Dbanie o kołowrotek

Obecny wybór sprzętu wędkarskiego może przyprawić o ból głowy nawet największych zajawkowiczów tego wspaniałego hobby. Sam zakup jednak nie wystarczy, aby nasz sprzęt wędkarski mógł służyć nam na długie lata. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie, konserwacja naszego sprzętu. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych porad dotyczących dbania o kołowrotek.dbanie-o-kolowrotek

Nie da się ukryć, że przysłowiowy młynek to jeden z głównych elementów wyposażenia naszego sprzętu wędkarskiego. Rodzaje oraz ceny kołowrotków są na tyle zróżnicowane, że ciężko jest jednoznacznie, w jednym artykule opisać każdą dostępna konfigurację. Bez względu na rodzaj oraz cenę warto stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które przedłużą żywotność naszego sprzętu. Zatem do rzeczy!

 

Podstawową rzeczą jest odpowiednie oliwienie naszego kołowrotka. Czym i w jaki sposób to robić? Najlepiej jest udać się do sklepu wędkarskiego – tam sprzedawca bez zawahania powinien polecić Ci preparat, którego będziesz mógł bez obaw użyć. Często stosuje się smar teflonowy.

Smary stosować należy punktowo i w niewielkich ilościach. Pamiętaj, że kołowrotek już fabrycznie jest odpowiednio naoliwiony – nie przesadzaj zatem z nakładaniem dodatkowych warstw. Rób to punktowo, stosując najlepiej różne mieszanki smarów.

 

Kolejną kwestią jest sposób użycia kołowrotka. Jeśli kupimy stosunkowo tani sprzęt to nie oczekujmy, że będzie się on doskonale sprawdzał podczas holu dużego okazu. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich linek – nie każdy kołowrotek nadaje się na plecionki.

 

Pamiętaj również, aby unikać dla swojego kołowrotka kontaktu z wszelkimi zanieczyszczeniami – kurzem, piaskiem, trawą. Chroń go przed wodą, a po każdym kontakcie z płynami dobrze i szybko wysusz. Każde działanie, nawet to pielęgnacyjne nad swoim sprzętem wykonuj w domu. Duża część kołowrotków zbudowana jest z bardzo małych części – rozkręcanie sprzętu na przykład nad wodą może skutkować zgubieniem niektórych części.

 

Rzeczą podstawową, o której chyba nie muszę mówić jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do zakupionego kołowrotka. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, z którymi warto się zapoznać, aby odpowiednio korzystać ze swojego sprzętu wędkarskiego.

 

źródło zdjęcia: flickr.com/photos/8047705@N02/5488306378/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi