Czy bieganie w lesie to sport dla każdego?

bieganie w lesie

Sport stał się nieodłączną aktywnością wielu ludzi. Coraz więcej społeczeństwa zaczęło zwracać uwagę na pozytywne skutki i efekty wykonywania ruchu – a w szczególności ruchu na powietrzu. Dzięki aktywnemu spędzaniu czasu możliwa jest poprawa samopoczucia i zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jedną z najczęściej wybieranych form treningu jest bieganie w lesie. Dlaczego właśnie tego rodzaju aktywność jest tak popularna? Dla kogo przeznaczony jest tego rodzaju sport? Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sprzęt do biegania w lesie powinien posiadać każdy sportowiec?

Bieganie, jako forma relaksu i odpoczynku

Choć wielu ludziom bieganie kojarzy się z ogromnym i nieprzyjemnym wysiłkiem, to w rzeczywistości może okazać się, iż jest to rzecz bardzo przyjemna oraz przydatna. W codziennym życiu wielu ludzi zmaga się ze stresem oraz tzw. pędem życia. Dlatego też każdy szuka odpowiedniej formy relaksu, jak również odpoczynku dla ciała i ducha.

Okazuje się, że znaczna część społeczeństwa wybiera właśnie bieganie w lesie. Dlaczego w lesie? Otóż w tym terenie można poczuć wolność, przybliżyć się na natury, wyciszyć i uspokoić. Obecność drzew zachęca do oddychania “całą piersią”, a przede wszystkim pozwala zapomnieć o codziennym zgiełku.

Bieganie w lesie posiada również inne walory. Truchtając czy spacerując w tego rodzaju terenie stąpamy po miękkim podłożu. A co za tym idzie nie nadwyrężamy tak mocno stawów i mięśni, jak ma to miejsce podczas joggingu po betonie. Mięśnie w lesistym terenie w pewien sposób odpoczywają, a efekty nabicia lub zakwaszania nóg występują znacznie rzadziej.

Trening na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni pozwala również odpowiednio pracować wielu narządom. Podczas biegania w mieście oddychając, każdy człowiek przyswaja wiele niepotrzebnych i szkodliwych substancji. Uprawianie sportu w lesie daje możliwość “zaciągania się” świeżym powietrzem.

Czy każdy może uprawiać aktywność w lesie? 

jak biegać w lesie

Bieganie w lesie – aktywność dla każdego

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu to czynność, która może być wykonywana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Prostota biegania, jak również warunki sprzyjające niemalże każdemu, zachęcają do podjęcia tego rodzaju sprawności.

Trening w lesie zalecany jest każdej osobie, a jego cel i efekty powinny być dobierane indywidualnie. Bieganie może być formą odpoczynku – powolny trucht w dopasowanym do swoich możliwości tempie może znacznie poprawić kondycję, jak również odstresować czy zrelaksować.

Nieco bardziej zaawansowani sportowcy, dzięki tego rodzaju ruchowi mogą podnieść własne wyniki i rezultaty sportowe. Bieganie w lesie może być również idealnym sposobem na odchudzanie czy rehabilitację. Biegać można w grupach, indywidualnie czy w gronie bliskich i rodziny.

Jak zatem rozpocząć przygodę z bieganiem? Bieganie dla początkujących

Uprawianie sportu przez amatorów może mieć wiele przesłanek. Jedni chcą zadbać o figurę, inni poprawiać kondycję oraz podreperować zdrowie, a jeszcze inni za cel stawiają sobie miłe, ale kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Niezależnie od tego, co kierowało człowiekiem, aby rozpoczął przygodę z bieganiem, powinien on się do tej czynności odpowiednio przygotować. Choć jest to sport, który nie wymaga ani wielkich umiejętności ani bardzo specjalistycznego sprzętu, to warto znać podstawy treningu oraz wyposażenia, które ułatwią ćwiczenia.

Wato także zapoznać się z  kilkoma ważnymi zasadami, które należy stosować przed, w trakcie oraz po bieganiu. Są nimi m.in.:

  • analiza swoich możliwości fizycznych – dobór długości trasy, tempa czy warunków do własnych umiejętności i sprawności,
  • wykonywanie pierwszych treningów w towarzystwie innej osoby,
  • przygotowanie odpowiedniego stroju sportowego,
  • nawadnianie się w trakcie biegania,
  • znajomość terenu lub wykorzystanie nowoczesnej technologii GPS,
  • rozciąganie po treningu – czynność, która zminimalizuje ryzyko powstawania zakwasów i mikro urazów, itp.

Sprzęt sportowy do biegania

Choć bieganie w lesie nie wymaga gromadzenia profesjonalnego sprzętu, to jednak warto zwrócić uwagę w czym uprawia się tę aktywność. Chodzi dokładnie o sam strój oraz co najważniejsze, odpowiednio dobrane obuwie. Buty sportowe powinny być dopasowane do rozmiaru stopy.

Nie mogą zbytnio uciskać, jak również być za duże. Ponadto adidasy muszą posiadać trwałe zapięcia lub wiązanie, by nie przemieszały się i nie spadały podczas biegania. Warto również zwrócić uwagę na dolną część obuwia. Podeszwa buta powinna posiadać odpowiednio duży bieżnik, który pomaga przemieszczać się po nierównym terenie.

Pozostały strój musi być dobrany do pory roku, warunków pogodowych, jak również indywidualnych preferencji sportowca. Odzież powinna być termoaktywna, przepuszczająca powietrze, jednocześnie nie zatrzymująca wody czy wilgoci. Nie powinna powodować przegrzania ani wyziębienia. A co najważniejsze – strój sportowy musi być wygodny i nie może ograniczać ruchów biegacza.

Jak wybrać teren do biegania w lesie?

Aby móc bezpiecznie biegać w lesie warto zapoznać się z terenem, który przyjdzie biegaczowi pokonać. Niekiedy warunki mogą okazać się zbyt ciężkie i bieganie zamiast przyjemnością stanie się udręką i męczarnią. Dlatego też warto wybierać znane kierunki takie, w których sportowiec nie jest w stanie się zgubić.

Aktywność należy uprawiać wytyczonymi ścieżkami, unikając dzikich terenów, w których może dojść do nieprzyjemnej kontuzji. Dla bardziej zaawansowanych sportowców zaleca się bieganie wytyczonymi szlakami, które posiadają określoną długość czy poziom trudności.  Biegać w lesie należy w dzień, a podczas uprawiania sportu zachowywać się zgodnie z wytyczonymi zasadami i regułami.

1 komentarz
  1. Nejman

    Ja zdecydowanie wolę i polecam bieganie w lesie, wśród przyrody niż po drodze czy gdzieś po osiedlu. Raz że czystsze powietrze, wspaniale się dotlenia, dwa że przyjemniej i bezpieczniej, a trzy że bieganie po miękkim jest dużo bardziej zdrowsze jak po asfalcie, tak na logikę.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi