Fotowoltaika, Instalacja fotowoltaiczna – zalety i wady

Fotowoltaika

Dwadzieścia złotych, piętnaście, dziesięć…tak mogłaby wyglądać licytacja, gdyby właściciele domów jednorodzinnych przerzucaliby się fakturami za energię.

Ale nie każdy dom i nie każda osoba może się takimi rachunkami pochwalić. Tym bardziej, że wspomniane kwoty dotyczą najczęściej jednego miesiąca. Czy faktycznie można tak mało płacić za energię? Tak, jeśli na dachu lub gruncie pracuje instalacja fotowoltaiczna, a dom zasila energia ze słońca. Brzmi pięknie. Sprawdzimy czy faktycznie tak jest.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: w jaki sposób produkowany jest prąd ze słońca? Potrzebna jest do tego odpowiednia instalacja. Jej głównymi elementami są moduły fotowoltaiczne umieszczone w odpowiedni sposób na dachu lub gruncie oraz inwerter.

Moduły, zwane często panelami, zbudowane są z ogniw. Światło dzienne, które pada na nie pada wytwarza prąd stały. Trafia on do falownika (inwertera) gdzie następnie zmieniany jest na prąd przemienny, który możemy wykorzystać do zasilania sprzętów znajdujących się w domu.

Czy każdy może stać się właścicielem własnej eko elektrowni?

I tak, i nie. Skąd taka odpowiedź? Po pierwsze: nie każdemu to się opłaca. Po drugie: nie wszystkie miejsca spełniają odpowiednie warunki techniczne.

Fotowoltaika najczęściej montowana jest przez właścicieli domów jednorodzinnych, rolników czy właścicieli przedsiębiorstw.

Aby pracowała w poprawny sposób konieczne jest spełnienie określonych warunków: odchylenie na południe, południowy wschód-zachód, ewentualnie wschód-zachód, miejsce na dachu, miejsce na gruncie, brak przeciwwskazań technicznych (np. określona odległość od ściany lasu, sąsiedztwo słupów, bloków, wyższych elementów krajobrazu i otoczenia).

Jakie są zalety posiadania instalacji fotowoltaicznej?

Najbardziej widocznym i odczuwalnym są przychodzące rachunki za energię. Przy odpowiednio dobranej instalacji mogą być nawet o 95% niższe niż do tej pory. To korzyść, która najczęściej przemawia do osób rozważających taką inwestycję.

Jest to również faktyczne uniezależnienie się od wzrostu cen za energię, a także w dużej mierze od działań podejmowanych przez zakłady energetyczne. Instalacja fotowoltaiczna, po uruchomieniu, jest bezobsługowa. Znacznym aspektem jest także ekologia.

Korzystając z odnawialnego źródła energii przestajemy przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska, a każdy wyprodukowany przez instalację kilowat ogranicza wydobywanie się dwutlenku węgla do atmosfery.

Co więcej – światło jest niewyczerpalnym źródłem energii. Jak pokazują doświadczenia państw, które znacznie wcześniej zaczęły korzystać z tej technologii (np. Niemcy, Szwecja) rozwiązanie to przynosi korzyści przez kilkadziesiąt lat.

Instalacja fotowoltaiczna

Jakie są wady instalacji fotowoltaicznych?

Dużym problemem może okazać się niepoprawne zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Podczas tej czynności należy zastosować szereg elementów, które mają swoje konkretne miejsce i muszą być najwyższej jakości.

Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej firmy, która taką inwestycję wykona. Inna kwestia, że nie zawsze instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie wyprodukować tyle energii ile potrzeba do zużycia. Jej minusem jest zależność od światła dziennego, co oznacza, że instalacja produkuje energię tylko od wschodu do zachodu słońca.

Nawet nie duże zacienienie może mieć znaczny wpływ na wielkość produkcji. Instalację nie zawsze też da się zamontować. Przyczyną może być za mała ilość miejsca na dachu, skomplikowany dach czy brak miejsca na gruncie. Ostatnia kwestia to zależność od zmian w regulacjach prawnych.

Kiedy wykorzystywana jest energia ze słońca?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie w znacznym stopniu zapewnić energię dla danego budynku. Jest ona wykorzystywana w ciągu dnia. Jednakże w nocy instalacja nie pracuje. Mniejsze uzyski przynosi również jesienią i zimą, kiedy dni są znacznie krótsze niż te podczas wiosny czy lata.

Dlatego produkcję należy rozpatrywać w skali roku. Aktualnie, właścicieli instalacji, obowiązuje system opustów. Polega on na tym, że nadwyżka produkowanej energii jest oddawana do zakładu energetycznego, a w momencie zapotrzebowania jest z niego.

Jednak z zakładu energetycznego prosument (czyli właściciel fotowoltaiki) może odebrać 70 lub 80% oddanej wcześniej energii. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór wielkości instalacji oraz użycie właściwych komponentów.

Co zmienia się w prawie?

Aktualnie trwają prace nad nową ustawą regulującą tematykę fotowoltaiki. Wiadomo, że zmiany te nie dotkną tych, którzy do 31 marca 2022 roku zaczną już korzystać z energii ze słońca. Po tym czasie system opustów ma zostać zlikwidowany. Nowelizacja trafiła pod obrady Senatu, a branża fotowoltaiczna czeka na wynik rozmów i głosowania.

Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją pod warunkiem odpowiedniego jej dobrania i zamontowania. Wówczas można cieszyć się z niskich rachunków za energię przez wiele lat. Tym bardziej, że gwarancje na uzysk to najczęściej 25 lat.

Po tym czasie instalacja pracuje z minimum 80% skutecznością przez kolejne lata i, jeśli nie nastąpiły wady techniczne, nie następuje również konieczność jej wymiany. Istotnym jest zatem wybór sprawdzonego i doświadczonego wykonawcy, który będzie potrafił nie tylko dobrać instalację do warunków, ale i odpowiednio ją zwymiarować.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi