Połów na ziemniaka

Jedną z popularnych przynęt wędkarskich są właśnie te popularne warzywa. Co więcej ziemniaki są atrakcyjne tylko dla większych ryb, także jeżeli planujemy właśnie takie złowić powinniśmy się poważnie zastanowić nad skorzystaniem z przynęty ziemniaczanej.

Najlepiej na ziemniaki reagują nie tylko karpie, ale również leszcze, liny oraz klenie. Jednak ziemniak nie powinien być byle jaki!polow-na-ziemniaka

Najbardziej skuteczne są ziemniaki młode, o niezbyt dużych gabarytach – optymalna będzie wielkość piłki golfowej. Ziemniaki takie należy ugotować w skórkach, jednak powinniśmy pilnować, aby nie były one rozgotowane, bo przecież muszą trzymać się na haczyku.

Po ugotowaniu ziemniaki powinniśmy obrać. Istnieje również wiele innych sposobów przygotowywania przynęty z ziemniaka. Można ją zrobić na przykład z puree ziemniaczanego, co ciekawe w niektórych środowiskach sprawdzają się także frytki! Dlatego czasem warto jest poeksperymentować jeżeli chodzi o ziemniaczane przynęty, gdyż nigdy nie wiemy co będzie odpowiadało rybom w danym środowisku.

Co więcej, aby nasze połowy były udane, warto jest najpierw przyzwyczaić trochę ryby do obecności ziemniaka w ich środowisku jako pokarmu poprzez wrzucenie na przykład kilku gniecionych ziemniaków tam, gdzie one żerują. Co ciekawe ryby reagują na przynęty ziemniaczane jedynie przez krótki czas – jak widać nie są one takie głupie jak nam się wydaje. Dlatego połowy na ziemniaka są najlepsze w pierwszym dniu, w którym stosujemy tę przynętę, następnie ryby się do niej przyzwyczajają i przestają na nią reagować.

Chociaż jak już wspomniałem ryby do głupich nie należą, również wędkarze wymyślili kilka sposobów na uśpienie ich czujności. Polegają one na zmienia barwy przynęty ziemniaczanej, a także jej zapachu.

Połowy na ziemniaka najlepiej przeprowadzać przy użyciu gruntówki, ponieważ ziemniak jako przynęta do najlżejszych nie należy. Ze względu na ciężar ziemniaka przynętę z niego wykonaną łatwo nam będzie zarzucać, niestety ma to również swoje wady – może się zdarzyć, że wpadnie ona głęboko w muliste dno, a wtedy sukcesu w połowach raczej nie odniesiemy. W związku z tym lepiej jest zabrać ze sobą duże ilości ziemniaków, bo ich straty podczas wędkowania mogą być całkiem spore.

Odpowiedz na ten artykuł

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.