Przynęty naturalne – charakterystyka kilku z nich

Przynęty naturalne to bardzo popularny wabik na ryby. Stosowany jest w wielu metodach, a wybór najlepszego uzależniony jest od wielu czynników, a przede wszystkim preferencji ryb. Jeśli chodzi o tego typu przynęty, to ich wspólną cechą jest ich niewątpliwa uniwersalność, która sprawia, że są one najczęściej wybieranymi podczas niejednej wyprawy wędkarskiej. O tym jak bardzo ryby lubią naturalnie przygotowane zanęty nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Świadczy o tym przede wszystkim widok, jaki można zaobserwować, kiedy wrzucimy kaszę do łowiska. przynety-naturalne

Drobnica od razu rzuca się w wir żeru, tak, że w zbiornikach aż się kotłuje. Oczywiście to, co dotyczy drobnicy obejmuje również większe ryby. Już od niepamiętnych czasów znane jest zastosowanie kaszy do wędkowania, o jej zaletach dowiedziałem się z relacji mojego ojca, który uczył mnie wędkowania i miłości do tego sportu. Jako przynęty można używać zarówno kaszy jaglanej jak i gryczanej. Najlepiej wybrać białą lub bardzo jasną kaszę lub groch tak, aby nie czarniały podczas gotowania. Zaleca się przygotowanie kaszy wcześniej tak, aby mogła ona bez problemu ostudzić się.

Początkowo wybieramy kaszę i wkładamy je do skarpety lub materiałowego woreczka, który utrzyma nam całość i pozwoli szybko wyjąć naszą naturalną przynętę. Skarpetę należy dokładnie zawiązać, a następnie włożyć do garnka z wodą. Wodę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie umieścić w niej skarpetę i tak gotować aż kasza czy groch będzie miękkie. Oczywiście kasza gotuje się znacznie szybciej, groch natomiast potrzebuje znacznie więcej czasu około 2 godziny. Kaszę możemy również parzyć i w taki sposób poczekać aż napęcznieje. Tak przygotowany groch możemy bez trudu zakładać na haczyk. Bardzo podobną metodę możemy stosować w przypadku ziarna, gotowanych ziemniaków, surowych płatków kukurydzianych, chleba, kukurydzy czy gotowanego makaronu.

Istnieje również wiele innych naturalnych wabików lub ich kombinacji. Poza tym należy zauważyć, iż na przykład ziemniaki, są bardzo atrakcyjne dla większych ryb, toteż, jeśli planujemy taki właśnie połów, powinniśmy poważnie rozważyć wybór takiej właśnie przynęty. Najlepiej na warzywne przynęty reagują karpie, leszcze, liny oraz klenie. Największymi zaletami tego typu wabika jest ich szeroka dostępność, a także cena. Kasza czy groch jest również bardzo prosta do przygotowania, a jest niewątpliwym przysmakiem dla ryb. Do kaszy można również dodać aromaciki, które wzmocnią jej zapach i staną się bardziej wyczuwalne dla ryb, jednak naturalna nuta zapachowa jest jak najbardziej wystarczająca. Kasza jest niezwykle bogata w białko, toteż przez lata zainteresowanie ryb tego typu przynętą nie zmalało.

Będąc naturalną przynętą nie musimy się również martwić o walory smakowe ryb, jak w przypadku używania sztucznych, zapachowych wabików. Można wyróżnić również ulubione rodzaje kaszy pewnych gatunków ryb. Kasza jaglana jest bardzo skutecznym wabikiem na płocie. Kaszą można wabić zarówno w rzekach jak i jeziorach. Jednak w przypadku rzek musimy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca. Należy wybierać miejsca, w których woda nie płynie, gdyż nurt mógłby ją ponieść zbyt daleko, a cały wysiłek poszedłby na marne. Dlatego warto wybierać miejsca blisko brzegu, zakola rzek, miejsca tuż przy trzcinach, nie dalej niż pół metra od brzegu. Analizując własne doświadczenia, tego typu przynętę najlepiej stosować od początku maja do końca sierpnia.

Znakomitym dodatkiem przynętowym są dipy. Znacząco wzmacniają smak i zapach przynęty, przez co jej zapach szybko się rozprzestrzenia w otoczeniu. Oprócz tego dip wpływa na wyróżnienie danej puli kulek zanętowych spośród innych przynęt. Aby dip spełnił swoje zadanie jako skutecznego ulepszacza moczy się w nim suchą przynętę. Według wielu wędkarzy jest co bardzo skuteczny sposób na zachęcenie ich do przybycia w dane miejsce.

Ryby są wtedy znacznie bardziej aktywne, a zapach kaszy szybciej roznosi się w cieplejszej wodzie. Jest to również najatrakcyjniejszy okres dla wędkarzy. Jeżeli zatem chcemy poznać zalety wszystkich przynęt, to na dobry początek jest to idealne rozwiązanie dla każdego. Nie musimy, bowiem martwić się o koszty, a przynęta i tak jest skuteczna. Samodzielnie przygotowana przynęta jest również niewątpliwą zachętą dla młodszych wędkarzy, których staramy się zachęcić i zarazić miłością do wędkowania. Wielu doświadczonych wędkarzy nie widzi dla siebie lepszych metod, a już na pewno nie tak tanich i skutecznych.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Źródło: Dipy – www.vimarco.pl

1 Comment
  1. Avatar of  Mariusz
    Mariusz 7 lat ago

    Z tym lepszym smakiem ryb po użyciu naturalnych przynęt to bym uważał – raczej nie widzę związku :) Obecnie tyle zapachowej chemii sypiemy do wód, że o “naturalność” czegokolwiek jest trudno. Poza tym sporo ciekawych informacji, można wyłowić coś dla siebie :)

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.