Gdzie szukać leszcza?

Leszcz to ryba, która występuje na naszych łowiskach bardzo często. Rzadko jest typowym celem naszej wędkarskiej wyprawy – możemy go jednak łowić przez cały rok, w związku z tym warto dowiedzieć się gdzie szukać leszcza. Dodatkowo ryby te są obecnie przed swoim tarłem, w związku z czym są bardzo zainteresowane dobrym odżywianiem – warto zatem je zlokalizować i podać im porcję swojej przynęty.leszcz

Jak wspomniałem leszcz pod koniec maja/ z początkiem czerwca pomalutku rozpoczyna tarło,  w związku z tym najbliższy czas jest najlepszym z możliwych, aby obłowić tę rybę.

Porady w jaki sposób i na co łowić leszcza umieszczone są również w tym artykule: sposób na dużego leszcza. Aby jednak zacząć dobry połów najpierw musisz dowiedzieć się gdzie szukać leszczy – o tym poniżej.

Pierwszą kwestią, na którą chcę zwrócić uwagę to sposób, w jaki leszcz pobiera, poszukuje swojego pokarmu. Robi to mianowicie przegrzebując swoją gębą muł – pobiera go do gęby, mieli, wyszukuje wartościowego dla niej pokarmu. Ilość zalegającego mułu nie może być jednak zbyt duża, nie wskazane są również tereny gnilne.

 

Rzecz kolejna to zlokalizowanie akwenu – ryba ta występuje na łowiskach różnego typu. Jeśli jednak chcemy poławiać duże leszcze, to sugeruję udać się na akweny duże, stosunkowo głębokie (minimum 6-7 m), z licznymi dołami i zagłębieniami. Leszcz to ryba stadna, w związku z tym potrzebuje dużo przestrzeni do poruszania się – małe łowiska tego nie umożliwiają. Nieco inaczej jest w przypadku małych ryb z tego gatunku – tutaj niekoniecznie potrzebne są duże powierzchnie.

 

Jeśli wiemy już gdzie chcemy łowić, to przychodzi czas na zlokalizowanie miejscówki, w której leszcze mogą żerować. W tym celu warto zapoznać się z poniższym rysunkiem:

gdzie-szukac-leszcza

Jak widzimy z każdym miesiącem, który teoretycznie powinien być cieplejszy od poprzedniego leszcze podchodzą wyżej. Podobnie jest z innymi rybami – cieplejsza woda powoduje, że wychodzą one z głębin i żerują bliżej tafli wody. W okresie tym daje się zauważyć pływające grzbiety – to z dużym prawdopodobieństwem leszcze, które stadnie poruszają się swoimi trasami – trasami, które bardzo rzadko się zmieniają, w związku z tym raz odkryte mogą nam służyć przez długie lata.

 

Warto również wiedzieć, że jeśli chcemy łowić blisko brzegu, to warto sprawdzić, czy brzeg ten jest w pewien sposób połączony z bardziej głębokimi zakamarkami akwenu. Jeśli brzeg schodzi do dużej głębokości, to jest możliwe, że właśnie w tym miejscu leszcze będą się wynurzać.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi