Sumy – wędkarski rarytas

Europa Środkowa i Wschodnia może pochwalić się swoim najbardziej wykwintnym gatunkiem suma. Obecnie trwają działania mające na celu introdukcję go w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech oraz Francji. Wędkarze z zachodu kierują się ku naszym stronom w poszukiwaniu dobrej, jakości sumów. Atrakcyjnością oraz rozmiarem ryb wiele polskich wód przyciąga zawodowców.

sumy-wedkarski-rarytas
Jak wiadomo championami połowu sumów są m.in. Ukraińcy i Rosjanie. W tamtych rejonach jest on bardzo ważny, szczególnie ze względu gospodarczego. Myślą przewodnią podczas polowania tam jest tradycja. Nie odbiega się od niej, ale ściśle trzyma. W połączeniu z szeroko pojętą wiedzą o rybach, ich żerowiskach, obyczajach daje niemalże 100 % efekt końcowy. Przed rozpoczęciem łowów należy jednak przygotować odpowiedni sprzęt. Bez niego nie można stać się idealnym pogromcą suma. Wiadomo, że doświadczeni wędkarze mają wykreowane swoje techniki, lecz początkujący musi podjąć wiele prób do osiągnięcia perfekcji.

Pierwszymi krokami jest przygotowanie odpowiedniej zanęty. Musi być ona dostosowana do gatunku ryby jak i do miejsca jej zamieszkania. Sumy to ryby, które nie łatwo upolować, dlatego potrzeba wiele czasu i cierpliwości do osiągnięcia celu. Do tego również jest nam potrzebny odpowiedni sprzęt. Linka musi mieć swoją odpowiednią grubość by pod wpływem ciężaru suma po prostu nie pękła. Ich waga może dochodzić nawet do 50 kg. Istnieją ludzie, którzy mogą pochwalić się rekordowymi okazami dochodzącymi do 70 kg. Dopracowanie techniki połowu jest pracochłonne. Sumy często przebywają wzdłuż brzegu rzeki.

sumy2

Najczęściej nabijają się same na haczyk, lecz należy pamiętać by na krok nie odchodzić od wędki. Zawodowi łowcy wiedzą, że najlepiej jest wykorzystać pierwsze kilkadziesiąt sekund na całkowite wyczerpanie sił ryby. Wtedy jest łatwiej ją utrzymać. Sumy mają bardzo unerwioną skórę w pysku. Jest to więc moment, kiedy odczuwają ogromny ból jak i wpadają w panikę. Ryba może doznać szoku i nie kontrolować swoich ruchów.

Źródło zdjęć: flickr.com

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.