Projekt domu, projekty domów

projekty domów

Własny projekt domu – kiedy rozpocząć prace?

Decyzja o budowie domu nie jest łatwa do podjęcia. Wybudowanie własnych czterech kątów wymaga niemałych nakładów finansowych i sporo poświęconego czasu. Niemniej jednak wykonanie projektu domu według własnego pomysłu zwykle także zajmuje sporo czasu, dlatego też warto zabrać się za to odpowiednio wcześnie. Podstawą jest znalezienie dobrego architekta, który z jednej strony zrealizuje nasze pomysły, z drugiej zaś doda nieco od siebie do projektu.

Pamiętajmy, że choć w dzisiejszych czasach większość fantazji jest możliwa do zrealizowania, czasami ich koszt i pracochłonność nie jest warta zachodu, jeżeli chcemy się wprowadzić do domu w krótkim czasie. Dom własne projektu ma ogromny plus, gdyż możemy zrealizować go od początku do końca według własnych zamierzeń, oczywiście z uwzględnieniem ograniczeń wynikających na przykład ze specyfiki terenu, na którym ma stanąć dom.

Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Gotowe projekty zwykle stawiają na jeden aspekt przewodni – ilość pięter, energooszczędność czy nowoczesność. Dom musi być jednak dostosowany przede wszystkim do jego mieszkańców. Rodziny wielodzietne zwykle nie decydują się na domy parterowe, gdyż ich powierzchnia jest dla nich zbyt mała. I na odwrót – seniorzy nie wybierają projektów dużych domów piętrowych, ze względu na gabaryty mieszkania. Ważna jest także wielkość działki – niektóre z nich są stosunkowo wąskie, dlatego też potrzebują specjalnie zaprojektowanych domów. Z drugiej zaś strony w przypadku bardziej przestronnych działek z powodzeniem można zdecydować się na projekt domu, który uwzględnia również aranżację ogrodu.

Bardzo istotny jest styl, w jakim ma być utrzymany dom. Obecnie w modzie jest styl nowoczesny, jednak sporo osób wciąż stawia na domy tradycyjne w obawie, że dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania niebawem wyjdą z mody, tymczasem uniwersalne projekty domów zawsze cieszą się powodzeniem. Dla niektórych ważna jest kwestia ekologii i energooszczędności, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu, gdyż pozwala ona sporo zaoszczędzić w kontekście opłat za prąd.

Projekt domu z aranżacją czy bez?

Obecnie istnieje możliwość wyboru projektu domu wraz z jego wykończeniem. Jest to z pewnością dobra opcja dla osób, które cenią sobie spójność. Co więcej, bardzo wiele osób decyduje się powierzyć projektowanie wnętrz architektowi, gdyż chcą cieszyć się mieszkaniem urządzonym z klasą i gustem. Dlatego też z powodzeniem można połączyć dwa projekty w jeden, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego portfela. Oczywiście gotowy projekt domu wraz z aranżacją wnętrza jest droższy niż model bez wykończenia, jednak jeżeli z czasem zdecydujemy się na dodatkowy projekt, sumarycznie wyjdzie nas to o wiele drożej.

Dlatego też dobrze jest od początku rozważyć, jaki projekt będzie nam najbardziej odpowiadał. Istnieje bowiem możliwość zamówienia gotowego projektu domu wraz z wykończeniem lub stworzenia go we własnym zakresie we współpracy z architektem, jednak w tym przypadku wybieramy specjalistę, który zna się także na aranżacji wnętrz.

Gotowy projekt – czy można coś zmienić?

Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu, głównie ze względu na dużą liczbę ofert i możliwość znalezienia idealnego projektu dla siebie. Często jednak pada pytanie, czy w gotowych projektach można dokonać korekt. Nie zawsze bowiem koncepcja przyszłych właścicieli pokrywa się w stu procentach z koncepcją architekta. Rzeczywiście, w przypadku niewielkich zmian, zwykle można dokonać korekty. Wszystko jednak zależy od stopnia ingerencji w konstrukcję domu. Istnieją bowiem elementy kluczowe, których zmiana jest niemożliwa.

W przypadku zmian niemających wpływu na konstrukcję całości, mogą zostać one naniesione na projekt. Decyzja zależy jednak od architekta, gdyż to on bierze odpowiedzialność za zaprojektowaną nieruchomość. Dodatkowo w przypadku projektów domów wraz z aranżacją wnętrza właściciele mają zwykle wolną rękę w kontekście zmian dotyczących dekoracji wnętrz. W tym wypadku projekt może stanowić inspirację dla właścicieli.

Dom i lokal usługowy w jedynym – czy to możliwe?

Sporo osób chce prowadzić działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Adaptacja wnętrza domu jest jednak stosunkowo problematyczna, zważając na przykład na przepisy podatkowe czy BHP. Warto więc rozważyć projekt domu wraz z wyodrębnionym już lokalem usługowym. W zależności od tego, jaką działalność właściciel chce tam prowadzić, lokal może zostać zaprojektowany zgodnie, na przykład, z przepisami sanepidu.

Projekty domów z wyodrębnioną częścią usługową zakładają zwykle usunięcie na dalszy plan obiektu mieszkalnego tak, aby na pierwszym planie pozostał lokal usługowy. Jest to korzystne zwłaszcza, gdy nieruchomość znajduje się przy ulicy i jest dobrze widoczna do przechodniów. Stanowi ona wtedy reklamę samą w sobie w szczególności, gdy umieszczony zostanie na niej ciekawy baner. W wyodrębnionym lokalu usługowym może powstać gabinet lekarski, szkoła językowa, lokal gastronomiczny czy inny, interesujący obiekt.

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.