Pstrągi

W naszych wodach spotykane są trzy gatunki pstrągów – potokowy, tęczowy i źródlany. Pierwszy z nich jest naszym rodzimym gatunkiem, dwa pozostałe zostały sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej, lecz nie zaaklimatyzowały się dobrze w wodach naturalnych i występują tam nielicznie.

Pstrąg potokowy (strumieniowy pospolity) żyje w rzekach i potokach o wartkim nurcie – w wodzie chłodnej, a nawet zimnej i dobrze natlenionej. Zasadniczo zamieszkuje odcinki o dnie żwirowatym lub kamienistym, rzadziej piaszczystym. W Polsce są dwa wielkie rejony występowania pstrąga potokowego – pomorski i podgórski. W obu rejonach wytworzyły się odrębne nieco odmiany pstrąga. Występujący w wodach pomorskich rośnie nieco szybciej od pstrąga z okolic podgórskich i osiąga o wiele większe rozmiary. Długość 50 lub 60 cm oraz ciężar 1,5 – 3 kg nie są tu wyjątkowe, gdy tymczasem na Podgórzy pstrągi takiej wielkości spotykają się jedynie sporadycznie. W obu rejonach pstrągi różnią się również ubarwieniem ciała i kolorem mięsa. U pstrąga z Pomorza rzadko spotyka się klasyczne ubarwienie, charakterystyczne dla pstrąga z rejonu podgórskiego, tzn. czerwone kropki otoczone białymi obwódkami. Ma on natomiast więcej czarnych punktów i gęściej rozsianych, przez co nierzadko upodabnia się ubarwieniem do troci. Mięso pstrąga pomorskiego jest jasnopomarańczowe, czasem nawet pomarańczowe, a mięso pstrąga z Podgórza ma zawsze kolor jasnoróżowy i jest zresztą o wiele delikatniejsze i lepsze w smaku. Pstrąg potokowy odbywa tarło od połowy września do połowy grudnia, przy czym w rejonie pomorskim trze się zwykle o miesiąc później niż w podgórskim. Zazwyczaj samce dojrzewają wcześniej od samic.pstrag_potokowy

Pstrąg tęczowy. Występujący u nas pstrąg tęczowy jest mieszkańcem kilku odmian (wędrującej rzecznej i osiadłej jeziorowej), gdyż sprowadzano go do Europy kilkakrotnie, przywożąc za każdym razem inną odmianę. W hodowli stawowej ma on przewagę nad pstrągiem potokowym, gdyż rośnie szybciej, mając równocześnie mniejsze wymagania tlenowe i cieplne. Dlatego właśnie jest on od wielu lat cennym obiektem hodowlanym nie tylko w typowych gospodarstwach pstrągowych, ale i w stawach karpiowych jako ryba dodatkowa.

Ubarwieniem swym pstrąg tęczowy różni się znacznie od potokowego: nie ma w ogóle czerwonych plamek, lecz wyłącznie czarne, rozsiane gęsto na całym ciele oraz na płetwach grzbietowej i ogonowej. Wzdłuż boków znajduje się wyraźna jasna wstęga barwy fioletowej, która w okresie godowym przybiera odcień krwistoczerwony.

Pstrąg źródlany. Gatunek ten bardzo często jest mylony z pstrągiem potokowym. Wielu wędkarzy uważa czarne pstrągi, łowione w zacienionych partiach potoków, za pstrągi źródlane. Być może, powodem tego jest biała obwódka na płetwach brzusznych i odbytowej, bardzo dobrze widoczna na ciemnym ubarwieniu ciała i występująca zawsze u pstrągów potokowych bytujących w górnych partiach potoków. Dlatego więc cecha ta, podawana jako charakterystyczna dla pstrąga źródlanego, nie może być cechą odróżniającą oba gatunki. Mimo to pstrąga źródlanego łatwo jest odróżnić od pozostałych dwu gatunków pstrąga, ponieważ ma zupełnie odmienne ubarwienie. Na oliwkowozielonym grzbiecie rozsiane są gęsto drobne białe plamki ułożone w nieregularne, marmurkowe wzory. Płetwy grzbietowa i ogonowa mają regularne ciemne pasy, między którymi rozsiane są gęsto drobne, białe plamki.

W warunkach naturalnych nie osiąga on dużych rozmiarów, wyrastając niewiele ponad wymiar ochronny, tj. 25 cm. Tarło odbywa w tym samym okresie, co pstrąg potokowy, wskutek czego dochodzi często do krzyżowania obu gatunków, przy czym stwierdzono, że ich mieszańce są bezpłodne.

Pstrągi łowi się metodą muchową lub spinningiem. Zajęcie to jest niezwykle atrakcyjne, warto więc nabrać większego doświadczenia w wędkowaniu, aby jak najszybciej móc zakosztować tej przyjemności. Pamiętać tylko należy, że za wędkowanie na wodach tzw. krainy ryb łososiowatych gdzie często występuje również łosoś i troć, obowiązuje dodatkowa opłata.

 

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.