Szczupak na żywca – sprzęt

Popularną i skuteczną metodą połowu szczupaka jest metoda na żywca. Dziś prezentuję pierwszy z dwóch artykułów, który dokładnie przedstawi Ci tę metodę połowów. W dniu dzisiejszym dowiesz się więcej na temat sprzętu, który wskazany jest do połowu szczupaka na żywca. Jutro pojawi się kolejny artykuł, w którym przedstawione będą metody, sposoby na połów tego drapieżnika.szczupak-na-zywca

 

 

Kilka słów o sprzęcie wędkarskim, bez którego lepiej nie zaczynać łowienia na żywca. Zaczynając od wędziska – jego długość powinna oscylować w granicach 3,5-4 metrów. Kij nie powinien być bardzo sztywny, osobiście polecam krzywą ugięcia w granicach 2,5 lbs. Przede wszystkim chodzi o to, aby w momencie zarzutu żywca, lub jego szarpnięcia gdy będzie już we wodzie nie stracić zestawu. Jeśli chodzi o kołowrotek to uwagę należy zwrócić na szpulę, która powinna umożliwiać nawinięcie minimum 150-200 m żyłki 0,3 mm. To minimum, aby w miarę bezpiecznie odbywać połowy tą metodą i nie męczyć się długim holem. Dużym atutem (w moim odczuciu rzeczą niezbędną) jest sprawny hamulec, który powinien zabezpieczać nas przed ewentualnym dalekim odpływem szczupaka.

Wspominając już o żyłce należy kilka słów poświęcić przyponowi, który moim zdaniem odgrywa ważną rolę. Połów drapieżców często skutkuje tym, że walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, w związku z tym nasz zestaw może być narażony na uszkodzenia, plątanie. Przy metodzie żywicowej stosuję przypony o długości minimum kilkunastu centymetrów i są to zazwyczaj przypony wykonane z twardego materiału (np. powlekanego stalą – stalowe linki). Są również szkoły mówiące o tym, że przypon powinien być jeszcze dłuższy, osiągając kilkadziesiąt centymetrów – próbowałem, plątał mi się zestaw, zrezygnowałem.

Haczyk – bardzo istotny element, który bywa bagatelizowany (haczyk to haczyk?!), a który ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o skuteczność połowu. Rzecz najważniejsza to ostrość haczyka. Trzeba pamiętać, że szczupak posiada bardzo twardy otwór gębowy, przez co zacięcie słabej jakości hakiem może być mało skuteczne i co najważniejsze może sprawić szczupakowi bardzo dużo bólu! W większości przypadków łowię na małego żywca, zatem stosują pojedynczy hak lub małe kotwice.

Jeśli chodzi o spławiki, to w zasadzie można stosować dużą dowolność – ja używam zwykłych przelotowych, bez dodatkowych udziwnień. Ważne, aby dało się go w miarę szybko i sprawnie gruntować, przesuwając stoper. W ten sposób można bardzo fajnie dostosować się do danego łowiska. Rzecz jasna, podobnie jak w przypadku haczyka należy go ściśle dopasować do rozmiaru żywca.

 

To podstawowy sprzęt, bez którego chyba nie da się skutecznie i świadomie łowić szczupaka na żywca. Oprócz wymienionych komponentów będą potrzebne dodatkowe akcesoria, które z pewnością każdy wędkarz posiada –np. szczypce, podbierak, waga.

W następnym artykule dokładnie opiszemy kilka metod połowu szczupaka na żywca, dzięki czemu będziesz mógł zastosować nasze informacje w praktyce!

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.