Żyłka – informacje ogólne

Żyłka jest często bagatelizowana, a przecież stanowi podstawę – bez niej nie byłoby wędkowania. Jej odpowiednie dobranie jest niezwykle istotne.zylka

Grubość - grubośc żyłki czyli jej średnica. Podawana jest w setnych częsciach milimetra. Jednak mało kto w sklepie mówi ” poprosze żyłkę 0,18 mm” – mówi prościej-”18 proszę”. Żyłkę należy dostosować do ryb jakie będziemy łowić. Częstym błędem początkujących jest dobieranie zbyt grubej żyłki – tak na zapas. Jest to duży błąd. Im grubsza żyłka tym jest ona sztywniejsza. Tym samym sprawia więcej kłopotów w operowaniu całym zestawem. Naturalnie grubszą żyłkę należy dobrać do połowu grubszej ryby lub w wodach z licznymi zaczepami.

Wytrzymałość- wytrzymałość zależy głównie od grubości naszej żyłki. Często jednak zdarza się, że żyłki różnych firm mają różną wytrzymałość. Nie powiedziane ze żyłka 20 firmy A będzie mocniejsza od żyłki 19 firmy B. Teoretycznie tak powinno być jednak w praktyce jest różnie. Wytrzymałośc to ważna cecha. Bo przecież nikt nie chce urwać ładnego okazu…

Kolor- wyróżniamy dużą gamę kolorów. Kolor żyłki powinien być dobrany do zabarwienia wody. Nalezy tak dobierac żyłkę aby w miarę możliwości nie była widoczna na tafli wody.

Należy również pamiętać aby żyłka była zawsze zatopiona. Jeżeli macie z tym problem możecie natrzeć ją np. płynem do naczyń.
Pamiętajcie, że żyłkę należy wymieniać 1 raz na sezon.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarski od 2004 roku.