Górskie wędkowanie

Żądnych wrażeń wędkarzy zachęcam do wyprawy w góry i spróbowania swoich sił podczas połowu ryb w górskich potokach. Takie wędkowanie niewątpliwie do najprostszych nie należy, ale dostarcza wielu emocji i niezapomnianych przygód. W polskich strumieniach górskich żyje bardzo wiele pstrągów potokowych, gdyż to właśnie tam panują bardzo dobre warunki do ich rozwoju.gorskie-wedkowanie

Moją przygodę z górskim wędkowaniem rozpocząłem od wnikliwej lektury wszystkich dostępnych materiałów, gdyż chciałem się do niego jak najlepiej przygotować. Okazało się jednak, że wędkowanie w górskich strumieniach opiera się głównie na improwizacji, a niezbędny sprzęt (poza oczywiście sprzętem do wędkowania), to buty do brodzenia w wodzie (koniecznie posiadające mocne podeszwy wykonane z gumy, zapobiegające poślizgowi, o który w strumieniu nie trudno; warto też rozważyć zakup butów posiadających na podeszwie kolce) oraz okulary polaryzacyjne.

Warunki panujące w strumieniach bardzo trudno jest przewidzieć, o czym miałem okazję sam się przekonać – różnią się one ukształtowaniem podłoża, a co więcej nurt w takich strumieniach jest bardzo zmienny. Jednak nie ukrywam, że właśnie w tej zmienności i nieprzewidywalności odnalazłem urok takiego wędkowania – nie ma w nim monotonii, stale coś się zmienia.

gorskie-wedkowanie1

Przyznam szczerze, że moja pierwsza wyprawa przede wszystkim nauczyła mnie tego, że na górskie wędkowanie po prostu nie da się przygotować i co również bardzo istotne – trzeba zawsze być ostrożnym, gdyż górskie strumienie potrafią być naprawdę nieprzewidywalne, maja strome brzegi, często duże spadki, co nie tylko jest zagrożeniem dla samego wędkarza, ale również sprawia, że jesteśmy zdecydowanie łatwiej widoczni dla ryby.

Na koniec chciałem się jeszcze z Wami podzielić informacjami na temat miejsc, do których warto się wybrać, aby nasze górskie połowy były nie tylko wielką przygodą, ale również zakończyły się sukcesem w postaci złowienia ryb. Wiosną warto jest wybrać się chociażby nad górskie dopływy rzeki San – Słupnicę oraz Hoczewkę, albo dopływy Dunajca, takie jak Białka Tatrzańska czy Ochotnica. Podobno dużo pstrągów żeruje także w Białym i Czarnym Dunajcu.

 

źródłą zdjęć: flickr.com/photos/rickincalif/3183636432/ | flickr.com/photos/12150532@N04/2981589789/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi