Skompletowanie sprzętu wędkarskiego

Sprzęt wędkarski jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego zapalonego wędkarza. Po pierwsze nie liczy się, czy nasz sprzęt będzie kosztował tysiąc złoty, czy dziesięć tysięcy. Liczy się to, czy nam ten sprzęt będzie odpowiadał i czy będzie spełniał swoje zadanie. Po drugie nie liczy się marka sprzętu i znaczek, jaki będzie na wędce, tylko liczy się nasza technika.  Sprzęt wędkarski to nie tylko wędka i żyłka, jak sądzą laicy.sprzet-wedkarski

Sprzęt wędkarski składa się z wielu elementów:

-Żyłki

-Kołowrotka

-Spławika

-Haczyków

-Wędki

-Obciążenia

Opiszę dokładniej każdy element, żeby początkujący hobbyści wiedzieli, w co się zaopatrzyć,  żeby złowić zadziwiające okazy dorsza, leszcza, czy suma.

 

Żyłki

W dawnych czasach żyłkami nazywano linki z jedwabiu, teraz zastępują je żyłki wykonane z tworzyw sztucznych.

Dobranie żyłki jest dość istotne do ryb i warunków w jakich będziemy łowić. W żyłkach liczy się kolor i grubość.

Kolor dobiera się w zależności od barwy wody. Natomiast grubość w zależności od wagi ryby jaką zamierzamy łowić im mniejsza ryba tym cieńsza żyłka i odwrotnie im większa ryba tym grubsza żyłka

 

Kołowrotek

Jest urządzeniem służącym do rozwijania i nawijania żyłki. Dzięki niemu możemy umieścić przynętę daleko od brzegu. Wyróżniamy trzy rodzaje kołowrotków:

- Kołowrotek o szpuli stałej, najczęściej używany kołowrotek do połowów

- Kołowrotek o szpuli ruchomej. Stosuje się go w wędkarstwie muchowym. Dzięki grubemu sznurowi niemożna zastosować kołowrotku o szpuli stałej

- Multiplikator, który najczęściej używa się do moich ulubionych połowów, czyli połowów morskich. Dla początkującego wędkarza posługiwanie się jednak takim kołowrotkiem, może sprawiać wiele problemów i wymaga niemałej wprawy, dlatego nie polecam go żółtodziobom.

kolowrotek2

Spławik

Spławik ma bardzo wiele zastosowań, jednakże jego najważniejszą funkcją jest trzymanie przynęty na danej głębokości oraz dawanie nam sygnału, gdy ryba bierze przynętę.  Wybór spławików jest tak różnorodny, że początkujący wędkarz nie będzie wiedział, który wybrać. Spławiki różnią się od siebie kolorem, kształtem, wielkością, materiałem, z którego są wykonane. W każdym razie jest kilka zasad, których należy przestrzegać przy zakupie spławika. Po pierwsze kolor musi być tak dobrany, żeby był widoczny dla wędkarza nawet z większej odległości. Po drugie, obciążenie spławika musi być takie, żeby zapewniać odpowiednią czułość. Jeśli będziemy łowili w szybko płynących wodach, warto kupić spławik typu STICK- ma ona bardzo opływowy kształt. Jeśli zaś wędkujemy w rzekach, kanałach warto kupić spławik typu DART.

 

Haczyk

Haczyk to kawałek metalowego drutu, który jest po prostu odpowiednio ukształtowany. Jest wiele rodzajów haczyków i należy tutaj wesprzeć się wiedzą bardziej doświadczonych wędkarzy, który haczyk wybrać. Najlepiej kupić cały zestaw, gdyż na przykład do metody odległościowej, do łowienia na ochotkę używa się delikatnego haczyka o kolankowym kształcie, a do drgającej szczytówki używa się na przykład haka samozacinającego.

 

Wędka

Jeśli łowimy ryby na dużych odległościach od brzegu, warto kupić przelotowe wędziska do pięciu metrów długości. Jeśli zaś łowimy ryby niedaleko od brzegu, używamy bezprzelotkowe wędki, zwane tyczkami.

 

Obciążenie

Ciężarki wędkarskie są prawie nieodłącznym elementem wyposażenia każdego wędkarza. Ciężarki utrzymują przynętę na danej głębokości oraz dociążają spławik.Oczywiście, jest bardzo duża różnorodność w świecie ciężarków. Różnią się one od siebie kształtem i  wagą.

 

Powyższy tekst to standardowy, mocno skrócony opis tego, co na pewno musimy wiedzieć o sprzęcie wędkarskim.

 

źródła zdjęcia: flickr.com/photos/millieohhyeahh/3062128145/, flickr.com/photos/whiskyforthedevil/3273224147/

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.