Być wędkarzem… profesjonalistą!

Wędkarstwo to dla wielu cel życia, doskonała rozrywka, sport czy hobby, jednak można to zmienić. Zmienić oczywiście w jeszcze większą korzyść. Istnieje bowiem kurs, który pozwala na profesjonalne zajęcie się wędkarstwem, połączonym z możliwością przekazywania wiedzy innym. Kurs instruktora wędkarstwa staje się w Polsce coraz bardziej popularny. byc-wedkarzem-profesjonalista

Celem takiego kursu jest zapoznanie się z historią, strukturą i działalnością Polskiego Związku Wędkarskiego, zasadami organizacji Sportu Wędkarskiego, regulaminem amatorskiego połowu ryb, sprzętem i zasadami wędkowania, metodami łowienia, rodzajami łowisk, uzbrojeniem wędki, gatunkami ryb, zasadami zawodów wędkarskich, zanętami, przynętami i sposobami zanęcania, zasadami sędziowania, a także kwestiami etycznymi i ekologicznymi w wędkarstwie.

Przeprowadzenie takich kursów uzyskało pozytywną opinię Polskiego Związku Wędkarskiego, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki. Uczestnikiem kursu na instruktora wędkarstwa może być osoba pełnoletnia, o dobrym stanie zdrowia poświadczonym przez lekarza, a także posiadająca minimum średnie wykształcenie. Kurs zazwyczaj podzielony jest na dwie części zasadniczą i bardziej specjalistyczną. Wykłady i zajęcia prowadzone są przez specjalistów i wykładowców z uczelni, a także wybitnych członków PZW i mistrzów wędkarstwa.

Program prowadzonych zajęć obejmuje treści z zakresu: biologicznych podstaw rybactwa, narzędzi i technik wędkowania, hydrologii, hydrotechniki. Kurs obejmuje szkolenia, materiały pomocnicze, ubezpieczenie podczas szkolenia, przeprowadzenie egzaminu, a także wydanie zaświadczenia i legitymacji. Zajęcia zazwyczaj odbywają się również w otoczeniu łowisk, tak aby przedstawić wszystkie aspekty wędkarstwa. Zazwyczaj kurs kończy się wykonaniem pracy dyplomowej bądź też egzaminem testowym.

Warunkiem ukończenia kursu jest aktywny udział zarówno w zajęciach praktycznych jaki teoretycznych, zaliczenie obu tych zajęć, a także pozytywna ocena z egzaminu końcowego. Po ukończeniu szkolenia, kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu państwowego. Zaliczenie szkolenia, a także pozytywne ukończenie egzaminu jest wymogiem koniecznym do uzyskania legitymacji instruktora sportu – wędkarstwa. Wydawana jest ona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Legitymacja uprawnia do prowadzenia samodzielnych zajęć wędkarskich w różnego typu ośrodkach wędkarskich, gospodarstwach agroturystycznych, czy klubach. O wstępnym zakwalifikowaniu się na kurs decyduje jedynie kolejność zgłoszeń, a także spełnienie podstawowych wymagań. Cena takiego kursu jest zróżnicowana w zależności od okręgu i waha się zazwyczaj w przedziale 1200-2000 zł, dodatkowo musimy liczyć się z opłatami dodatkowymi za przeprowadzenie egzaminu i wydanie legitymacji. Kurs pomaga zatem zdobyć niezbędną wiedzę umiejętności do kierowania procesem szkolenia sportowego wędkarzy, a także zachęca do propagowania wędkarstwa jako jednej z form rekreacji ruchowej.

Instruktor wędkarstwa jak w każdym innym sporcie posiada uprawnia do szkolenia młodzieży, organizowania kursów, a także pracy w różnego typu ośrodkach. W dobie coraz większego zainteresowania wędkarstwem, coraz większa popularyzacja tego sportu z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w większym zainteresowaniu sportem jakim jest wędkarstwo.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi