Sezon na szczupaka – taktyka łowienia

Jako, że rozpoczął się  właśnie sezon łowiecki na szczupaka, to warto napisać parę słów o tym największym obok suma drapieżniku naszych wód. Jego łupem padają wszyscy przedstawiciele fauny wodnej: mniejsze ryby, płazy, wodne ptaki, czy owady. Według obserwacji, szczupaki wybierają duże osobniki, tak by energia którą pozyskają ze zdobyczy przewyższała energię wydaną na jej upolowanie. Nie jest to rzecz jasna reguła, gdyż jak wiadomo szczupaki biorą na każdą przynętę, a często właśnie większe okazy chętniej łakomią się na mniejsze przynęty.

sezon-na-szczupaka

Jak poluje szczupak?

Na łowiskach obfitujących w pokarm szczupak poluje z zasadzki. Przyczaja się w zanurzonej roślinności i czeka na bliskie pojawienie się ofiary. Natomiast w miejscach ubogich w roślinność jest zmuszony do nieustannego przemieszczania się. Zatem głównym czynnikiem determinującym z kolei nasza zasadzkę na tego drapieżnika jest obecność jego pokarmu, a w mniejszym znaczeniu ocena dna, roślinności i rodzaju wód. Szczupak to specyficzna ryba, która może występować praktycznie w każdych warunkach.

Zarówno, w słabo natlenionych zamulonych stawach, jeziorach leśnych, jak i dobrze natlenionych wartkich rzekach, zatokach czy dużych jeziorach. Poluje za dnia, korzystając oprócz zmysłu wzroku również z węchu i linii bocznej która świetnie odbiera drgania wody. Szczupaki świetnie słyszą nie tylko drgania o niskiej częstotliwości ( ruch przynęty), ale także znacznie bardziej słyszalne dźwięki – korzystając już ze zmysłu słuchu. Na pewno wielu z Was wie o tym doskonale i korzysta z woblerów z grzechotkami, które są bardzo skuteczne.

Szczupaki w jeziorach

Miejsc bytowania szczupaków w dużym jeziorze jest co nie miara. Natomiast znalezienie dobrego miejsca już trochę trudniejsze. Niezbyt dobrymi miejscami są głębokie, duże jeziora sielawowe o piaszczystym i twardym dnie bez roślinności. W takich jeziorach należy szukać porośniętych łąkami podwodnymi płycizn, a i tak nie ma co liczyć na spore okazy. Te większe szczupaki przemieszczają się za stadami sielaw na otwartych wodach z zarośniętym dnem. Polowanie na większe sztuki w jeziorach sielawowych warto ułatwić sobie obserwacją aktualnego miejsca przebywania sielaw. Pomocna w tym będzie na pewno echosonda.  Ja zdecydowanie  na pierwszego wiosennego  szczupaka polecałbym nieduże, lecz obficie porośnięte roślinnością  jeziora leszczowe, i to w pasie przybrzeżnym.

Połowy szczupaka

Z jakiego powodu? Chodzi o to, że prędzej nagrzewają się mniejsze jeziora – i to właśnie tam ryby wcześniej żerują. A więc w maju idealne będą płytkie, nieduże jeziora, a  już w czerwcu warto wybrać się nad głębokie i duże zbiorniki.
Jeżeli chodzi o przynęty, to wszystko zależy od przezroczystości wody.  Do głębokości  wody 2 metry sprawdzą się woblery różnych rozmiarów. Powyżej tej wielkości skuteczniejsze będą miękkie przynęty takie jak rippery, wahadłówki i obrotówki.

Według wielu wędkarzy bardzo skuteczną metodą połowu szczupaka, jest spinning z łodzi umiejscowionej przy zarośniętym brzegu i zarzut na głęboką wodę. Oprócz tego należy często i w miarę bezszelestnie zmieniać swoją pozycję. W obiegowej opinii szczupak to ryba kilku rzutów, jednak gdy testujemy różne przynęty i szukamy tej najlepszej wiadomym jest znacznie dłuższy czas połowów. Gdy za dobre miejsce uznaliśmy płytką wodę  należy odpłynąć od brzegu prostopadle, poza stok i szerokim łukiem dopłynąć do następnego łowiska – również prostopadle do brzegu.

