Basen ogrodowy – jaki wybrać?

Basen ogrodowy

Basen ogrodowy jest idealny w trakcie upałów. Pluskanie się w chłodnej wodzie stanowi sporą atrakcje nie tylko dla naszych dzieci, ale i dla osób dorosłych.

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów tego typu basenów, wśród nich między innymi:

  • baseny dmuchane dla dzieci,
  • baseny ogrodowe z tworzywa sztucznego,
  • Baseny ogrodowe rozporowe,
  • baseny ogrodowe stelażowe,
  • baseny ogrodowe stalowe,
  • baseny ogrodowe drewniane.

Baseny dmuchane dla dzieci

Nie musimy sami budować basenu, aby dzieci w ogrodzie znalazły miejsce na orzeźwiającą kąpiel w zimnej wodzie. Baseny dla dzieci muszą być koniecznie płytkie, posiadać miękkie ścianki i jak najszybciej napełniać się wodą. Zatem najlepszym wyborem będą baseny dmuchane. To na pewno najtańsze i najczęściej wybierane rodzaje basenów ogrodowych. Nie będzie wymagać wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie, ani też podejmowania jakiekolwiek rodzaju prac o charakterze budowlanym. Produkowane są one z bardzo wytrzymałej, niemniej jednak cienkiej gumy.

Możemy do nich nalać nawet i kilka metrów sześciennych wody, bez objawiania się o ewentualne pęknięcie ścianek. Po tym, jak zakończy się sezon możliwe jest szybkie wypuszczenie wody z dmuchanego basenu, zwinięcie go i przechowywanie w szufladzie.

Baseny ogrodowe z tworzywa sztucznego

Jeśli marzy się nam prywatne kąpielisko, jednakże budowa basenu nie jest zbyt zachęcająca, możemy nabyć basen ogrodowy i rozstawiać go wyłącznie w letnie miesiące. Baseny ogrodowe produkowane są z PCV, wzmacnianego szklanym włóknem. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały i dosyć elastyczny, jak również odporny na oddziaływanie promieniowania UV, jak i skrajnych temperatur.

Taki basen odznacza się budową wielowarstwową, ponadto może zostać wzmocniony poliuretanową pianką, co zapobiegnie wychłodzeniu się wody i da sztywność. Po tym, jak sezon letni zakończy się, basen wykonany z plastiku, możemy bardzo łatwo wyczyścić i wysuszyć, zaś po złożeniu włożyć do pomieszczenia gospodarczego albo na pawlacz.

Baseny ogrodowe rozporowe

Baseny ogrodowe mają najtańszą i najprostszą konstrukcję. Tego rodzaju basenu przybierają kształt końcowy dopiero po wypełnieniu ich wodą. Bez wlania wody, basen będzie wyglądał niczym płaska niecka z opadającymi ściankami. Proces wypełniania wodą musi być zawsze kontrolowany, żeby nie doszło do ewentualnej awarii. Ściany w basenie rozporowym muszą wytrzymywać napór wielu litrów wody. Trzeba ustawiać je zawsze na wypoziomowany i wyrównanym terenie. Na pochyłości wypełniony wodą basen może się bardzo łatwo wywrócić. Konstrukcje rozporowe są dosyć niskie i mają mniejsze wymiary, aniżeli baseny ze stelażem.

Baseny ogrodowe stelażowe

Ścianki tego typu basenów utrzymywane są w pozycji pionowej dzięki metalowej ramie i stelażowi mającemu stalową, albo drewnianą konstrukcję. Na obwodzie basenu w kilkudziesięciu centymetrowych odstępach ustawione są niezwykle wytrzymałe podpory. To one odpowiedzialne są za utrzymanie masy wody. Dzięki czemu baseny stelażowe mogą być wysokie i duże. Długość prostokątnych dochodzi nawet do 12 metrów. Baseny stelażowe mogą mieć kształt eliptyczny, prostokątny, albo owalny kształt. Basenów stelażowych nie trzeba wypełniać w 100 procentach wodą. Powinny być one ustawione na podbudowie wykonanej z kostki brukowej.

Baseny stalowe

Na rynku dostępne są także baseny ogrodowe stalowe, których najważniejszą część konstrukcji stanowią panele wykonane ze stali ocynkowanej (mające grubość 0,6 – 0,8 mm). Ścianki tego typu basenów pokryte są od zewnętrznej strony tworzywem sztucznym, które odporne jest na promieniowanie UV, zaś od wewnętrznej strony ochronnym lakierem. Baseny stalowe mogą mieć owalny albo okrągły kształt. Ich długość to maksymalnie 10 metrów i głębokość do 1,5 metra, dzięki temu mogą być również wykorzystywane do pływania. Po rozłożeniu basen należy ustawić na odpowiednio dostosowanym podłożu. Nie trzeba go wypełniać wodą po brzegi, gdyż jego formę utrzymuje specjalny stelaż.

Baseny ogrodowe wykonane z drewna

Baseny ogrodowe wykonane z drewna wyglądają bardzo szlachetnie i solidnie. Ponadto tego typu baseny są niezwykle trwałe i utrzymują bardzo długo temperaturę wody. Baseny te wykonywane są z drewna sosnowego, które musi zostać bardzo dobrze zaimpregnowane. Najlepiej będzie zabezpieczyć taki basen do poziomu IV, czyli identycznie jak w przypadku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z wodą albo gruntem. Wnętrze basenu musi zostać wyłożone folią, która musi być przymocowana do konstrukcji specjalistycznymi profilami.

Pod basen drewniany konieczne będzie utwardzenie i wyrównanie podłoża kostką brukową albo wylewką betonową. Pod spodem układana jest mata izolacyjna. Producenci sprzedają je nierzadko razem z deskami tarasowymi, z których możliwie jest wykonanie bardzo estetycznej opaski dookoła basenu. Baseny drewniane mogą mieć kształt ośmiokąta, prostokąta albo też kwadratu. Można je składać samodzielnie i rozmontować z końcem sezonu. Konstrukcja drewniana powinna być co jakiś czas zabezpieczana olejem albo lakierem.

 

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi