Świnka

Świnka zamieszkuje wody o dość silnym prądzie, dnie miękkim, piaszczystym i kamienistym. Zasadniczo jest gatunkiem żyjącym w wodach zwanych „krainami brzany i lipienia”. Przenika także do krainy pstrąga. Niekiedy rozradza się tak licznie, że zaczyna wypierać pstrąga z długich odcinków rzek.

Ciało świnki ma kształty wrzecionowaty i jest nieco spłaszczone bocznie. Głowa mała, otwórz ustny zupełnie dolny i od spodu płaski z zaostrzona dolna wargą. Na wargach i szczękach występują zrogowacenia skóry, chroniące ją przed uszkodzeniami mechanicznymi przy podbieraniu pokarmu, który stanowią glony porastające kamienie, pale i inne przedmioty podwodne.
Świnka dorasta do 25 – 35 cm długości i osiąga ciężar do 0,5 kg. Czasami są wyławiane osobniki nawet o długości 50 cm. Wymiar ochronny ustalono na 20 cm.swinka

Do połowu świnki używa się zestawu gruntowego z kołowrotkiem, który jest potrzebny przede wszystkim na inne ryby, gdyż często na zanęcane łowisko oprócz świnek przypływają duże płocie, leszcze, a nawet klenie lub brzany. Dobór sprzętu uzależniony jest od okresu połowu i stosowanej metody. Do lekkiej gruntówki potrzebne są: wędzisko długości 3 m, żyłka grubości 0,2 mm i malutki topolowy spławik w kształcie cygarka. Łowiąc na przepływankę zakładamy spławik większy, a to ze względu na konieczność większego obciążenia wędki; wędzisko powinno mieć wówczas długość 3,5 m by pozwoliło utrzymać tor spływu daleko od łódki; pożądana grubość żyłki – 0,25 mm. Do ciężkiej gruntówki stosowanej wiosną i jesienią, obojętnie – ze spławikiem czy bez, wystarczy najzupełniej żyłka grubości 0,25 mm. Numer haczyka – 5-9 powinien być dostosowany do rodzaju przynęty. Najmniejsze używa się na pasty i przynęty roślinne, największe – na dżdżownice. Gdy mamy do czynienia z przepływanką, celowe jest obciążenie jej kilkoma śrucinami, a jeśli mamy zamiar użyć ciężkiej gruntówki ze spławikiem – wmontowanie dwóch ciężarków.

Latem dobrymi przynętami są: białko jaja ugotowanego na twardo, groch, czy pszenica. Z nadejściem jesieni, podobnie jak wiosną, najlepszą przynętą są dżdżownice ( ziemne i czerwonawe).

 

Źródło zdjęcia: ryby.fishing.pl

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.