sezon-na-szczupaka2

Szczupaki przy brzegu

Właśnie na płytkich wodach jeziora, w strefie przybrzeżnej możemy natrafić na nieduże ( do 3 kg) szczupaki, które czatują na wzdręgi i płocie. Nie są to łatwe sztuki do złowienia.  Nie ze względu na ich przebiegłość lecz na trudność w podaniu im przynęty. W takich zaroślach można spróbować łowić powierzchniowo przynętami bezzaczepowymi. Ale jak wiadomo takim rodzajem przynęty zdecydowanie trudniej zaciąć rybę. Trzeba również bardzo się nagimnastykować przy prowadzeniu przynęty. Musimy użyć zdecydowanie mocnego sprzętu: wędziska ze sztywną szczytówką i mocnej żyłki. Hol szczupaka w zaroślach jest siłowy, ponieważ zacięta ryba ucieka w stronę gęstych zarośli.

Jeziora linowo – szczupakowe

Rekomendowanymi jeziorami do połowu szczupaka są tak zwane jeziora linowo – szczupakowe, charakteryzujące się niedużą powierzchnią, porośnięte trzciną, z dnem na całej powierzchni pokrytym roślinnością. Takie jeziora polecałbym Wam na maj, gdyż szczupaki przemieszczają się  w nich z płycizn do miejsc oddalonych od brzegu, na średnią głębokość, niepokrytą jeszcze roślinnością. Nie jest to wprawdzie regułą i na małych jeziorach na pewno doświadczycie zmienności ich miejsc żerowania.

sezon-na-szczupaka3

 

Szczupak w zbiornikach zaporowych

Roślinność w takich zbiornikach jest bardzo uboga, co nie przekłada się na dobre warunki rozwoju szczupaków. Można nawet stwierdzić, że szczupak z takiego zbiornika to inna ryba, jak jego brat z jeziora naturalnego. Rozpoznanie jego łowisk to sprawa bardziej skomplikowana. Szczupak z takiego jeziora szuka miejsc miękkiego dna, nawet mulistego. Usadawia  się na stokach przy starych korytach rzek. Jeżeli mówimy o korytach rzek to w ich obrębie często znajdują się określane przez wędkarzy dołki, które są resztkami dawnych stawów. Takie dołki są zasiedlane przez raki, czy  drobne ryby, a więc idealne miejsce żeru dla naszego drapieżcy. Nie nastawiajmy się w takich miejscach na giganta, lecz każdy złowiony szczupak powinien nas ucieszyć.

Brak roślinności, a więc brak miejsca na kryjówkę wyklucza żerowanie szczupaka  z zasadzki, a wymusza na nim aktywną pogoń za zdobyczą.  Miejsca żerowania są również uzależnione od pory roku. W okresie wiosennym zdecydowanie można je spotkać zarówno na zarośniętych płyciznach, jak i w najgłębszych miejscach. Ważny czynnik na zbiornikach zaporowych odgrywa pogoda, a w dokładnie jej anomalie. Przy ciepłej jesieni okazuje się, że w listopadzie szczupaka można złowić na 1 metrowej głębokości.

Co do połowu szczupaka wiosną, to zdecydowanie na płyciznach polecam niewielkie przynęty, rippery i twistery, które umożliwią połów również w zaroślach. W zbiornikach zaporowych przynętę prowadzi się wolno, niejednostajnym tempem, blisko dna. Nasz drapieżnik nie przepada za wolnymi i skaczącymi przynętami. Dlatego na głębszych łowiskach rekomendowane są większe,  wirujące obrotówki, głęboko chodzące, nieduże  jaskrawe woblery oraz żółte i białe rippery.

 

Szczupak w rzekach

W większych rzekach, podobnie jak w zbiornikach zaporowych szczupaka znajdziemy przy dnie, w okolicy ostrogi, w zasadzie na całej je długości. Warunkiem jest tylko głębokość – co najmniej 1 metr. Musimy sprawdzić po której stronie ostrogi pływają małe ryby, co będzie świadczyło również o obecności naszych drapieżników.

Na ostrogach rzut wykonujemy najlepiej wzdłuż i lekko na skos w celu zbadania spadku dna. Łowimy rzecz jasna przy dnie, dużą wahadłówkę prowadząc bardzo powoli wraz z nurtem spory ripper, obrotówkę o szeroko pracującym skrzydełku i długim chwoście, tudzież może być cykada w średnim lub dużym rozmiarze. Na rzece możemy użyć także woblera, jednak powinien być obciążony na żyłce, pływający i dość agresywny. Kolor naszej przynęty może być jasny, bez określonego odcienia, gdyż mętne wody sprowadzają każdą barwę do jednego z odcieni szarości. Z doświadczeń wielu wędkarzy wynika, że na ostrodze, gdzie biorą sandacze nie złapiemy szczupaka, i odwrotnie. Jest to jednak sytuacja niestała, gdyż dno rzek często zmienia się z czystego na zamulone, i odwrotnie, a więc zmieniają się drapieżcy je zasiedlający.

sezon-na-szczupaka4

W rzekach nieuregulowanych ( bez ostróg), z przewagą piaszczystego dna, szczupaka znajdziemy za piaszczystymi płyciznami w głębszych, ciemnych zagłębieniach z wolniejszym nurtem. Zwróćmy także uwagę na inne ciemne miejsca, jak doły, rynny przy burtach brzegowych, które zostały zarośnięte roślinnością i nurt także jest spowolniony. W takich miejscach dobór przynęty powinien być uzależniony nie od jej „szczupakowego przeznaczenia” tylko od możliwości wprowadzenia jej w dane miejsce.

Szczupaka spotkamy również w wybranych odcinkach rzek trociowych i pstrągowych, w miejscach wolniejszych, o miękkim dnie, głębokich zakolach, z kępami roślin, które hamują prąd wody. Liczmy się również z tym, że w rzekach ryb łososiowatych szczupaki zostały mocno przetrzebione i zostały tylko najmocniejsze, nieugięte wędkarskiej presji osobniki. Duża przejrzystość tych rzek wymaga użycia specjalnie dobranej przynęty, z uwzględnieniem jej koloru i kształtu. Sprawdzą się rippery, woblery, czy obrotówki. Jednak w takich warunkach aż prosi się o użycie dużych, kolorowych przynęt muchowych, co przy okazji może pomóc nam w złowieniu pstrąga. Muchę tubową prowadzimy skokami, ruchem przerywanym, nad dnem lub w połowie wody, zależnie od przewidywanego stanowiska szczupaka. Przypon powinien być cienki, z plecionki lub wolframowy.

Poza przedstawionymi miejscami nie zapominajmy o jednej rzeczy – szczupaka możemy złowić tak naprawdę wszędzie, ( może poza rwącym górskim potokiem). Pod uwagę bierzmy stare koryta rzek, czy głębokie oczka, lecz są to technicznie łowiska niezwykle trudne. Czekamy na Wasze majowe doświadczenia ze szczupakami i życzymy udanych łowów.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

6 Comments
 1. Avatar of Comrade Dislav
  Comrade Dislav 7 lat ago

  Artykuł przedni!
  I takich właśnie potrzeba!
  Pięknie opisane to co najważniejsze i cieszę się z ostatniego akapitu tym bardziej :D Szczupaki czasami są naprawdę wariaty i potrafią robić irracjonalne rzeczy.

 2. Avatar of enba
  enba 7 lat ago

  pełna zgoda, bo artykuł rewelacja. Ja na majówkę bez szczupłego niestety… ale odbiję sobię w następny weekend mam nadzieję… :)

 3. Avatar of
  Areq 7 lat ago

  Artykuł fantastyczny z klarownym opisem :) Niestety u mnie majówka nie przyniosła żadnego efektu,choć akwenów było kilka i korzystałem ze sporem gamy przynęt. Ale sezon długi więc wszystko możliwe i wierzę,że w końcu złowię wymarzonego metrowca :)

 4. Avatar of Kamil
  Kamil 7 lat ago

  Artykuł genialny :D zastosowałem się do kilku rad i mam już 2 szczupłe 60cm+ w tym sezonie więc jest dobrze. Dzięki wielkie.

 5. Avatar of KrzysztofR
  KrzysztofR 7 lat ago

  Najlepszy żywiec lub wahadłówka innych rzeczy nie używam

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.