Wybór łowisk na wiosnę (kwiecień, maj) – Łowiska ryb drapieżnych

lowiska-ryb-drapieznych

Wiosenny sezon wędkarski wystartował, zatem warto odświeżyć sobie wiedzę na temat doboru łowisk na tę porę roku. W tym okresie głównie interesują nas szczupaki, okonie, sandacze i wyjątkowo sumy. Należy także zwrócić uwagę na fakt późnego ( maj, początek czerwca) odbywania tarła przez duże szczupaki na płytki wodach, skąd wyławiają je rybacy zastawianymi sieciami. Jeszcze przed zejściem lodu szczupaki z całego jeziora żerują w pobliżu brzegów, a gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, ciągną na tarliska. Właśnie dlatego łowiska wybieramy w przybrzeżnych, nieco głębszych partiach oczeretów i na górkach podwodnych, tudzież na dopływających jezior.

Na wiosnę za dobre łowiska można również uznać zaciszne miejsca na stokach ławicy przybrzeżnej i przy oczeretach. W 2-3 tyfonie po tarle szczupaki rozpoczynają intensywne żerowanie. Okres ten do czasu podrośnięcia roślinności podwodnej wykorzystujemy na połowy „żywcówką”. Wycieńczone po okresie godowym szczupaki biorą słabo i tylko na „ledwo żywą” rybę. Płocie, które w tym czasie odbywają wędrówki na tarło, wpadając w szczupakowe zapory natrafiają na nikłe ataki, gdyż na wpół żywe drapieżniki nie mają ochoty na gonitwy za nimi. W tym okresie szczupak długo waha się z pochwyceniem żywca, po czym długo trzyma go w paszczy nie konsumując od razu. Koniec okresu godowego szczupaka oznacza przeważnie początek okresu godowego u okoni, które trą się przeważnie na stałych tarliskach wśród przybrzeżnych oczeretów, i na podwodnych łąkach. Okonia możemy podczas okresu godowego łowić w dopływach jezior.

W jeziorach sumowych ruszamy na ich połów po odpowiednim wygrzaniu się wody – w drugiej połowie maja. W jeziorach sielawowych i leszczowych łowiska sumów znajdują się nad stokami ławicy przybrzeżnej, w jeziorach płytkich –przy starych zatopionych drzewach, przy korzeniach grzebieni lub w starej roślinności podwodnej. W takich miejscach połów sumów trwa aż do pierwszych dni lipca. Od połowy sierpnia sumy łowi się pośrodku jeziora.

Na koniec maja na łowiska okoni wybieramy strefę przybrzeżną, w pasie roślinności wynurzonej Są to miejsca żerowania tzw. trzcinowych okoni, dziesiątkujących młode roczniki innych ryb.

Źródło zdjęcia: flickr.pl

 

Artykuł należy traktować jako informacja na temat żerowania oraz bytowania ryb w określonych okresach roku. Okresy te w niektórych przypadkach nie pozwalają jednak na połów określonych gatunków – więcej an temat okresów ochronnych znajdziesz tutaj

15 Comments
 1. Avatar of Daro78
  Daro78 7 lat ago

  co to są oczerety?

 2. Avatar of Szymon Author
  Szymon 7 lat ago

  Oczerety to rodzaj roślin wodno – bagiennych tworzące szuwary :) Tam chętnie przyczają się żerujące szczupaki.

 3. Avatar of
  Gessini 7 lat ago

  Szymon, a może ty najpierw byś regulamin ogarnął, a nie uczysz ludzi KIEDY NIE NALEŻY łowić? Znasz ty chłopie okresy ochronne ryb? Kto takie coś publikuje w ogóle….

