Wybór łowisk na wiosnę – Łowiska ryb spokojnego żeru

Przypominamy sobie wiosenne miejsca bytowania ryb spokojnego żeru, których obserwację zaczynamy już w kwietniu. W tym okresie ryby z całego jezioro skupiają się w strefie przybrzeżnej. W nieco głębszych partiach oczeretów gromadzą się duże leszcze, wzdręgi i płocie. Łowisk płoci i wzdręgi szukamy w spokojnych miejscach na stokach ławicy przybrzeżnej i przy trzcinach – na głębokości 0,5 – 1,5 m. Po całkowitym stajaniu lodu płocie opuszczają te miejsca i przenoszą się w głębszą strefę wody, w której wyczekują odpowiedniej pogody dla odbycia tarła. Miejsca te stanowią doskonałe łowiska w okresie przed tarłowym. Płoć zazwyczaj znajduje się w połowie wody na łowisku o głębokości 6m.

ryby-spokojnego-zeru
Z końcem kwietnia do około połowy maja płoć odbywa tarło w strefie przybrzeżnej w miejscach o dnie porośniętym roślinnością podwodną. Z okresem tarła płoci zbiega się ciąg leszczy na tarliska znajdujące się w podobnych partiach jeziora. Na ten okres przypada również łowienie karpi, które pod koniec maja zaczynają wędrować na tarło, do którego przystępują głownie w ujściach rzek, płytkich zatokach oraz w zacisznych pasach przed trzcinami.
Na łowiska karpi najlepiej wybierać stoki ławicy przybrzeżnej i okolice ujść dopływów. Zlokalizowanie łowisk leszczy w kwietniu jest dosyć trudne ze względu na to, ze z chwilą zejścia lodów leszcze opuszczają pas oczeretów i wędrują po całym jeziorze dużymi stadami spławiając się do wiosennego słońca przeważnie pośrodku jeziora. Po takiej „słonecznej kąpieli” stada leszczy licznie wchodzą na głębsze pasy oczeretów. Więc w tych partiach jeziora należy próbować szczęścia w słoneczne dni kwietnia.

Nasilenie połowu leszczy, płoci i wzdręgi przypada jednak głównie na sezon letni. Niekiedy już w połowie maja przystępują do żerowania liny i karasie. Dzieje się to zazwyczaj w czasie intensywnego zazielenienia się trawy. Ma to miejsce w pasie przybrzeżnym roślinności wynurzonej. Pasy te stanowią miejsca stałego przebywania linów.

Wybór dogodnych łowisk wymienionych gatunków ryb w okresie wiosennym zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, temperatury wody powierzchniowej i ściśle związanych z tym okresów tarła poszczególnych gatunków ryb. Z praktyki wędkarskiej wiadomo, że kwiecień na mazurskich jeziorach nie jest dobrym czasem na sportowe wędkowanie ryb spokojnego żeru. Nie uważacie? Drastyczne przejście z zimy do wiosny dla tamtejszego środowiska wodnego następuje z lekkim opóźnieniem. Na Mazurach dopiero z początkiem maja zaczyna się ożywienie. W tym okresie ryby drapieżne ruszają na żerowanie.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Artykuł należy traktować jako informacja na temat żerowania oraz bytowania ryb w określonych okresach roku. Okresy te w niektórych przypadkach nie pozwalają jednak na połów określonych gatunków – więcej na temat okresów ochronnych znajdziesz tutaj.

3 Comments
 1. Avatar of Becek
  Becek 7 lat ago

  Dzięki za informacje. Częściowo wiedziałem a niektóre rzeczy są dla mnie nowe mimo kilku lat intensywnego wędkowania. Zobacyzmy czy sprawdzi się to nad wodą :)

 2. Avatar of karol.gzowski
  karol.gzowski 7 lat ago

  Witam mam takie pytanie ,gdzie na ryby nad jezioro,tylko na dziko (jezioro i las) :) prosze od podpowiedzi :)pozdro!

 3. Avatar of Mariusz
  Mariusz 7 lat ago

  A skąd jesteś? Proponuję dołączyć do grupy swojego województwa i tam na forum zapytać – na pewno ktoś podpowie jakieś łowisko nie-PZW (bo chyba to oznacza “dzikie”) :)

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.