Elaboracja amunicji – jak zacząć?

Elaboracja amunicji

Zastanawiasz się, jak przebiega proces ręcznego tworzenia nabojów do broni myśliwskiej? W tym artykule postaramy Ci się to przybliżyć, dzięki czemu dowiesz się, dlaczego elaboracja jest nadal tak popularna wśród myśliwych, mimo ciągłego rozwoju technologii związanej z produkcją amunicji. Czytaj dalej, a dowiesz się, na czym to polega i jak zacząć elaborację na własną rękę. Zapraszamy!

Elaboracja – co to takiego?

Czym w ogóle jest elaboracja amunicji? Jest to nic innego, jak samodzielne tworzenie nabojów. Przede wszystkim polega on na ręcznym napełnianiu łusek materiałami wybuchowymi, dzięki czemu naboje mogą spełniać swoją rolę. Warto zaznaczyć, że takie ręczne scalanie amunicji jest dokładniejsze od fabrycznego. Do elementów niezbędnych do prawidłowego wykonania tego procesu zaliczymy m.in.: 

  • proch
  • łuski
  • matryce
  • prasę elaboracyjną
  • narzędzia do odmierzania prochu
  • lejek
  • tacka na łuski

Wszystkie te elementy czekają na Ciebie w sklepie Szóstak, na którego stronę przeniesiesz się po kliknięciu w widoczny link. Sklep myśliwski Szóstak specjalizuje się w sprzedaży jakościowego asortymentu dla myśliwych, a asortyment potrzebny do elaboracji stanowi istotną część jego oferty.

Dlaczego elaboracja nadal jest popularna?

Mogłoby się wydawać, że w związku z rozwojem technologii, który widoczny jest również w branży broni, elaboracja będzie czynnością, która będzie stosowana coraz rzadziej. Nic bardziej mylnego! Wielu myśliwych do dzisiaj wykonuje amunicję przy pomocy własnych rąk.

Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek przede wszystkim z kwestiami ekonomicznymi. Najdroższym elementem każdego naboju jest łuska. Myśliwi dobrze o tym wiedzą, dlatego zbierają je z ziemi po oddaniu strzału z myślą o ponownym wykorzystaniu. W ten sposób redukują koszty produkcji nabojów nawet o połowę, a środki zaoszczędzone w ten sposób mogą wydać chociażby na inne myśliwskie akcesoria.

Doświadczeni myśliwi zwracają też uwagę na samą jakość amunicji, która wykonywana w sposób ręczny jest znacznie lepsza od tej fabrycznej. Ma to związek z ręcznym odliczaniem ilości prochu i tworzeniem perfekcyjnych naboi. Część osób jest jednak wręcz zmuszona do własnoręcznego tworzenia amunicji. Mowa tu o posiadaczach zabytkowych modeli broni, do której nie można zakupić już fabrycznie przygotowanych naboi. 


Czy elaboracja jest legalna?

Elaboracja nabojów jest w naszym kraju legalna, ale tylko dla osób, które posiadają odpowiednie pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską. Czynności tej nie mogą się więc podjąć osoby nieupoważnione do posiadania broni. każdy licencjonowany myśliwy lub inna osoba, która posiada odpowiednie dokumenty może samodzielne scalać naboje. Warunek jest jednak jeden.

Może to robić tylko i wyłącznie na własny użytek. Za sprzedawanie lub nawet przekazywanie własnoręcznie przygotowanych naboi grozi odpowiedzialność karna. Warto zaznaczyć też, że mowa w tym przypadku o przepisach obowiązujących jedynie w naszym kraju.

Elaboracja – podsumowanie

Elaboracja jest całkiem nieskomplikowanym procesem, który dla wielu myśliwych jest czynnością wręcz relaksującą. Raz na jakiś czas doświadczeni strzelcy zasiadają do swojego miejsca pracy i przygotowują kolejną partię własnoręcznie wykonanych naboi.

Jeśli chcesz zacząć robić amunicję na własną rękę, to zajrzyj na stronę sklepu Szóstak i skompletuj zamówienie na podstawowy asortyment potrzebny do ręcznego scalania naboi. Zajrzyj też przy okazji do kategorii akcesoria myśliwskie i sprawdź, co możesz zakupić chociażby za pieniądze zaoszczędzone właśnie dzięki elaboracji. Wybór sprzętu jest spory, jakość z najwyższej półki, a ceny zaskakująco atrakcyjne.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi