Polowanie na okonie – źródło satysfakcji dla każdego spinningisty.

Na pewno nie wyobrażacie sobie wędkarstwa spinningowego bez polowania na okonie. Ryba, choć popularna i pospolita to na pewno nie bez wartości wędkarskiej. Okonia złowimy przez cały rok w prawie wszystkich rodzajach wód. Uchodzi za rybę niedużą ( do 3 kg) ale bardzo żarłoczną, a przez to uznawaną za nietrudną co nie do końca jest prawdą. Do jej złowienia wymagana jest spora technika i wprawa. Jego wzrost jest bardzo powolny ( 0,25 kg osiąga po 6 latach) i ma niskie wymagania tlenowe co stanowi przydatną informację w mulistych zastoiskach rzecznych. Ta stadna ryba przebywa i poluje wyłącznie na pokarm zwierzęcy w grupach – nawet duże osobniki nie podróżują same. Miejscem ich żerowania są zarówno powierzchniowa warstwa wody jak i dno. Duża liczba tych osobników w naszych wodach stwarza szeroki wachlarz możliwości ich złowienia i użycia przeróżnych przynęt.

okon-artykul1

Okonie w jeziorach

Okoń w jeziorach występuje w prawie każdej jego strefie. Przy brzegu, na pewno będzie buszował przy pomostach, palach, tratwach, czy zwalonych drzewach. Przynęty trudno wybrać jednoznacznie, jednak polecam zacząć od sprawdzenia obrotówki o wielkości 0,1 lub w kolorach odpowiednich do pory dnia. Na przykład pod wieczór sprawdzą się błystki odblaskowe lub białe, a w dzień matowe czarne. Oprócz tego radzimy pomalować skrzydełka w kolorowe kropki, kreski lub paski, a do kotwicy dodać kolorowy pęczek wełny, czy piór. To przyciągnie uwagę okonia który naciera na ofiarę od tyłu.

Natomiast gdy okoń nie żeruje i stoi w bezruchu należy sprowokować go do ataku. Do tego celu będą potrzebne nam „gumki”, czyli 4 centymetrowy twister, prowadzony spokojnym ruchem w zmiennym tempie. Ciekawe w takim wypadku są także przynęty szybujące, a więc opadające ośmiorniczki które wpłyną w zakątki niedostępne dla innych przynęt. Wystarczy tylko delikatnie je szarpnąć, zmieniając ich kierunek – żaden okoń nie odpuści sobie takiej okazji. Okoń bierze wówczas delikatnie, a więc żyłkę powinniśmy trzymać napiętą.

Łowienie okonia na jeziorze

Na pełnym jeziorze okonie przebywają w strefach porośniętych wynurzającą się i podwodną roślinnością. Za przynęty świetnie sprawdzą się nieduże różnokolorowe ( najlepiej biały, srebrne, przezroczyste) twistery i rippery, które będą rozmiarami imitowały ich pokarm. Gdy okonie żerują podawaną im przynętę należy prowadzić agresywnie i szybko, w celu zdobycia zdecydowanego brania.

okon-artykul2

Opisując obecność okoni w jeziorach należy nie zapomnieć również o podwodnych górkach – czyli miejscach bogatych w drobnicę za którą podążają okonie. Przy płytszych górkach sprawdzą się małe, tonące woblery. Na dużej głębi zwykły wobler będzie nieskuteczny dlatego warto dociążyć go ciężarkiem umieszczonym na żyłce w odległości 0,5m od przynęty. Jak nietrudno się domyślić sprawdzą się w takich warunkach również ciężkie twistery i rippery, czy cykady.

Okonie w zbiornikach zaporowych

Zbiorniki zaporowe to bardzo dobre miejsca do połowu tych ryb, jednak sposób ich łowienia różni się nieco od sposobu omawianego wcześniej. W okresie wiosennym okonie podążają za drobnicą która przemieszcza się na ciepłe rejony zbiornika, a więc na płyciznę. Obserwujmy szczególnie miejsca o twardym dnie, w których występuje dużo wystającej z wody roślinności ( kępy krzewów, trzcina). Można spróbować szczęścia także na ubogim w roślinność mulistym dnie, przy założeniu że będzie tam obecna drobnica. W okresie wiosennym okonie są bardzo agresywne, a więc skuteczne będą przynęty duże i lekkie, jak lekko dociążone rippery w jasnych kolorach. Efektywne są również twistery i naśladujące drobnicę – jigi.

Okoń w zbiorniku zaporowym

Okonie w zbiornikach zaporowych można spotkać przeważnie w rejonach starego koryta rzeki, czy w zagłębieniach dna. Połów powinien być w takich miejscach spokojny, z przynętą prowadzoną w równym, powolnym tempie i często opuszczaną na dno. Okonie uwielbiają podrywające się przynęty, co wynika z gustowania w rakach. Pewnie wielu z Was zgodzi się ze mną, że najlepsze na okonie są przynęty miękkie, mniejsze od sandaczowych. Ważny jest dobór ich koloru – przy aktywnym żerowaniu idealne będą jasne, a przy spokojnym brązowe i zielone.

Rekomendowane wędzisko do połowu okoni, niezależnie od długości i masy rzutowej powinno posiadać cienką, drgająca szczytówkę. Bierze to się z faktu, że okonia wargi są kruche i często po prostu się odhacza. To sprawia, że hol okonia powinien być w jednym kierunku, bez jego zmiany, oraz bez przekładania wędziska z jednej strony na drugą.

okon-artykul3

Okonie w pozostałych wodach

Polowania na rzeczne okonie są przeważnie mniej efektywne od przedstawionych powyżej łowisk. Nie oznacza to oczywiście mniejszej frajdy. W rzekach okonie zazwyczaj przeczesują dno i kamieniste brzegi. Na brania w takich rejonach można liczyć w momencie wypłynięcia przynęty z obszaru czystego dna na wzniesienie. Jednak najlepszym rzecznym miejscem na połów okoni jest główny nurt. Ja osobiście polecałbym spokojniejsze miejsca, jak starorzecza, czy połączenia starorzeczy z rzekami, które to okoń bardzo sobie upodobał. Trudno określić miejsca jego bytowania, gdyż w takich miejscach ryba ma swoje upodobania i własne miejsca. Kierujmy się jednak zasadą obecności drobnicy.

W pozostałych typach wód okoń stanowi mniejszość i nie jest głównym celem wędkarskiej wyprawy ze względu na nieduże rozmiary do jakich dorasta. Aby złowić dorodny okaz w takich wodach jak stare żwirownie, glinianki, czy doły pożwirowe trzeba mieć ogromną dawkę szczęścia. A gdzie Wy złowiliście swój okoniowi rekord?

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.