Przynęty selektywne

Przynęty selektywne to rodzaj przynęty, który ma swoje ściśle określone zadanie. Celem ich stosowania jest połów ściśle określonego rodzaju ryb, co pozwala nam nie tracić czasu na mniejsze okazy. Dla większości wędkarzy, przynęty selektywne są na tyle duże, aby wyeliminować połów mniejszych ryb. Jednak tego typu przynętą może być również przynęta, na którą ryby reagują najchętniej. W moim odczuciu, drugie podejście jest właściwsze, zwłaszcza w odniesieniu do większości drapieżników. Przy spinningu szczupakowym, najlepszą jak dla mnie przynętą selektywną wydaje się guma lub wobler (najczęściej o długości 15 cm).

        Dobór przynęty musi być oczywiście zestawiony z odpowiednim sprzętem, na duże okazy mocne 50-gramowe wędzisko w połączeniu z pozostałymi elementami zestawu, tworzy solidną i trwałą podstawę. Każdy rzut przynętą, w odróżnieniu od rzutów potworami, jest przyjemny, prosty i nie wymaga siły czy super techniki. W praktyce najczęstsze 15 centymetrów nie zawsze jest najlepsze, gdyż bywają okresy, w których szczupaki chętniej biorą na mniejsze, bliżej nieokreślone przynęty – raz jest to 7, raz 10 centymetrów. Jest to zazwyczaj związane z najłatwiej dostępnym w danym czasie i miejscu pokarmu, a także z warunkami termicznymi wody, które wpływają na aktywność szczupaków. przynety-selektywne

        Sandacz jest rybą niezwykle wrażliwą na rodzaj przynęty i ta najbardziej skuteczna potrafi zmienić się kilkakrotnie w zależności od pory roku. W czerwcu długość przynęty to 7-10 cm, w okresie letnim skuteczniejsze wydają się 5 centymetrowe wabiki, jesień to znów okres powrotu do 7 cm przynęt, a im bliżej okresu zimowego 10- 12 centymetrowe. Górną graniczną wielkością jest 15-centymetrowy wabik, jednak taka wielkość nie jest wielkością selektywną, gdyż stanowią one również doskonały wabik na małe sandacze. Dla suma najlepszą długością przynęty selektywnej jest długość w przedziale 7-10 cm. Stosując nieco dłuższe modele, również możemy liczyć na branie, jednak dotyczy to nieco szczuplejszych okazów.

        O selektywności możemy również mówić w przypadku przynęt zapachowych. O wykorzystaniu wabików, w postaci kulek zapachowych do wabienia większych i bardziej atrakcyjnych ryb można obecnie powiedzieć wiele. Głównym celem wykorzystania tego typu przynęty jest szybka reakcja i zachęcenie potencjalnej ofiary, co niewątpliwie skraca czas oczekiwania. Tego tupu zachęta jest szczególnie pożyteczna w przypadku krótkich wycieczek i w trakcie zawodów. Skuteczność tego typu kulek pozwala szybko wzbudzić zainteresowanie ryb, nawet w przypadku zimnej wody, która spowalnia uwalnianie się atraktów. Jest to, zatem doskonała zanęta na niższe i niekorzystne temperatury. W przypadku łowienia w większych łowiskach, gdzie obfitość ryb jest znaczna, wyselekcjonowanie większych ryb to nie lada wyzwanie. Większe okazy (+15 kg) wyszukują, bowiem tego samego pokarmu, co mniejsze ryby.

        W tym przypadku podstawowe metody selekcji ryb jak odrzucenie ziarna czy przedłużenie przyponu nie wchodzą w grę. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji, wydaje się zanęcanie większego obszaru bardziej atrakcyjnymi kulkami o różnych średnicach i łowienie na takie same kulki z niższą zawartością traktorów i bardziej ograniczoną mieszanką z większą ilością składników. Technicznie zabieg taki oznaczał ściągnięcie na większe i bardziej oddalone od brzegu obszary, ryby o niższej i średniej kategorii wagowej, a ryby, które są celem połowu można odławiać na obszarze przybrzeża na pojedynczych przynętach.

        Ciekawym dodatkiem do przynęty są Boostery. Ten wieloskładnikowy płynny pokarm jest stosowany przez profesjonalnych wędkarzy na całym świecie. W postaci płynnej został wzbogacony aromatami. Jest rekomendowany do stosowania jako środek do poprawy atrakcyjności przynęt.

        Przynęty zapachowe są niewątpliwie rozwiązaniem rewolucyjnym, które pozwala na szereg ciekawych i nowych rozwiązań, wystarczy pomyśleć i pokombinować. Jednak selektywne przynęty zapachowe to wciąż nowość na polskim rynku wędkarskim, toteż musimy jeszcze trochę poczekać na rozwój metod tego typu połowu. Coraz częściej jednak, większe sklepy wędkarskie oferują wędkarzom zakup nasączonych odpowiednim traktorem wabików. Z pewnością jest to idealne rozwiązanie na szybkie i skuteczne wędkowanie, zwłaszcza, jeżeli cenimy sobie przyjemność i skuteczność połowu.

         Źródło zdjęcia: flickr.com

        Źródło: Boostery – Vimarco.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.