Co warto zwiedzić w Polsce?

co warto zwiedzić w Polsce

Wiele osób w poszukiwaniu pięknych miejsc do zwiedzania wyjeżdża za granicę. Szukają oni atrakcji daleko, a we własnym kraju mają ich tak wiele. Polska oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Można podziwiać architekturę miast, piękno przyrody czy pogłębiać wiedzę historyczną. Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia w Polsce!

Karkonosze

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Podczas wizyty w Karkonoszach możemy udać się na górską wędrówkę i zdobyć np. Śnieżkę. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia jest także Wodospad Kamieńczyk. Warto także zwiedzić karkonoskie miasta- Karpacz, Szklarską Porębę oraz Jelenią Górę.

Kraków i okolice

Kraków jest miastem zachwycającym turystów. Niewątpliwie jest w nim, co zwiedzać. Podczas wizyty w stolicy Małopolski obowiązkowo należy przespacerować się po Rynku, zwiedzić Zamek na Wawelu i zobaczyć Smoka Wawelskiego oraz zobaczyć dzielnicę żydowską- Kazimierz, gdzie koniecznie trzeba zjeść zapiekankę. Z Krakowa warto również podjechać do niedalekiej Wieliczki, gdzie znajduje się zabytkowa kopalnia soli.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy znajduje się nad Bałtykiem. Jego nieformalną stolicą jest Łeba. Symbolem parku są ruchome wydmy, które koniecznie trzeba zobaczyć. Będąc w Słowińskim Parku Narodowym, warto także przejść się brzegiem morza oraz zobaczyć jezioro Łebsko.

Pieniny

Pieniny są nazywane małymi Tatrami. Chociaż góry te nie są zbyt wysokie, to są bardzo urokliwe. Zwolennicy chodzenia po górach mogą zdobyć dwa szczyty Pienin- Trzy Korony oraz Sokolicę. W Pieninach znajduje się także Szczawnica oraz Krościeńko. Są to dwa zabytkowe miasta. Jedną z największych atrakcji tych gór jest spływ Dunajcem na drewnianej tratwie z flisakami. Zobaczyć można również Zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie.

Puszcza Białowieska

Królem Puszczy Białowieskiej jest żubr, którego na pewno uda nam się tam zobaczyć. Znajduje się tam również wiele szlaków turystycznych, na których podziwiać możemy m.in. jeziorko w Topile. Fani kina zobaczyć koniecznie muszą Zalew Siemianówka, gdzie kręcone były Opowieści z Narni. Po obcowaniu z naturą można wybrać się na zwiedzanie Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego czy Hajnówki, czyli nowoczesnego soboru Świętej Trójcy.

Trójmiasto

Trójmiasto to Gdynia, Gdańsk oraz Sopot. Leżą one nad Morzem Bałtyckim, więc w każdym z nich możemy przejść się po plaży. W Gdańsku trzeba przespacerować się Drogą Królewską. Podczas spaceru zobaczymy m.in. Bramę Wyżynną, Dwór Artusa, dawną Wieżę Więzienną oraz Długi Targ.

Zwiedzić w Gdańsku warto także Muzeum Westerplatte, Bazylikę Mariacką oraz Europejskie Centrum Solidarności. Gdynia z kolei oferuje nam m.in. zobaczenie Klifu Orłowskiego oraz zwiedzenie Muzeum Emigracji czy Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei w Sopocie przespacerujemy się najbardziej znanym polskim molo. Warto podczas spaceru zahaczyć także o Park Północny oraz Park Południowy.

Wrocław

Wrocław jest miastem, które nigdy się nie nudzi. Spacerując po nim, spotkamy wiele krasnali, które stały się symbolem miasta. Miłośnikom architektury na pewno spodoba się wrocławski rynek. Warto również zobaczyć Halę Stulecia i obejrzeć pokaz fontann multimedialnych, które znajdują się zaraz obok.

Pokaz największe wrażenie robi po zmroku. Wrocław turystom oferuje również piękny Ostrów Tumski, Ogród Zoologiczny z Afrykarium oraz Ogród Japoński.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to teren znajdujący się między Krakowem i Częstochową. Turystów na Jurę ściągają przede wszystkim średniowieczne zamki lub ich ruiny m.in. zamek w Bobolicach czy ruiny zamku w Olsztynie.

Uwagę zwracają również bardzo charakterystyczne formacje skalne np. Maczuga Herkulesa oraz jaskinie np. Jaskinia Łokietka. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można również zobaczyć Pustynię Błędowską, która jest największą pustynią w Polsce.

Bieszczady

Bieszczady są nazywane najdzikszymi polskimi górami. Znajduje się tam wiele szlaków, które ucieszą miłośników górskich wędrówek. Mogą oni zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad- Tarnicę lub pospacerować po jednej z Połonin. Warto również zobaczyć okoliczne miejscowości- Polańczyka oraz Solinę. Obowiązkowym punktem jest przejażdżka drezynami.

Warszawa

Warszawa to miasto, które koniecznie trzeba zwiedzić. Miasto to jest stolicą Polski. Zobaczyć w nim możemy Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Pałac Kultury i Nauki. Koniecznie trzeba przespacerować się po Starym Mieście. Szczególnie dzieciom spodoba się na pewno Centrum Nauki Kopernik.

Zakopane

Zakopane jest stolicą Tatr i najbardziej obleganym kurortem turystycznym. Mimo to i tak warto je odwiedzić. W Zakopanym do zdobycia jest wiele górskich szczytów m.in Giewont oraz Czarny Staw pod Rysami. Jeśli preferujemy mniej wymagające spacery po górach, to warto wybrać się nad Morskie Oko lub do Doliny Chochołowskiej. W samym Zakopanym trzeba przejść się Krupówkami, które są najsłynniejszą ulicą w Polsce oraz wjechać wyciągiem na Gubałówkę.

1 komentarz
  1. Marta W.

    W Polsce jest zbyt wiele fajnych miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia aby opisać to w jednym artykule 🙂 Wiele książek powstało na ten temat i dalej nie wszystkie wyczerpują temat. Tak czy siak pozdrawiam!

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi