Gazy pieprzowe – jakie najlepsze, zastosowanie

Czym jest gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy to drażniący środek bojowy używany do samoobrony. Jego głównym składnikiem jest kapsaicyna, która odpowiada za uczucie bólu i pieczenia. Za pomocą gazu pieprzowego możemy obezwładnić agresora. Szczególnie dobrze sprawdzi się on w konfrontacji z osobą będącą pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. By wykonać atak, nie trzeba wdawać się w bezpośredni kontakt z przeciwnikiem. Można to zrobić przy zachowaniu bezpiecznej odległości. Przeciętny gaz ma zasięg od trzech do pięciu metrów. Najbardziej wrażliwe na jego działanie są oczy, nos i usta. Kupno gazu pieprzowego w Polsce nie wymaga żadnych specjalnych zezwoleń.

Rodzaje gazów pieprzowych

 • Chmura 

Gaz uwalniany jest w rodzaju chmury. Ten typ gazu pieprzowego ma duży zasięg i nie wymaga dokładnego celowania. Jest jednak zależny od czynników zewnętrznych tj. wiatr.

 • Żel

W tym przypadku bardzo ważna jest dobra celność. Szansa na przeprowadzenie skutecznego ataku jest nieco mniejsza niż w innych rodzajach gazów. Rekompensuje to duży zasięg i bardzo mała podatność na wiatr.

 • Piana

Do największych zalet tego rodzaju gazu pieprzowego zaliczają się: możliwość stosowania go w pomieszczeniach oraz nie spływanie z twarzy przeciwnika. Największą wadą jest mały zasięg. Oprócz tego jest on podatny na działanie wiatru.

 • Strumień

Tutaj liczy się celność. Wąska wiązka gazu wycelowana w twarz oponenta, z pewnością zrobi robotę. Do dodatkowych plusów możemy zaliczyć małą podatność na czynniki zewnętrzne.

Kiedy można legalnie użyć gazu pieprzowego?

Już ustaliliśmy, że gaz pieprzowy jest legalną substancją. Każdy dorosły Polak może nabyć taki produkt w sklepie stacjonarnym lub za pośrednictwem strony internetowej. Nasuwa się jednak zasadnicze pytanie- w jakich sytuacjach mogę z niego skorzystać? Według polskiego prawa, gaz pieprzowy może zostać wykorzystany tylko i wyłącznie w chwili zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Jeśli więc zostaliśmy napadnięci lub słyszymy, że ktoś włamuje się nam do domu- możemy w pełni legalnie użyć tej broni.

Z drugiej strony, jeżeli skorzystamy z gazu w sytuacji innej niż obrona konieczna- możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Gaz pieprzowy sprawdzi się świetnie nie tylko w obronie przed zagrażającym nam człowiekiem. Dozwolone jest także jego stosowanie wobec agresywnych zwierząt. Dostępne są nawet specjalne gazy pieprzowe, służące do obrony przed atakiem psa. Są one trochę słabsze od tych, które stosuje się wobec ludzi. Dzięki temu są mniejsze szanse, że zwierzę utraci węch lub smak.

Bezpieczne i skuteczne użycie gazu pieprzowego

 • Zachowaj dystans

Zachowanie odpowiedniej odległości od przeciwnika nie tylko uchroni nas przed jego atakami, ale także sprawi, że nie zostaniemy zranieni własną bronią. Należy także pamiętać o tym, żeby podczas ataku mieć wyciągniętą wyprostowaną rękę i w miarę możliwości trzymać butelkę z gazem prosto.

 • Celuj w twarz

Celność gazu pieprzowego, jest uzależniona od jego rodzaju. Niezależnie od tego, którego z nich aktualnie używasz, staraj się zawsze rozpryskiwać go w okolice twarzy. W ten sposób masz pewność, że przeciwnik będzie obezwładniony przez długi czas.

 • Nie pryskaj gazem pod wiatr

Brzmi śmiesznie, ale skutkiem takiego zachowania może być spektakularny nokaut dokonany na samym sobie. Przebywając na zewnątrz, zawsze staraj ustawić się w taki sposób, by czynniki zewnętrzne nie utrudniały ci obrony.

Praktyczne wskazówki użycia gazu pieprzowego

 • Nigdy nie pokazuj przeciwnikowi, że posiadasz gaz pieprzowy. Atak musi być przeprowadzony z zaskoczenia. Jeśli agresor wie, że posiadamy broń, może skutecznie zabezpieczyć się przed jej atakiem lub wytrącić nam ją z ręki. Dodatkowo grożenie użyciem gazu może jeszcze bardziej zdenerwować naszego oponenta. W takich sytuacjach trzeba postawić na spokój, czujność i opanowanie.
 • Trzymaj gaz w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli chcesz skutecznie ochronić się przed atakiem, korzystając z gazu pieprzowego- musisz mieć go zawsze pod ręką. Znajdź sobie jedno miejsce, w którym będziesz go zawsze przechowywał. To może być na przykład mała torebka, którą będziesz za każdym razem miał przy sobie. Atak, by był dobrze przeprowadzony, musi odbywać się natychmiastowo. Tu nie może być miejsca na nerwowe poszukiwania.
 • Nie wahaj się. Człowiekiem rządzą instynkty. Jeżeli zostajesz zaatakowany i wiesz, że zagrożone jest twoje życie lub zdrowie- broń się! Intuicja podpowiada nam co mamy robić w trudnych sytuacjach. Od razu zorientujesz, kiedy spadnie na ciebie niebezpieczeństwo. Wtedy nie ma miejsca na kalkulacje. Trzeba zrobić wszystko, by uchronić siebie. Pamiętaj, że używając gazu pieprzowego w obronie koniecznej, działasz zgodnie z prawem. Nie wyrządzasz krzywdy drugiemu człowiekowi, jeśli bronisz się przed jego agresją.\
 • Jeżeli w sytuacji zagrożenia wyciągniesz gaz- musisz zaatakować. W przeciwnym razie odwróci się to zawsze na twoją niekorzyść. Agresor może wyrwać ci broń i użyć jej przeciwko tobie.
 • Po wykonaniu ataku nie czekaj. Nigdy nie wiesz, kiedy agresor dojdzie do siebie. Jak najprędzej wezwij odpowiednie służby porządkowe. Nie pozwól przeciwnikowi wstać, jednocześnie zachowując bezpieczną odległość.
 • Zanim użyjesz gazu pieprzowego w sytuacji prawdziwego zagrożenia- poćwicz. W ten sposób będziesz bardziej pewny siebie i unikniesz sytuacji, w której nie będziesz wiedział jak się obronić- a chyba właśnie o to w tym chodzi.
3 komentarze
 1. Olka

  Bezpieczeństwa nigdy za wiele!!!

 2. Michał

  Wyposażyłem w gazy pieprzowe praktycznie całą rodzinę. Na razie nie było konieczności użycia i niech tak pozostanie.

 3. Alinka

  Również polecam gaz pieprzowy bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebny.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi