętą. Taka obserwacja spławika, może również pozwolić z dużym prawdopodobieństwem określić gatunek biorącej ryby, a także sprzyja podjęciu decyzji, kiedy wykonać zacięcie. metoda-splawikowa-podstawowe-info

Spławik to najczęściej kawałek tworzywa sztucznego, pierza gęsiego, bądź drewna, które utrzymując się na powierzchni wody, sygnalizuje moment brań. Kształt pióra czy długopisu ma sprawić, iż moment pochwycenia przynęty przez rybę jest bardziej widoczny. Różna grubość i kształt zależy od danego typu łowiska, woda stojąca nie wymaga grubych ciężkich spławików w przeciwieństwie do łowisk o rwącym prądzie wodnym. Wybór spławika zależy również od odległości, na którą chcemy wykonać rzut, dobieramy wówczas jego odpowiednie obciążenie. Dodatkowo w bardzo ciemnych wodach, lub w warunkach nocnych używamy spławików z jasną antenką, umożliwiającą łatwą obserwację.

Spławik stosowany jest w wędkarstwie spławikowym, umożliwiając łowienie zarówno tuż pod powierzchnią, jak i na samym dnie łowiska. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana w wędkarstwie. Wyróżniamy różne modele spławików. W połowie wyczynowym: batem lub tyczką, stosowany jest spławik stały z kilem lub antenką. Antena zazwyczaj wykonana jest z włókna szklanego z pływakiem z balsy, obniża środek ciężkości spławika. Dodatkowo szklana antenka pokazuje nawet najbardziej delikatne brania. Kil wykonuje się zazwyczaj z włókna węglowego, które zapobiega odkształcaniu się.

Waggler jest typem spławika stosowanym do połowu odległościowego ryb. Jest on bardzo charakterystyczny. Korpus spławika ma kształt kropli, kil jest bardzo krótki, a antenka sygnalizacyjna posiada nawet ponad 30 cm długości. Ten typ spławika dostępny jest w wersji bez obciążenia bądź z obciążeniem własnym, które jest wbudowane i odpowiednio oznaczone. Dodatkowe obciążenie wymaga jedynie dołożenia obciążnika. Profesjonalne wagglery posiadają obciążenia regulowane, np. w postaci pierścieni. Metalowe obręcze można zdejmować i zakręcać regulując tym samym obciążenie spławika w zależności od warunków atmosferycznych panujących na łowisku. Spławik przelotowy to typ spławika, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest żyła główna, która przechodzi przez małe oczko zlokalizowane w dolnej części spławika. W cele wyważenia, na żyłce mocowane są stopery ograniczające grunt oraz ciężarki, które regulują odpowiednie położenie i zanurzenie spławika na odpowiedniej głębokości.

Stopery to rodzaj koralików, które można zakręcać, bądź zdejmować z żyłki głównej. Spławiki przelotowe są najczęściej stosowane w wodach stojących o dużej głębokości, w zależności od tego spławiki mogą przyjmować różne kształty i długość. Wyróżniamy również spławiki bez antenki a także spławiki do gruntowania łowisk. Gruntowanie to dokładna analiza ukształtowania i charakterystyki dna. Dostarcza ono mnóstwo niezbędnych informacji i pozwala dobrać najlepszą metodę połowu. Gruntowanie wykonujemy za pomocą gruntomierza. Jego wagę dostosowujemy w zależności od rodzaju łowiska. I tak, nad jezioro stosujemy lekkie zazwyczaj 5-15 gramowe gruntomierze, zakładane na haczyk, na łowiska rzeczne stosowane są cięższe 30-50gramowe gruntomierze, potocznie zwane żabkami.

Żabki zaciskane są na śrucinę. Łowienie ryb metodą spławikową możemy podzielić na dwa rodzaje: wędkowanie bez kołowrotka i z kołowrotkiem. Pierwsza metoda stosowana jest do połowu ryb na mniejszej odległości od brzegu. Wędkarz mając do dyspozycji zestaw bez kołowrotka, mają do dyspozycji jedynie taką długość żyłki, jaka dowiązana jest do szczytówki. Wędkowanie z kołowrotkiem jest metodą pozwalającą na łowienie na większej odległości od brzegu, poza zasięgiem wędek bez kołowrotka. Używa się przelotowych wędzisko o długości do 8 metrów, łowi się na nie z użyciem kołowrotka, z nawiniętą na nie odpowiednią ilością żyłki. Łowiąc na taki zestaw nie tylko możemy łowić na bardzo dalekie odległości, ale również pozwala nam wyholować duże okazy ryb bez ryzyka zerwania żyłki. Duże okazy potrafią, bowiem wyciągnąć kilkadziesiąt metrów z kołowrotka, złowienie takich ryb przy użyciu metody bez kołowrotka jest praktycznie z góry skazane na niepowodzenie.

Źródło zdjęcia: flickr.com

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.