Metoda Spławikowa

Jak powinien wygląać prawidłowy zestaw leszczowy?

This topic has 6 replies, 3 voices, and was last updated 9 years, 11 months ago by Comrade Dislav.

  • Author
    Posts
  • #3528

    Patryk Grabowski
    Participant

    Chodzi mi tu wyłącznie o układ śrucin, długość przyponu i przede wszsystkim spławik i jego gramatura.

    #3547

    Comrade Dislav
    Participant

    Tyczka czy Odległościówka?

    Założę, że match (z innego tematu wiem, że taką wędkę posiadasz).
    Spławik – Waggler około 10g – polecam wstępnie dociążony z odkręcanym obciążeniem – pozwoli na dalekie rzuty. Mimo, że spławik jest przelotowy polecam montaż na stałe za pomocą łącznika (takie coś jak zdjęcie poniżej):
    Łącznik do Wagglerów
    O ile łowisko nie jest zbyt głębokie.

    Układ obciążenia – zdecydowanie skupione blisko siebie, w niewielkiej odległości od przyponu (1 śrucina przed samym przyponem jako sygnalizacyjna, a następnie w odległości 5-10 cm reszta obciążenia w kupie. Dzięki takiemu rozstawieniu zarzucony zestaw szybko powędruje do dna i jest mniejsza szansa, że drobnica będzie skubać opadającą przynętę(szeroko rozstawione obciążenie powoduje powolny opad, a przy połowie Leszcza jest to raczej niepożądane).

    Długość przyponu – osobiście wybrał bym z zakresu 15-25cm – łowimy z dna i nie raz kilka centymetrów kładziemy tak czy siak na dnie, więc myślę, że troszeczkę dłuższe przypony mogą być.

    #3549

    Patryk Grabowski
    Participant

    ten spławik to nie za cięzki? 10g to troche dużo…

    #3551

    Comrade Dislav
    Participant

    Zawodowcy łowią i cięższymi.
    Wagglery są ciężkie – ja polecam Ci kupić spławik ze wstępnym dociążeniem (dlatego więcej – bo to jest tak jakby 6+2+2 dla przykładu gdzie w razie potrzeby możesz zdjąć “krążki” i mieć spławik 8 lub 6 gram).
    Wygląda to tak:
    Regulowane Dociążenie
    Ja posiadam 2 spławiki firmy Expert – kosztowały mnie około 12zł za sztukę – są w porządku i można nimi spokojnie rzucać na odległość 25-30m nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

    Mam nadzieję, że nie zostanie to uznane za reklamę:
    http://www.movie-box.pl/91/Leszcze-po-angielsku.html
    Tutaj jest (moim zdaniem) bardzo ładnie opisana podstawa co do łowienia leszczy odległościówką, techniki etc. (nie oglądałem całego co prawda).

    #3557

    Patryk Grabowski
    Participant

    Spławiki zamówiłem a filmik świetny, wielkie dzięki

    #3569

    Sanok
    Participant

    Witajcie koledzy,

    Łowie matchem dopiero od niedawna i mam pewien problem. Chodzi o ustawienie gruntu.

    Na początku łowiłem w taki sposób, że rozmieszczałem ołów tak jak wyczytałem na forum jakimś, tzn od strony haczyka w góre, co raz cięższe i większe odległości. Jednak jak zakładałem to mniej niż pisało na spławiku “bo mi tonął” cały czas 🙂 Przy zarzucie nie plątało mi się. Zresztą odległości akurat u mnie nie są duże (max 30m) ale mam tylko matcha i nim spławikuję.

    potem znowu się naczytałem i zmieniłem sposób na taki jaki pokazuję w załączonym obrazku.
    Po prostu chciałem żeby przypon leżał na dnie (liny, leszcze).
    Jednak przy spławiku 2+2gr nie sprawdza to się bo on nie zatonie nawet przy zbyt małym gruncie:) czyli trzeba to jakoś inaczej rozwiązać.
    W poniedziałek jadę na ryby i oczywiście sam będe kombinował ale wolę nie tracić czasu bo rzadko mam wypad więc liczę na waszą pomoc.

    Mój zestaw klik

    Łowię na ok 2-3m. woda stojąca.
    Co proponujecie, żeby łowić z gruntu i przypon leżał na dnie, dołożyć śrucinę tuż za spławikiem?
    Może lepiej zmienić spławik na taki bez dociążenia?
    to mnie gryzie

    Mam taki pomysł żeby go jakoś przegruntować(tzn dodać za dużo obciążenia) i rzuce zestaw dalej niż chce łowić=głębiej i powoli będę sciągać go sobie aż szczytówka się wychyli. Co wy na to? jak rozmieścić śrut

    #3610

    Comrade Dislav
    Participant

    Niestety nie widzę Twojego zestawu (nie ma żadnego odnośnika w Twoim poście).

    Jeśli chcesz aby całe obciążenie pociągnęło przypon szybko do dna to ustaw wszystkie śruciny w kupie około 20cm za przyponem. Żadnego rozkładania śrucin na przyponie w różnych odległościach – wszystko w jednym miejscu ma się stykać ze sobą.

    Tyle mogę pomóc przed rzeczywistym zobaczeniem zestawu – i wytłumacz proszę szerzej co “wyczytałeś” na forach bo nie czyta tutaj nikt w myślach 😀 chyba, że zobaczymy w końcu te zdjęcia.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Jak pisać na forum?

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi