Wędzisko – informacje ogólne

Wędzisko to jeden z najbardziej ważnych elementów wyposażenia wędkarza. Ważne jest odpowiednie dobranie wędziska do własnych potrzeb. Musi ono być wygodne a zarazem funkcjonalne.wedzisko

Długość – zazwyczaj wędzisko ma długość 2,5-7 m. Wszystko zalezy od metody jaką łowimy. Zdarza się, że wędkarze używają kijów dochodzących do kilkunasto metrowej długości(wędkarsto wyczynowe) oraz mających zaledwie 30 cm (wędkarstwo podlodowe). Dlatego też jednoznacznie nie można zdefiniować długości wędziska, ponieważ jest ono dostosowane do metody połowu.

Materiały -Obecnie wędziska produkuje się z tworzyw sztucznych – najczęściej z włókien szklanych i poliestrowych. Nie stosuje się bardziej wytrzymałych tworzyw ze względu na ich cenę.

Wytrzymałość – To niewątpliwie ważny element. Wytrzymałośc danego wędziska zależy w dużej mierze od jego budowy – długości, materiału z jakiego powstał. W miarę możliwości należy odpowiednio dobierać wędzisko do wielkości obciążenia jakie może nastąpić np. przy holu ryby. Największe obciążenia kija następują podczas holowania zdobyczy oraz podczas wyrzutu zestawu.

Uchwyty (na kołowrotek i rękojeść) – Rękojeść najczęsciej wykonana jest z miękkiego, nie uwierającego w żaden sposób tworzywa lub z naturalnego korka. Nie powinna być ona śliska (zarówno sucha jak i wilgotna). Przy dobieraniu wędziska należy na nią zwrócić szczególną uwagę. Jak już wcześniej wspomniałem musi być stosunkowo wygodna i nie może w żaden sposób przeszkadzać. Wraz z rękojeścią montowany jest uchwyt kołowrotka. Ma on wpływ na stabilność kołowrotka i na łatwość jego zamontowania.

Waga- podobnie jak przy długości nie można jednoznacznie zdefiniowac wagi wędziska. Wszystko zależy od jego(wędziska) długości, materiału z którego została wykonana. Dodatkowo na wagę składa się cały zestaw jaki montujemy przy “kiju”. Wędka nie powinna być zbyt lekka ale przy dłuższym wędkaowaniu jej ew. trzymanie nie może sprawiać nam duzych trudności.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.