  • Avatar of Kartisek
   Kartisek 7 lat ago

   A gdzie on tu pisze żeby łapać te ryby w okresie ochronnym? Artykuł jest o tym od kiedy jakie ryby gdzie żerują/gdzie można je spotkać., czyli od jakich dat na oko teoretycznie ryby są tu czy tam…

 4. Avatar of
  Gessini 7 lat ago

  a tu masz link do RAPR i poczytaj kiedy wolno łowić szczupaki, sumy czy sandacze…
  http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/39226/60/nowy_regulamin_amatorskiego_polowu_ryb

  • Avatar of Kartisek
   Kartisek 7 lat ago

   Mogliby dołączyć ten link dla pewności żeby nikomu do głowy nie przyszło łapać przed upływem okresu ochronnego chociaż jak pisałem wcześniej ja tak tego artykułu nie odbieram…

 5. Avatar of Szymon Author
  Szymon 7 lat ago

  Drodzy koledzy, pojawiły się głosy oburzenia – że namawiam do kłusownictwa. I dobrze! Tzn. dobrze, że jesteście wyczuleni na wszelkie tego typu niegodziwe praktyki. Ale nie dobrze, że podchodzicie do niektórych spraw tak powierzchownie. Dodałem już sprostowanie wyjaśniające – jak należy odbierać przedstawione informacje.

 6. Avatar of
  Gessini 7 lat ago

  bo kolego namawiasz do kłusownictwa – twój własny wycinek z tekstu
  “W jeziorach sumowych ruszamy na ich połów po odpowiednim wygrzaniu się wody – w drugiej połowie maja.”

  Pokaż mi gdzie wolno łowić suma w tym okresie (poza prywatnymi jeziorami, na których gospodarz pozwala)?
  Ten artykuł w ogóle nie powinien zaistnieć w takiej formie i treści.

 7. Avatar of Szymon Author
  Szymon 7 lat ago

  “W drugiej połowie maja” – odnosi się to do okresu, w któym woda (zazwyczaj) jest już nagrzana, a nie do okresu połowu suma – to miałem na myśli. Poza tym chyba nie zabronisz nikomu połowu suma na prywatnych łowiskach?

 8. Avatar of Miszka
  Miszka 7 lat ago

  Ja tu nie widzę namawiania do kłusownictwa to jakas nadinterpretacja … Artykul spoko

 9. Avatar of
  Gessini 7 lat ago

  Ludzie, jeśli wy tu nie widzicie nic złego, to się nie dziwię, że w naszych wodach jest coraz mniej ryb. Skoro takie artykuły, w których autor jawnie kieruje wędkarzy na połów suma w okresie ochronnym nie powodują u was chwili refleksji, to może niestety oznaczać tylko dwie rzeczy:
  1. rozum niektórym odebrało
  2. Tolerujecie czyli popieracie praktyki kłusownicze

  Dalsza dyskusja nie ma sensu, lecz liczę że spotkamy się nad wodą. Wy będziecie poławiać ryby w okresie ochronnym ,a ja w tym czasie będę w pracy…. Będziecie mieli szansę na udowadnianie swoich racji….

 10. Avatar of Szymon Author
  Szymon 7 lat ago

  Nikt rozsądny nie będzie łowił w okresie ochronnym. Dodałem informację na końcu tekstu, która według mnie tłumaczy odpowiedni sposób interpretacji. Jest odnośnik do okresów ochronnych. To zdanie “..ruszamy na ich połów..” faktycznie brzmi niefortunnie ale większość tekstu mówi o miejscach bytowania, żerowaniu i składaniu ikry w tym okresie. Rozumu mi nie odebrało.

 11. Avatar of enba
  enba 7 lat ago

  Gessini wydaje mi się że trochę naditerpretujesz to. Przecież jest jasno napisane czemu służy artykuł i ja żadnych wątpliwości nie mam i nie widzę tutaj namawiania do kłusownictwa.

 12. Avatar of
  Gessini 7 lat ago

  yhy…. nawet tytuł mówi jest wymowny
  “Wybór łowisk na wiosnę (kwiecień, maj) – Łowiska ryb drapieżnych”.
  za wikipedią Łowisko – miejsce połowu ryb i innych zwierząt wodnych, położone w rejonach obfitego ich występowania.

  czyli : wybór miejsca połowu ryb na wiosnę (kwiecień, maj) – miejsca połowu ryb drapieżnych.

 13. Avatar of Mariusz
  Mariusz 7 lat ago

  Celem artykułu nie było namawianie do połowu ryb w okresie ich ochrony. Wielokrotnie zwracał na to uwagę autor, dopisał również dla pewności informację na końcu artykułu z odnośnikiem. Jeśli ktoś bardzo szuka słówek, do których można się przyczepić to oczywiście to zrobi – indywidualna sprawa. Pomijam również fakt, że artykuł nie traktuje stricte o łowiskach związkowych.

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.