Rośliny w życiu ryb

Rośliny mają decydującą rolę w życiu ryb. Niektóre z nich wpływają pośrednio, inne zaś bezpośrednio na życie, rozmnażanie, odżywianie ryb.Dzięki oślinom woda w rzece utrzymuje odpowiednią temperaturę, a także dwutlenek węgla, siarkowodór i sole mineralne. Warto zatem poznać specyfikę poszczególnych roślin.

lowiska

Plankton roślinny dla wielu ryb jest podstawą ich pożywienia. Rośliny służą do składania i rozwoju ikry oraz jako schronienie dla narybku. Jeżeli dni są zbyt upalne to rośliny takie jak grążel żółty albo grzybień biały dają schronienie rybom przed promieniami słonecznymi.

Każdy wędkarz powinien znać podstawowe rośliny wodne tak aby mogły one mu wskazywać poszczególne skupiska danych gatunków ryb.

Strzałka wodna:

Rośnie w płytkich wodach na zamulonym dnie. Liście są koloru zielonego a kwiaty duże i białe.

Żabiściek babka woda:

Nie lubi zamulonego dna, ale za to przepada za płytkimi wodami. Często rośnie w sąsiedztwie strzałki wodnej. Liście są jasnozielone a kwiaty białe albo różowe.

Moczarka kanadyjska:

Lubi każdą wodę, a także stanowi główny składnik podwodnych łąk. Kwiaty ma drobne i są koloru białego.

Oczeret jeziorny:

Rośnie na miękkim i zamulonym dnie w wodach stojących. Jest cała koloru zielonego.

Trzcina pospolita:

Jest jej wszędzie bardzo dużo a w jeziorach stanowi nawet 2/3 roślinności. Jest wysoka i sięga do 3 metrów. Lubi twarde dno a kwitnie w lipcu i sierpniu.

Manna mielec:

Jest to trawa pospolita która rośnie na płyciznach i przy brzegach. Jest koloru jasnozielonego z niebieskim odcieniem.

Rzęsa trójrowkowa:

Występuje w całej Polsce. Pokrywa grubym kobiercem powierzchnię i dno wody.

Tatarak zwyczajny:

Roślina ta występuje w stojących wodach i silnie zamulonych brzegach. Jego wysokość sięga do 1 metra. Rośnie w skupiskach.

Jaskier wielki:

Uwielbia płytkie i ciche wody. Jest to roślina trująca, która powoduje bolesne pęcherze na skórze człowieka. Łodyga jest koloru zielonego i posiada wiele złocistych, dużych kwiatów.

Glony:

Zasiedlają wszystkie strefy zbiorników wodnych. Żyją wiecznie, przytwierdzają się innych roślin, pływają po wodzie, leżą na dnie. Są samożywne, posiadają chlorofil (zielony barwnik), nie mają liści, kwiatów ani łodyg.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.