Ekologiczny styl życia

jak być eko

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób postanawia zmienić swoje życie na bardziej ekologiczne. Jak możemy zauważyć w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi postanawia być bardziej eko i zwracają na to większą uwagę niż ich dziadkowie czy nawet rodzice.

Dzięki rozwojowi technologii i większemu pojęciu o planecie ludzie próbują zmienić wiele rzeczy dotyczące naszej planety na lepsze. Zaczynają od siebie, ale próbują także uświadamiać ludzi, których w ogóle nie znają. Jeśli chcesz zostać eko, a nie wiesz od czego zacząć odpowiedz znajdziesz w poniższym artykule. Tak więc nie ma na co czekać tylko do dzieła. Los naszej matki Ziemi zależy także od ciebie. Twoje wybory mogą dużo zmienić.

Od czego tak naprawdę zacząć?

Jest wiele prostych czynności, które możesz zmienić w swoją życiu, aby pomóc ratować naszą planetą. Tak więc i ty możesz pomóc zmieniając krok po kroku swoje nastawienie i podejście do życia.

Zamień reklamówki jednorazowe na wielorazowego użytku

Kto z nas nie chodzi do sklepu na zakupy. Wystarczy, że zamienisz plastikowe reklamówki, które rozkładają się wiele tysięcy lat na takie eko. Każdy wie, że i tak te plastikowe zaraz się rozerwą, albo bardzo szybko się zgubią.

Zamień je na jedną wielorazową torbę zrobioną np. z mocnego materiału. Możesz ją nosić zawsze przy sobie. Dodatkowo istnieją teraz firmy i sklepy, które mogą zrobić dla ciebie wyjątkową torbę z niepowtarzalnym nadrukiem.

Dzięki temu nie tylko będziesz dbać o środowisko, ale także będziesz wyglądać stylowo i niepowtarzalnie. A przez takie zachowanie nie wspomagasz zaśmiecania mórz i oceanów i ratujesz stworzenia żyjące w naturalnym środowisko. Normalnie czego chcieć więcej? 

ekologiczne zabawki

Próbuj oszczędzać energię elektryczną jak tylko się da

Nie mowie Ci, że masz żyć w ciemności jak kiedyś jaskiniowiec. Możesz korzystać z dobroci, jaką jest energia, ale można robić to świadomie. Wystarczy, że podejmiesz parę prostych kroków. Na początek odłączaj ładowarkę, jeśli nie ładujesz już swojego telefonu, tabletu czy laptopa.

Następnie nie zostawiaj telewizora, czy laptopa w trybie czuwania. Bardzo wiele osób tak robi, a tak naprawdę po co? Jeśli masz zamiar korzystać z laptopa, a ma on pełną baterię nie podłączaj go do prądu. Po co ładować coś, co jest naładowane? Przy zakupie nowego sprzętu patrz na zużycie energii, najczęściej jest to oznaczone literami.

W miarę możliwości szukaj sprzętu z oznaczeniem A+++, wiadomo, że jest to droższy sprzęt, ale jeśli sobie policzysz ile zaoszczędzisz w ciągu roku bardzo szybko zwróci Ci się koszt w formie niższych rachunków za prąd. Staraj się także korzystać z żarówek energooszczędnych czy żarówek LED dają więcej światła za mniejsze zużycie mocy.

Zużycie wody, a ekologia

Skoro mówiliśmy o prądzie to teraz pora wspomnieć coś na temat oszczędzania wody. Warto podczas zmywania zebrać większą ilość naczyń i myć je nie pod bieżącą wodą, ale po napełnieniu zmywaka wodą i zatkaniu go korkiem.

Jeszcze lepszym pomysłem jest zmywanie naczyń w zmywarce. Jest to spora oszczędność wody, ponieważ zmywarka pobiera tyle wody ile musi, a nie leje jej ile tylko się da. Jeśli uwielbiamy długie kąpiele warto jest lać do wanny mniej wody, lub po prostu brać je rzadziej, a codziennie korzystać z szybkiego prysznica.

Co do prania, pralkę warto zapełniać praktycznie do pełna. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość prań nam się zmniejszy, a jednocześnie zużycie wody także zmaleje. Gdy chcemy się ogolić lub mydlimy się przy myciu warto zakręcać wodę i dopiero gdy już musimy spłukać to wtedy ją włączajmy.

pieluchy wielorazowe

Segregacja śmieci

Skoro wodę i elektryczność mamy za sobą pora na odpady. Każdy człowiek wytwarza sporą ilość śmieci i jest to niezaprzeczalny fakt. I tak o, to jeśli mamy odpady pochodzenia naturalnego możemy z nich zrobić nawóz dla naszych roślin. Jest to proste rozwiązanie.

Po co kupować chemiczne nawozy skoro w domu możemy w łatwy sposób zrobić to sami i to praktycznie bez żadnego wysiłku. Natomiast jeśli chodzi o segregację, to też nie jest wcale takie trudne. Wystarczy, że w domu przed ich wyrzuceniem posegregujemy je na poszczególne rodzaje:

  • plastik
  • szkło białe
  • szkło kolorowe
  • odpady bio
  • papier
  • odpady komunalne

Teraz wystarczy jedynie je wyrzucić do specjalnie oznakowanych kontenerów i po sprawie. Istnieją także specjalne kontenery na elektrośmieci. Jeśli chcemy wyrzucić większe śmieci, warto zgłosić to do spółdzielni jako śmieci wielkogabarytowe. Po co mają leżeć koło śmietnika nie wiadomo jak długo.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, aby być ekologicznym, nie trzeba robić nic wielkiego. Wystarczy, że zaczniemy dbać o środowisko, kupować świadomie i segregować śmieci. Nie jest to nic strasznego i trudnego. Każdy, kto chce być eko może, to wykonać bez żadnego problemu.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych sposobów, jednak to jest taki początek. Możemy zobaczyć dzięki temu, czy jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Gdy nam to się uda, to możemy podejmować kolejne kroki, by być jeszcze bardziej ekologicznym. Np. możemy chodzić na specjalne spotkania pro ekologiczne.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi