Aranżacje ogrodu, architektura krajobrazu – jaki sposób zaprojektować idealny ogród?

aranżacje ogrodu, projektowanie ogrodów

W jaki sposób zaprojektować idealny ogród?

Posiadanie własnego ogrodu to wielki przywilej, dzięki któremu każdy właściciel może wypocząć, zrelaksować się, jak również realizować własne marzenia, pomysły i zainteresowania. Aby działka spełniała oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników, warto  zapoznać się z zasadami aranżacji powierzchni zielonej, jak również dopasować wszelkiego rodzaju pomysły do oczekiwań posiadaczy. Czy projektowanie ogrodów wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności? Na co zwrócić uwagę podczas urządzania powierzchni naturalnej? Które sprzęty zapewnią wygodę i komfort korzystania z działki? Jakie akcesoria powinien posiadać każdy ogrodnik? Jak dbać o własną parcelę?

Czym jest architektura krajobrazu?

Architektura krajobrazu to dziedzina, która specjalizuje się w kształtowaniu przestrzeni, w której żyje na co dzień człowiek. Działania związane z tego rodzaju branżą mają za zadanie realizowanie projektów na terenach takich jak ogrody, parki, czy inne powierzchnie zielone. Aranżacja terenu obejmuje przede wszystkim czynności takie jak:

 • tworzenie i pielęgnowanie szaty roślinnej,
 • komponowanie i konserwacja elementów wodnych,
 • architektura budowlana,
 • tworzenie piękna otaczającego terenu, itp. 

Rodzaje działek

Każdy właściciel ogrodu, marzy o tym, by jego przestrzeń była piękna, wygodna, komfortowa w użytkowaniu, jak również spełniała oczekiwania własne i bliskich. Aby móc swobodnie wypocząć na terenie działki warto zastanowić się nad kilkoma aspektami jej aranżacji, jak również głównym jej przeznaczeniem. Wśród najczęściej preferowanych form ogrodu zalicza się powierzchnie:

 • wypoczynkową – ze sprzętami do relaksu, kawałkiem słonecznego i zacienionego terenu, miejscem do zabawy i realizowania własnych pragnień,
 •  roślinną – miejsce, w którym główną rolę odgrywa natura. Działkowcy na tego rodzaju terenie główną uwagę koncentrują na nowych odmianach pięknych kwiatów i  drzew.
 • sadowniczą – teren posiada wiele drzew owocowych, krzewów, z których można grodzic własne zbiory
 • itp.

Projektowanie ogrodu wypoczynkowego

Aranżacje ogrodu to działania, które ściśle uzależnione są od jego przeznaczenia. Podczas projektowania należy również zwrócić uwagę na kilka innych, ważnych czynników, które warunkują dalsze prace i efekty realizacji. Plan zagospodarowania powinien uwzględniać cechy terenu, którymi są wielkość powierzchni, jej uksztaltowanie, bryła ogrodu, różnego rodzaju przyłącza oraz aspekt dotyczący możliwości finansowych.  Do najważniejszych elementów tworzenia dogodnej powierzchni zalicza się przede wszystkim:

 • wyrównanie terenu,
 • zasianie trawy i innych roślin,
 • stworzenie oczka wodnego, basenu,
 • dobranie odpowiednich mebli wypoczynkowych,
 • stworzenie oświetlenia,
 • przyłącza wodne, prądu,
 • wybudowanie dodatkowych atrakcji w postaci hu stawek, hamaków, sauny, jacuzzi, itp.

Techniki projektowania ogrodu

Typowy ogród wypoczynkowy może spełniać wiele oczekiwań i potrzeb. Jego wygląd uzależniony jest od preferencji użytkowników. Wśród wielu technik urządzania przestrzeni można wyróżnić kilka styli, wykorzystywanych na otwartych przestrzeniach są nimi:

OGRÓD REGULARNY

Tego rodzaju działka to powierzchnia, kora posiada kształt regularnej figury geometrycznej. Teren taki jest dość prosty w aranżacji, a jego obszar zazwyczaj posiada wygląd kwadratu, prostokąta, koła czy rombu. Tego rodzaju parcela może być podzielona na strefy wypoczynku, zielnika czy sadowniczą, a jej regularne kształty pozwalają w jeszcze prostszy sposób zadbać o wszystkie jej części.

OGRÓD NIEREGULARNY

To inaczej nazywana działka swobodna charakteryzująca się brakiem konkretnej, wyznaczonej oraz zakreślonej linii granicznej. Pole ogrodu jest niesymetryczne zazwyczaj ograniczone pnąca roślinnością. Powierzchnia ta jest nieco cięższa w aranżacji i utrzymaniu, jednakże odpowiednie jej zagospodarowania przeniesie wiele korzyści i zadowolenia. Parcela ta płynnie łączy się z reszta krajobrazu co daje wrażenie wielkości i przestrzeni.

OGRÓD JAPOŃSKI

To rodzaj powierzchni, która zazwyczaj łączy się ze stojącym obok domem. W niektórych przypadkach, teren ten tworzy dodatkowe pomieszczenie budynku mieszkalnego. Obszar ten stanowi strefę relaksu, a jego projektowanie powinno zachować jak najbardziej naturalną formę. Cechy charakterystyczne tego rodzaju ogrodu to: nieregularne kształty, brak symetrii, uporządkowany bałagan, zastosowanie wyłącznie naturalnych materiałów – kamienne ławki, drewniane siedziska i stoły, itp.

OGRÓD ANGIELSKI

Miejsce, w którym dominuje przewaga drzew i krzewów. Zacieniony kawałek powierzchni idealnie nadający się do odpoczynku. Plac ogrodu wzbogacony o romantyczne zakątki z ławeczkami czy przytulnymi altankami. Teren ograniczony płotem lub  murem, który porastają rośliny pnące.

Aranżacje ogrodu – kilka praktycznych rad

Aby w sposób profesjonalny urządzić własną przestrzeń, warto zastosować kilka ważnych rad, które z pewnością sprawią, iż czynność ta będzie mniej skomplikowana. Dzięki nim projektowanie ogrodów stanie się przyjemne, a realizacja prosta i bezpieczna. Tworząc własny plan działania warto zwrócić uwagę na:

 • ogrodzenie terenu – wybór odpowiednich materiałów oraz stylu, który zaspokoi potrzeby właścicieli oraz wpasuje się w krajobraz.
 • aranżacja przestrzeni – w małych ogrodach murki czy inne elementy konstrukcyjne można wykorzystać w celu użytkowym np. jako ławeczki,
 • dobór odpowiednich roślin,
 • mała architektura – ozdoby do ogrodu,
 • wyposażenie – dobór mebli, stolików, oświetlenia, itp.
2 komentarze
 1. liroy sane

  najlepiej korzystać z projektanta bo po paru latach, jak rośliny porosną można się zdziwić co się zasadziło xD

 2. Maricucha

  jaki jest obecnie koszt założenia ogrodu takiego na ok 4 ary zieleni?

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi