Spławik – informacje ogólne

Spławik to bardzo ważny element przy połowie ryb za pomocą metody spławikowej. Od jego właściwego doboru zależy sukces lub porażka nad wodą.splawik

Spławiki przede wszystkim dzieli się ze względu na ich ciężar:

 • 0,1-0,9gr. – spławiki najlżejsze, zazwyczaj małe i bardzo czułe. Służą do połowu małych ryb.
 • 1-4,9gr. – spławiki nieco cięższe, o różnej wielkości. Służą do połowu średniej wielkości ryb.
 • 5gr. i powyżej – spławiki cięższe, używane do łowienia większych ryb, oraz do łowienia na żywca.

  Dobranie spławika jest istotne. Dlaczego? Ponieważ zakładając spławik 5 gr. raczej jesteśmy bez szans na złapanie np. małej uklejki.

  Ważną rolę odgrywają również jego cechy zewnętrzne. Należy pamiętać, aby spławik był odpowiednio widoczny. Metoda spławikowa opiera się na obserwowaniu oraz odpowiednim zacięciu (przynęty i zanęty odstawmy narazie na bok). Obserwacja naszego spławika nie powinna nam sprawiać zbyt dużych kłopotów.

  To czy tak będzie zależy w głównej mierze od nas samych. Ważne są dwa elementy:
  - obciążenie spławika: ilość i jakość (waga) ciężarków musi być dobrze dobrana do wagi naszego spławika. Jego zanurzenie (spławika) nie powinno przekraczać 3/4 całej jego długości. W wyjątkowych sytuacjach spławik może ulec większemu zatopieniu: przy połowie na mały spławik, blisko brzegu.
  - kolorystyka: “główka” spławika powinna mieć jasne, wręcz jaskrawe kolory. Jest to o tyle istotne, że podczas połowów w godzinach popołudniowych/wieczornych lub na wzburzonej tafli nasz spławik jest zdecydowanie lepiej widoczny. Do połowów nocnych stosuje się najczęściej świetliki umieszczane na “główce” spławika.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.