Wędkowanie spławikowe – połów na martwą rybę

Łowienie drapieżników na żywca jest obecnie uważane za ślepą uliczkę rozwoju wędkarstwa. Opinie wędkarzy są różne, jednak z powodów etycznych zostawimy ten temat. Natomiast warto skupić się na połowie ryb drapieżnych na przynęty naturalne takie jak: kawałki ryb, filety, czy martwe ryby, co rzecz jasna nie stanowi jakiejś osobnej metody łowienia. W tym miejscu ważna informacja – jeżeli wymienione przynęty są niewielkie, to do połowu średniej wielkości drapieżników można stosować metodę bolońską, przystawkę ze spławikiem, bądź metodę odległościową. Jeżeli jednak przynęta jest większa, to do połowu dużych drapieżców wymagany będzie już silniejszy sprzęt.

Łowienie na spławik

wedkowanie-na-martwa-rybe

Łowienie na martwą rybę dużych okazów wymaga użycia wędziska o akcji 1/3 – 1/2 i wielkości parametru krzywej testowej w zakresie 1,5 – 3,5 funta, lub też o proporcjonalnie dużej masie rzutowej. Masa, która jest wyrzucana na znaczną odległość stanowi masę przynęty i obciążenie całego zestawu. Długimi rzutami łowimy z brzegu w wodzie stojącej. Ułatwi nam to zestaw ze spławikiem przelotowym, który często ma beczułkowaty lub wręcz kulisty kształt.

Dolnym ogranicznikiem spławika jest krętlik, który łączy żyłkę główną z przyponem, górnym zaś przelotowy koralik blokowany stoperem z żyłki. Gdy zabieramy się za połów na znacznych odległościach lepiej sprawdzi się pękaty spławik typu waggler, montowany również przelotowo. Kształt spławika bardzo często wpływa na ruch naszej przynęty. Radzimy zatem używać pękate spławiki, jeżeli przynęta wisi nad dnem. Skutkuje to tym, że niewielka nawet fala porusza ją i efekt mamy na zawołanie.

Wagglery

Natomiast smuklejsze wagglery wyraźniej mówią nam o braniu, toteż stosuje się je w zestawach do łowienia z dna na wodach stojących. Pojedyncza, przelotowa kulka pełni rolę obciążenia i powinna wyważać spławik, aby tylko niewielka część wystawała ponad wodę. Jeżeli chcemy zawiesić naszą przynętę w toni, to należy wziąć pod uwagę spory ciężar przynęty w wodzie. Natomiast jeżeli ma leżeć na dnie, to ciężarek dobrany powinien być proporcjonalnie większy.

Przypony

Jeżeli zastanawia Was jaki powinien być w takim zestawie przypon, to już piszę, że odpowiedni będzie taki w granicach 0,5 – 1 metra, 3- 8 kG, co odpowiada średnicy żyłki 0,18 – 0,30 mm lub nieco cieńszym plecionkom. Przy polowaniu na szczupaki lepiej jednak zaopatrzyć się w przypony z plecionki wolframowej, stalowej lub stalowej w połączeniu z tworzywem.

Uzbrojenie przynęty jest uzależnione od jej wielkości oraz od gatunku poławianych ryb. Ogólnie rzecz biorąc, duże martwe przynęty dobrze jest uzbrajać w jak największa dopuszczalną liczbę haków ( tudzież kotwic). Daje to szybkie zacięcie po dostrzeżeniu brania i zmniejsza ryzyko głębokiego połknięcia przynęty. Dodam również, że gdy łowimy drapieżniki to spławik służy jako najlepszy sygnalizator brania.

Łowienie suma i sandacza

Opisana metoda sprawdza się zarówno podczas wędkowania na wodach stojących z zakotwiczonej łodzi, jak i z brzegu – z przynętą leżącą na dnie, lub unoszącą się nad nim. Jest to bardzo popularna metoda połowu suma i sandacza. Według mnie nieco lepszym sposobem na szczupaki jest łowienie z dryfującej leniwie łodzi. Grunt wędki zostaje wówczas ustawiony w taki sposób, aby przynęta sunęła się po dnie lub nieco nad nim. Warto ją wtedy co jakiś czas unosić, co zdecydowanie poprawi Wam brania. Połów w dryfie jest skuteczny przy połowie szczupaków na zbiornikach zaporowych, w jeziorach nad łąkami zanurzonej roślinności, oraz na odcinkach rzek z wolnym nurtem.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

2 Comments
 1. Avatar of marcin
  marcin 7 lat ago

  powiem tak jako ze mieszkam od kilku lat w irlandi gdzie jest zakaz polowu na zywca lowienie na martwa rybke jest bardzo popularne nie wiem dlaczego wedkarze w polsce nie stosuja tej metody jest bardzo skuteczna prosta i nie wymaga jakiegos wyrafinowanego sprzetu no i biora bardzo duze ryby na martwa rybke

 2. Avatar of Patryk Grabowski
  Patryk Grabowski 7 lat ago

  Na szczupłęgo “żywiec” jet niezastąpiony, jednak na sandacza czy suma przynęta nr 1.

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.