Nęcenie wiosną – pellet

Powszechnie uważa się, że maj to okres, w którym warto przyczaić się na karpia. To właśnie w tym miesiącu chwytane są największe sztuki. Warto więc podszkolić się trochę z nęcenia wiosną – weźmiemy na tapetę pellet.

pellet-zanetaZaczniemy najpierw od tego czym wspomniany pellet jest. W Polsce bowiem używany od niedawna – na zachodzie doceniany i popularny. To rodzaj granulowanej zanęty, głównie stosowanej do połowu karpi, ale również węgorzów czy płoci. Część wędkarzy używa pelletu również jako przynętę. W obiegu wędkarskim przede wszystkim funkcjonuje pellet haczykowy, pellet rzepakowy oraz pellet zanętowy.

Zacznę od tego, aby wiosną nie przesadzać z nęceniem. Pamiętajmy, że w tym okresie na dnie nie zalega duża ilość roślinności. W związku z tym nawet mała ilość zanęty potrafi pobudzić czuły węch ryby. Warto więc nęcić z rozwagą i punktowo – skupiając się bezpośrednio w miejscu naszego połowu.
Pamiętajmy również, że np. karpie na początku wiosny mają nieco spowolniony metabolizm. Wrzucanie zbyt dużej ilości żarcia na pewno w dłuższej perspektywie nie pomoże nam w wymuszeniu częstych brań.

Co z tym pelletem i jak dokładnie nęcić?
Do nęcenia używam woreczków PVA – idealne w tym wypadku do punktowego, niewielkiego, dokładnego nęcenia. Do środka wrzucam 2-3 garście (nie czubate) pelletu – co ważne musi on być drobno „zmielony” – ja zazwyczaj staram się, aby nie był on większy niż 3-4 mm. Osobiście nic do pelletu nie dodaję – niektórzy wędkarze robią dodatkowo małe mixy i dodają tam jeszcze aromaty lub rozproszone kulki – ja tego nie robię, kwestia własnego widzi mi się. Na włosek zakładam pojedynczą kulkę proteinową.

źródło fotki: rockworld.pl

Gdzie nęcić wiosną?
O tej porze roku we wodzie (tak jak i poza nią) zaczyna rodzić się życie. Ryby zaczynają poszukiwać nowego, świeżego pokarmu w miejscach płytkich, łatwo dostępnych. Jeśli dodatkowo woda jest czysta pomaga to im w poszukiwaniach. Warto więc penetrować tego typu rejony – płytkie, dobrze nasłonecznione, cieplejsze.

Dokładnie w ten sposób rozpoczynam kolejną wiosnę. Zawsze o tej porze roku coś ciekawego na haczyku zatrzepotało. W tym roku być może dodatkowo jeszcze poeksperymentuję – ale o tym napiszę innym razem. Jeśli mój nowy pomysł na urozmaicenie opisanej metody się sprawdzi to na pewno dowiecie się o tym najszybciej!

Źródło informacji na temat pelletu: Sklep Wędkarski – Vimarco.pl

2 Comments
 1. Avatar of Daro78
  Daro78 7 lat ago

  Będzie stosowane na weekend i dam znać jak się sprawy mają z wynikami

 2. Avatar of Mariusz Author
  Mariusz 6 lat ago

  I jak sprawa wyszła? Wiem że to było rok temu ale nie pochwaliłeś się na Podbieraku w końcu jakie efekty z tym pelletem. A jaki pellet stosowałeś – pellet haczykowy, pellet rzepakowy, czy ogólny pellet zanętowy ? Pozdrawiam

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.