Dodatkowe elementy wyposażenia spinningisty

Dzisiaj postaramy się przybliżyć informacje na temat dodatkowego wyposażenia każdego spinningisty. Są to pewnie dla większości wędkarzy informacje oczywiste, jednak tekst ten kieruje głównie do początkujących adeptów. Dla niektórych wędkarzy do spinningowania wystarczy wędzisko, kołowrotek z żyłką oraz przynęta z obciążeniem. I dobrze – niech im to wystarcza. Natomiast według mnie dodałbym do tego zestawu kilka niezbędnych elementów.

Krętlik dla spinningisty

Krętlik określany karabińczykiem uniemożliwi skręcenie żyłki oraz dobrze łączy przypon wolframowy z żyłką. Najlepszymi (najdroższymi) są krętliki toczone z wbudowanym niewielkim łożyskiem kulkowym, co przekłada się na brak oporu przy obracaniu się. Takimi krętlikami są również krętliki otwarte. Najpopularniejszym jest jednak krętlik zamknięty który obraca się z wielkim trudem i dosyć szybko ulega zabrudzeniu i korozji. Dostępne są w różnych wielkościach, ale do spinningu polecane są te najmniejsze. Jeżeli stosujemy mocne zestawy, to zwróćmy uwagę aby krętlik nie był zrobiony z nazbyt cienkiego drutu, gdyż zapewniamy, że nie posłuży nam wtedy zbyt długo.

Agrafka blaszkowa

Agrafkę mocuje się na końcu żyłki i łączy z krętlikiem. Jej zadaniem jest ułatwienie sprawnej wymiany przynęty. Podobnie jak uprzednio opisywany element agrafka musi być odporna na korozję i bardzo mocna. My polecamy agrafki druciane. Agrafki blaszkowe zostawmy w spokoju, gdyż nie nadają się do spinningowania – nawet najlepsze zaciśnięcie blaszki często podczas łowienia powoduje poluzowanie się i doprowadzenie do nieudanego brania. Dobrym wyjściem jest zastosowanie agrafki z blaszką i wywiniętym na zewnątrz drutem, dzięki któremu blaszka pozostanie nieruchoma.

Aby nasze przynęty: cykady i woblery spełniały dobrze swoje zadania polecamy zagiąć drut delikatnym łukiem. W tym miejscu pojawiają się rozbieżne zdania w sprawie mocowania na agrafce ripperów, twisterów, czy jigów. ( Zachęcam do dyskusji w komentarzach). Mój znajomy uważa że można je mocować i wcale nie wpływa to negatywnie na ich działanie. Kierujmy się przy tym zasadą, że proste rozwiązania są skuteczne. A więc przy tworzeniu zestawu ograniczmy się do naprawdę niezbędnych elementów. Chcąc łowić małym twisterem stawiamy na precyzję, a więc odstawmy agrafkę – nawet kosztem większej gimnastyki przy wymianie przynęty.

dodatkowe-elementy-zestawu-spinningowego

Kółka łącznikowe

Celem Kółeczek łącznikowych jest scalenie elementów uzbrojenia (haka, kotwic z przynętą). Uważajmy przy bezpośrednim wiązaniu do nich żyłek czy przyponów, gdyż ostro zakończone krawędzie drutu tylko czekają aby przeciąć miejsca mocowania. Kółka łącznikowe muszą być odporne na korozję, a ich wybór zależy od wielkości przynęty i dobranego obciążenia. Gdy chcemy użyć mocnego zestawu przeprowadźmy najpierw próbę siłową – aby zapobiec zniekształceniu kółek. Kółka niskiej jakości trwale się odkształcają. Co do koloru omawianych elementów to zdania również są różne. Według niektórych jaskrawe kolory zwabiają ryby, a inni że wręcz przeciwnie – odstraszają. Mój kolega przyznał, że nie ma to wpływu na wyniki, jednak używa tylko matowe.

Przypony szczupakowe

Skupmy się teraz na przyponach szczupakowych. Jak wiadomo to nieliczna ryba w naszych wodach, której ostre zęby są w stanie pokonać każdą żyłkę. W tym celu stosujemy właśnie specjalne przypony. Taki przypon jest zrobiony z pojedynczego drutu stalowego lub ze stalowej plecionki. Ten typ przyponu nie jest rekomendowany ze względu na liczne niedogodności które ze sobą niesie: jest sztywny, odkształca się, błyszczy i nie daje się wiązać. Zdecydowanie polecane są plecionki wolframowe, które nie błyszczą się, dają się wiązać i są elastyczne. Dobry przypon szczupakowy jest wykonany z plecionki kevlarowej o wytrzymałości 5- 15 kg. Nie pogorszy pracy przynęt, nie skręci się, a przy tym jest miękka.

Jeżeli nasze wędzisko jest sztywne, a przy tym hol sporego szczupaka jest napięty to istnieje duże prawdopodobieństwo przecięcia plecionki. Natomiast, gdy wędzisko posiada elastyczną szczytówkę, plecionka z kevlaru spełni rolę ochronną. Warto zaznaczyć, że nie należy wiązać plecionki bezpośrednio z żyłką, która nie utrzyma się na takim węźle. Do połączenia stosujmy krętlika.

dodatki-spinningowe

Jeżeli wybieramy się na szczupaka – zawsze stosujmy przypony. Nie ma tu znaczenia wielkość ryby, czy liczba osobników w łowisku. Niewłaściwym jest też myślenie, że duża przynęta załatwi sprawę, gdyż szczupak uderzy tylko w przednią część i odcina również, gdy nie mieści mu się w pysku. Dobra długość przyponu wraz z krętlikiem i agrafką to 10 – 20 cm. Nie ma potrzeby stosowania szczupakowych przyponów przy powierzchniowym łowieniu boleni, czy kleni, ponieważ szansa na branie szczupaka ( także gdy jest go dużo ) jest znikoma.

Wodery wędkarskie, kamizelki, okulary polaryzacyjne

Poza opisanymi elementami zestawu spinningowego mamy do czynienia z dodatkowym wyposażeniem wędkarskim, które jest już sprawą indywidualną i nie ma znaczenia na wynik wędkarski. Razem z moim znajomym doszliśmy jednak do wniosku, że warto zwrócić na nie uwagę, gdyż wpływają znacząco na komfort wędkowania. Znane wszystkim wodery, czyli gumowe buto-spodnie przydają się nie tylko podczas wchodzenia do trudnego łowiska, ale i ułatwiają przeczesywanie zarośniętego brzegu. Często nietania Kamizelka wędkarska z wieloma kieszeniami to nie przejaw trendu mody, lecz bardzo praktyczny element ubioru w którym zmieszczą się wędkarskie drobiazgi których nie sposób wszystkich wymienić. Oprócz wiadomego elementu ekwipunku jakim jest torba na prowiant, ciepłe ubrania oraz pudełka z przynętami powinny być także czapka z daszkiem i okulary polaryzacyjne.

Lornetka, kompas

Okulary pochłaniają odbijające się od wody światło, co umożliwi czasem dostrzeżenie ryby.  Jeżeli wędkujemy z brzegu to podbierak nie znajdzie większego zastosowania. Wędkarze na łodzi powinni posiadać kamizelki ratunkowe. Dla dobrej orientacji w terenie polecamy lornetkę i kompas – szczególnie przydatny będzie we mgle. Lornetka będzie pomocna przy szukaniu śladów żerowania sandaczy lub okoni. Ostatnim elementem naszego dodatkowego ekwipunku jest spiralny uwalniacz przynęt z dokręcanymi segmentami rękojeści ( stosowany do 5 m). Innym rodzajem uwalniacza jest ciężki pierścień z bolcami promieniście skierowanymi do jego wnętrza.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

2 komentarze
  1. Ten zapis:
    “Dobra długość przyponu wraz z krętlikiem i agrafką to 10 – 20 cm.”
    To największa bzdura jaką wyczytałem ostatnimi czasy. Proszę się nie obrazić ale 10cm przypony stalowe na szczupaka? Chcemy zabijać ryby czy je łowić ? Przynajmniej 30cm do spinningu! Nie raz widziałem jak szczupak (wcale nie musiał być bardzo wielki – 60cm szczupak na przyponie 15cm) roznosił wędkarzowi zestaw – zdziwienie, że uciął jak się łowi na tan krótki przypon chyba nie powinno być niczym wielkim.

    Artykuł troszkę chaotyczny i przydało by mu się podzielenie na punkty i wszelkie elementy zestawu – agrafki, krętliki etc. to nie są elementy dodatkowe, a podstawowe. Do dodatkowych dodałbym natomiast miarkę / wagę.

  2. Kolega wyżej napisał bardzo dobrze, popieram jego spostrzeżenia.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi